Еозинофільний катіонний білок
Код
Назва
Ціна
Термін
103611
Еозинофільний катіонний білок
380 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Еозинофільний катіонний білок (ЕКБ) – маркер запальних процесів при алергічних і деяких паразитарних захворюваннях. Він відноситься до клітинних медіаторів запалення (активних речовин, які вивільняються з клітин у вогнищі запалення та беруть участь у розвитку, поширенні запальної реакції), є абсолютно специфічним для еозинофілів білком і основним медіатором цих клітин. ЕКБ міститься в цитоплазматичних гранулах еозинофілів, в результаті взаємодії імуноглобуліну IgE з алергеном вивільняється з них і надходить до кровотоку. Концентрація еозинофільного катіонного білка в крові відображає активність участі еозинофілів у запальній реакції, інтенсивність їх дегрануляції (руйнування гранул).
Що потрібно знати про аналіз на еозинофільний катіонний білок
Еозинофіли – різновид лейкоцитів, в основному вони знаходяться в тканинах, і тільки близько 1% циркулює в периферичній крові. У цитоплазмі еозинофілів є великі та малі гранули, перші містять 4 види протеїнів, другі – ферменти. Еозинофіли виконують свої функції завдяки вивільненню цих протеїнів і ферментів. До основних функцій еозинофілів відносяться:
- знищення паразитів, захист організму при гельмінтозах;
- стимуляція імунної відповіді при алергічних реакціях;
- пошкодження пухлинних клітин.
При еозинофіліях абсолютний вміст еозинофілів у крові підвищується, ці клітини зазнають якісних змін, активуються, відбувається їх часткова дегрануляція з вивільненням протеїнів і ферментів, в тому числі еозинофільного катіонного білка. ЕКБ виконує низку функцій:
- стимулює імунну відповідь за участю лімфоцитів групи Th2 (Т-хелперів 2 типу);
- стимулює секрецію бронхіального слизу;
- нейтралізує активність гепарину, який перешкоджає згортанню крові;
- є токсичним для паразитів і цитотоксичним для тучних, епітеліальних, гладком'язових клітин, фібробластів.
Основне діагностичне значення еозинофільного катіонного білка полягає в тому, що його концентрація в крові прямо пропорційна тяжкості клінічних проявів алергічних захворювань, перш за все, бронхіальної астми. Аналіз на еозинофільний катіонний білок – доступний, неінвазивний, зручний для неодноразового застосування метод діагностики бронхіальної астми та її моніторингу. Хоча концентрація ЕКБ безпосередньо залежить від рівня еозинофілії, при алергічних станах аналіз на ЕКБ є більш чутливим методом, ніж загальноклінічний аналіз крові з розгорнутою лейкоцитарною формулою. Підвищення концентрації ЕКБ у крові можна виявити не тільки при вираженій еозинофілії, але й коли кількість еозинофілів у крові не перевищує норму. Також аналіз на еозинофільний катіонний білок є більш інформативним у порівнянні з аналізом на IgE-імуноглобулін методом діагностики атопічного дерматиту (підвищення концентрації ЕКБ відбувається при IgE-залежних і IgE-незалежних станах).
Коли та навіщо призначають аналіз на еозинофільний катіонний білок
Аналіз на еозинофільний катіонний білок призначають:
- при симптомах різних алергічних захворювань – бронхіальної астми, атопічного дерматиту, алергічного риніту, харчової алергії тощо;
- пацієнтам з бронхіальною астмою, які проходять лікування глюкокортикостероїдами;
- при паразитарних і аутоімунних захворюваннях, які супроводжуються еозинофілією;
- при підозрі на DRESS-синдром(Drug reaction with eosinophilia and systemic symptoms, медикаментозна реакція з еозинофілією та системними симптомами) – рідкісна, але важка реакція гіперчутливості до ліків, яка проявляється висипом, набряком, лихоманкою, може супроводжуватися пошкодженням внутрішніх органів;
- при симптомах запалення травного тракту (болі в животі, нудота, блювота, відрижка, діарея тощо) неясної природи.
Аналіз на еозинофільний катіонний білок призначається для:
- первинної діагностики алергічних захворювань;
- оцінки тяжкості, вираженості алергічного процесу, інтенсивності еозинофільного запалення при інших патологічних процесах;
- моніторингу пацієнтів з бронхіальною астмою, прогнозу нападів при сезонному характері захворювання;
- оцінки ефективності терапії алергічних захворювань (ГКС-терапії при бронхіальній астмі, дієтотерапії при харчовій алергії, харчовому атопічному дерматиті);
- діагностики DRESS-синдрому;
- диференціальної діагностики еозинофільних запалень слизової стравоходу, кишечника, вибору правильної тактики їх лікування.
Аналіз може призначати алерголог, пульмонолог, дерматолог, гастроентеролог, сімейний лікар.
Як підготуватися до аналізу на еозинофільний катіонний білок
Для отримання достовірних результатів аналізу на еозинофільний катіонний білок необхідно:
- за погодженням з лікарем скасувати прийом нестероїдних і кортикостероїдних протизапальних, антибактеріальних і деяких інших препаратів (фахівця, який призначає аналіз, слід повідомити про всі ліки, які ви приймаєте);
- утримуватися від прийому їжі протягом 8 годин перед забором крові, пити можна тільки чисту негазовану воду;
- 3 години не курити;
- протягом півгодини безпосередньо перед забором крові максимально обмежити фізичну активність, виключити хвилювання.
Інтерпретація результатів аналізу на еозинофільний катіонний білок
Діагностичне значення має тільки підвищення концентрації еозинофільного катіонного білка в крові. Можливі причини підвищення цього показника:
- атопічна бронхіальна астма;
- атопічний дерматит;
- сезонний алергічний риніт;
- харчова алергія;
- еозинофільні запальні процеси (еозинофільний гастроентерит, езофагіт, коліт, синдром Чарга-Стросса);
- гельмінтози;
- поліпоз навколоносових пазух;
- ГРВІ;
- гіпереозинофільний синдром (стійке підвищення кількості еозинофілів) при онкогематологічних захворюваннях (гемобластозах);
- DRESS-синдром, аспіринова астма.
Важливі зауваження
Підвищення рівня еозинофільного катіонного білка не завжди пов'язане з алергічними процесами, інтерпретувати результати цього аналізу необхідно з урахуванням клінічної симптоматики, результатів інших лабораторних та інструментальних досліджень.
Аналіз на еозинофільний катіонний білок не призначений для визначення алергенів, диференціальної діагностики IgE-залежних і IgE-незалежних алергічних станів.
У разі неможливості переривання імунотерапії, протизапальної, антибіотикотерапії необхідно враховувати лікарську інтерференцію при інтерпретації результатів.
Переваги аналізу на еозинофільний катіонний білок у лабораторії Ніколаб
У лабораторії Ніколаб аналіз на еозинофільний катіонний білок можна здати на привабливих умовах, за конкурентною ціною, без затримок отримати результати. Також лабораторія виконує різні аналізи для диференціальної діагностики алергічних, атопічних станів, гельмінтозів та інші дослідження, які в комплексі з результатами аналізу на еозинофільний катіонний білок допоможуть поставити точний діагноз.
- Матеріал для дослідження Венозна кров
- Правила підготовки Детальніше тут
- Референтні значення