Цукровий діабет 2 типу: причини, симптоми та лікування
- Що спричиняє діабет 2 типу?
- Обмін глюкози в організмі
- Що таке предіабет?
- Ознаки та симптоми предіабету
- Хто частіше хворіє на діабет 2 типу?
- Фактори ризику розвитку діабету 2 типу
- Ознаки та симптоми діабету 2 типу
- Діагностика діабету 2 типу
- Гестаційний діабет діагностика
- Лікування діабету 2 типу
- Медикаментозне лікування діабету 2 типу
- Профілактика діабету 2 типу
- Ускладнення цукрового діабету 2 типу
- Харчування при діабеті 2 типу
-
Тривожні симптоми при діабеті 2 типу
- Часті запитання пацієнтів про діабет 2 типу
- 1. Чи означає наявність діабету, що я наражаюся на вищий ризик інших захворювань?
- 2. Чи повинен я почати регулярно відвідувати інших лікарів, наприклад, офтальмолога?
- 3. Як часто я повинен вимірювати рівень цукру в крові?
- 4. Чи означає діабет, що я повинен перестати їсти продукти, які мені подобаються найбільше?
- 5. Як вправи можуть вплинути на мій діабет?
- 6. Яке значення має дієта при цукровому діабеті 2 типу?
- 7. Чи потрібно мені приймати ліки навіть у ті дні, коли я почуваюся добре?
- Джерела
Діабет 2 типу – це порушення метаболізму глюкози, що проявляється в зниженні чутливості тканин організму до інсуліну, порушенні засвоєння глюкози тканинами та ураженні різних органів і систем.
У крові у пацієнтів з діабетом 2 типу підвищується рівень глюкози, а за подальшого прогресування захворювання, високий рівень цукру (глюкози) в крові призводить до порушень діяльності серцево-судинної системи, нервової та імунної систем.
Діабет 2-го типу раніше називали діабетом дорослих пацієнтів, оскільки діабет 2 типу частіше трапляється у літніх людей. Але збільшення кількості дітей з ожирінням призвело і до збільшення випадків діабету 2 типу у молодих пацієнтів.
Зниження ваги, правильне харчування і фізичні вправи часто можуть допомогти впоратися з розвитком діабету 2 типу і зупинити його прогресування. Якщо ж дієти і фізичних вправ недостатньо для контролю рівня цукру в крові, лікар призначає спеціальні ліки від діабету або інсулінотерапію.
Що спричиняє діабет 2 типу?
Інсулін – це гормон, що синтезується бета-клітинами підшлункової залози, який діє як провідник, що дає змогу цукру крові проникати в клітини тіла для подальшого використання глюкози як енергії.
У разі розвитку діабету 2 типу клітини не реагують нормально на інсулін, і цей стан називається резистентність до інсуліну. При розвитку резистентності до інсуліну підшлункова залоза починає компенсаторно виробляти більше інсуліну, щоб стимулювати клітини реагувати на інсулін і утилізувати глюкозу.
Надалі, підвищений рівень інсуліну вже не забезпечує належну утилізацію і засвоєння глюкози тканинами і рівень цукру в крові підвищується, створюючи основу для предіабету, а потім і для діабету 2 типу.
Високий рівень цукру в крові завдає постійної шкоди організму і може спричинити інші серйозні проблеми зі здоров’ям, такі як хвороби серця, втрата зору та захворювання нирок.
Обмін глюкози в організмі
Глюкоза – є основним джерелом енергії для клітин, з яких складаються м’язи та інші тканини. Використання та регулювання рівня глюкози включає такі процеси:
- Глюкоза надходить із двох основних джерел: їжі та печінки.
- Глюкоза всмоктується в кровотік, де за допомогою інсуліну потрапляє в клітини.
- Печінка далі зберігає і виробляє глюкозу.
- Коли рівень глюкози в крові низький, печінка розщеплює накопичений глікоген, щоб підтримувати рівень глюкози в організмі в межах норми.
Що таке предіабет?
Предіабет – це серйозний стан, за якого рівень цукру в крові вищий за норму, але ще недостатньо високий, щоб діагностувати діабет 2 типу.
Приблизно 25-30% дорослого населення в Америці та Західній Європі страждають на предіабет. З тих, у кого вже є предіабет, понад 80% не знають про його наявність. Предіабет значно збільшує ризик розвитку діабету 2 типу, серцево-судинних захворювань та інсульту.
