Білірубін прямий (Bilirubin direct, DBIL)
Код
Назва
Ціна
Термін
1043
Білірубін прямий (Bilirubin direct, DBIL)
100 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Аналіз на прямий білірубін – біохімічне дослідження крові, входить до складу печінкових проб і ще низки пакетних програм, може виконуватися і як самостійний аналіз. Прямий (зв'язаний, кон'югований) білірубін – одна з фракцій загального білірубіну, як і непрямий білірубін, є проміжним продуктом метаболізму гемоглобіну. Це жовчний пігмент оранжево-жовтого кольору, який утворюється в печінці в результаті з'єднання вільного білірубіну з глюкуроновою кислотою, цукровмісною речовиною. Білірубін прямий становить до 25% загального білірубіну, при аналізі на фракції визначається рівень загального та прямого білірубіну, за цими двома показниками обчислюється рівень непрямого.
Що потрібно знати про аналіз на білірубін прямий
Білірубін прямий є водорозчинним та не таким токсичним, як непрямий (непрямий, або вільний білірубін утворюється в результаті розпаду гемоглобіну, разом з альбуміном транспортується із селезінки до печінки, є жиророзчинним, може проникати до мембран клітин, порушуючи внутрішньоклітинний метаболізм). Прямий білірубін бере участь у виробленні жовчі, з нею проходить по жовчних протоках, потрапляє до кишечника, де під дією нормальної кишкової флори розщеплюється, набуває коричневого кольору та виводиться з організму з калом.
У нормі концентрація прямого білірубіну в крові досить низька, вона може підвищуватися, якщо печінка здатна створювати прямий білірубін з непрямого, проте його виведення по жовчних протоках утруднене. При виникненні механічної перешкоди на шляху з печінки до дванадцятипалої кишки розвивається обтураційна жовтяниця. Замість кишечника білірубін прямий потрапляє до кровотоку (тому аналіз виявляє підвищення його рівня), з кровотоком надходить до нирок і виділяється з сечею.
Існує й інша причина підвищення рівня прямого білірубіну – руйнування, пошкодження клітин печінки, підвищення проникності їх стінок, внаслідок чого білірубін вивільняється та потрапляє в кров. Пошкодження тканин печінки (паренхіматозна жовтяниця) призводить до підвищення рівня як прямого, так і непрямого білірубіну.
Це основні причини, до підвищення рівня пов'язаного білірубіну в крові також можуть призводити порушення метаболізму в клітинах печінки (гепатози), але пігментні гепатози є дуже рідкісними захворюваннями.
Підвищення рівня білірубіну прямого називається кон'югованою (прямою) гіпербілірубінемією. Вона може проявлятися такими ознаками:
- жовтяниця (шкіра, склери очей і видимі слизові оболонки набувають жовтого відтінку через фарбування пігментом). Жовтяниця розвивається при підвищенні концентрації в крові загального білірубіну до 30-35 мкмоль/л і вище, характерна для кон'югованої, некон'югованої та змішаної гіпербілірубінемії;
- темний колір сечі. З сечею може виводитися тільки пов'язана фракція білірубіну, тому її потемніння – специфічна ознака саме прямої гіпербілірубінемії;
- освітлення калу (якщо нормальний відтік прямого білірубіну з печінки до дванадцятипалої кишки порушений, він не потрапляє до товстого кишечника та не забарвлює кал).
Коли та навіщо призначається аналіз крові на білірубін прямий
Аналіз на білірубін прямий призначається:
- при наявності клінічних симптомів ураження печінки, порушення відтоку жовчі (жовтяниця, болі в правому підребер'ї, нудота, слабкість, підвищена стомлюваність, зміна забарвлення сечі та калу);
- якщо аналіз на загальний білірубін виявив підвищення його рівня;
- у складі печінкових проб;
- у складі комплексних скринінгових програм;
- у складі комплексних обстежень при підготовці до хірургічного втручання.
Аналіз на білірубін прямий призначається для:
- діагностики кон'югованої та змішаної гіпербілірубінемії;
- оцінки її ступеня;
- диференціальної діагностики паренхіматозної (гепатоцелюлярної, печінкової) та механічної (обтураційної, холестатичної) жовтяниці, вибору тактики лікування (в комплексі з аналізом на білірубін загальний);
- оцінки функції печінки (разом з іншими печінковими пробами).
Як підготуватися до аналізу на білірубін прямий
Аналіз крові на білірубін прямий здається строго натщесерце. Необхідно:
- за погодженням з лікарем відмінити прийом препаратів, які можуть вплинути на рівень прямого білірубіну (нестероїдні та стероїдні протизапальні, антибіотики та антимікотики, оральні контрацептиви, барбітурати, антидепресанти, кофеїн);
- виключити прийом їжі, вживання алкоголю протягом 12 годин перед забором крові;
- напередодні обмежити фізичні та емоційні навантаження, а за півгодини до дослідження повністю виключити їх;
- не курити 30 хвилин перед забором крові.
Інтерпретація результатів аналізу на білірубін прямий
Підвищений рівень прямого білірубіну при нормальному рівні непрямого характерний для обтураційної (механічної) жовтяниці, значно рідше – для пігментних гепатозів. Причинами кон'югованої гіпербілірубінемії можуть бути:
- камені в жовчних протоках;
- післяопераційні рубці жовчних протоків;
- пухлини, що призводять до перекриття просвіту жовчних протоків зсередини або до їх механічного стискання;
- синдроми Ротора та Дабіна-Джонсона, рідкісні спадкові захворювання, при яких утруднене вивільнення прямого білірубіну з клітин печінки.
Змішана гіпербілірубінемія (одночасне підвищення білірубіну прямого та непрямого) вказує на паренхіматозну жовтяницю (пошкодження тканин самої печінки). Можлива при:
- гепатитах різної етіології (вірусних, алкогольних, інтоксикаційних);
- ранніх стадіях цирозу печінки;
- гепатоцелюлярному раку або онкологічних захворюваннях різної локалізації з метастазуванням до печінки;
- інфекційному мононуклеозі;
- отруєннях;
- гельмінтозах.
Знижений рівень пов'язаний зі зниженням рівня загального білірубіну та не має істотного діагностичного значення. Можливими причинами, чому знижений прямий білірубін, виступають:
- туберкульоз;
- анемія;
- виснаження;
- гострий лейкоз;
- прийом лікарських препаратів (кофеїн, преднізолон, пеніцилін);
- алкогольна інтоксикація, вживання барбітуратів.
Важливі зауваження
Якщо неможливе переривання медикаментозної терапії, відомості про неї необхідно внести до бланку замовлення та враховувати при інтерпретації результатів.
На рівень прямого білірубіну впливає харчування. Як голодування, так і надлишок жирів у раціоні можуть викликати підвищення цього показника.
Помилкове зниження рівня може виявлятися внаслідок впливу на пробу крові сонячних променів або УФ випромінювання.
Переваги здачі аналізу на білірубін прямий у лабораторії Ніколаб
У лабораторії Ніколаб можна здати аналіз на білірубін прямий, загальний і фракційно. Всі дослідження проводиться в стислі терміни (протягом 1 дня), ціни лояльні, а професіоналізм співробітників і рівень технічної оснащеності лабораторії забезпечують високу точність результатів. Забір крові для дослідження можливий на дому.
- Матеріал для дослідження Венозна кров
- Правила підготовки Забір крові проводиться натщесерце (детальніше)
- Референтні значення Норма: 0-6,8
Вид забору