Ознаки та симптоми предіабету
Пацієнт може перебувати в стані переддіабету протягом багатьох років, але не мати явних симптомів, і тому предіабет часто залишається непоміченим, поки не з’являться серйозні проблеми зі здоров’ям, такі як діабет 2 типу. Фактори ризику розвитку предіабету:
- Надмірна вага
- Вік 45 років і старше
- Наявність батька, матері, брата або сестри з діабетом 2 типу
- Низька фізична активність (менше 3 разів на тиждень)
- Наявність гестаційного діабету (діабет під час вагітності).
- Наявність синдрому полікістозних яєчників у жінок
Рекомендовані аналізи
Код
Назва
Ціна
Термін
Хто частіше хворіє на діабет 2 типу?
Діабет 2 типу розвивається здебільшого у людей, старших за 40 років, але нині діабет 2 типу дедалі частіше трапляється в дітей і молодих людей, здебільшого через широке поширення дитячого ожиріння.
Фактори ризику розвитку діабету 2 типу
- Наявність родича першого ступеня споріднення з діабетом 2 типу. (Родичем першого ступеня є один із батьків, брат, сестра).
- Надмірна вага або ожиріння.
- Об’єм талії понад 80 см у жінок і 94 см у чоловіків. Вісцеральне ожиріння (великий живіт та окружність талії), відбувається через підвищений рівень інсуліну, який з часом стимулює утворення жирових клітин.
- Предіабет або порушення толерантності до глюкози. Порушення толерантності до глюкози означає, що рівень цукру в крові (глюкози) вищий за норму, але недостатньо високий для розвитку діабету 2 типу. Люди з порушеною толерантністю до глюкози мають високий ризик розвитку діабету, тому порушення толерантності до глюкози часто називають предіабетом.
- Наявність діабету та переддіабету під час вагітності або гестаційного діабету.
Ознаки та симптоми діабету 2 типу
Симптоми діабету 2 типу можуть бути слабко вираженими і багато пацієнтів роками на помічають їх. До типових симптомів діабету 2 типу належать:
- постійне відчуття спраги
- часте і рясне сечовипускання
- зниження зору
- дратівливість і часта зміна настрою
- поколювання або оніміння в руках або ногах
- втома, апатія
- порізи та рани, які довго не загоюються
- грибкові інфекції шкіри та слизових оболонок, які рецидивують
- постійне відчуття голоду
- втрата ваги
- часті шкірні інфекції
Однією з ознак зниження чутливості тканин до інсуліну є поява темних висипань на шиї або в пахвових западинах. Вони називаються acanthosis nigricans і можуть бути ознакою того, що ваш організм стає стійким до інсуліну.
Чорний акантоз або acanthosis nigricans, джерело dermnetnz.org
Типові місця виникнення чорного акантозу на тілі
Діагностика діабету 2 типу
У разі підозри на діабет, основним аналізом для постановки діагнозу є визначення рівня глюкози.
Важливо, щоб діабет був діагностований на ранній стадії. Таким чином, діабет можна краще контролювати, а ускладнень можна буде уникнути або звести їх до мінімуму.
Діагноз діабету ставиться за наявності симптомів діабету (наприклад, поліурія, полідипсія і незрозуміла втрата ваги для діабету типу 1) і таких показників рівня глюкози крові:
- концентрація глюкози у венозній плазмі ≥ 11,1 ммоль/л (виконана в будь-який час доби і незалежно від того, коли пацієнт їв востаннє. Рівень цукру в крові 11,1 ммоль/л або вище передбачає діабет.
- концентрація глюкози в плазмі натще ≥ 7,0 ммоль/л (у цільній крові ≥ 6,1 ммоль/л). Визначення рівня глюкози в крові проводять зазвичай після нічного голодування, голодна пауза має бути не менше 8 годин.
- концентрація глюкози в плазмі ≥ 11,1 ммоль/л через дві години після вживання 75 г глюкози в пероральному тесті на толерантність до глюкози.
За відсутності симптомів діагноз не повинен ґрунтуватися на одноразовому визначенні рівня глюкози, а вимагає підтверджуючого визначення рівня глюкози у венозній плазмі.
Визначення глікозильованого гемоглобіну
Глікований гемоглобін НbA1с показує середній рівень глюкози в крові за останні 3 місяці.
Рівні НbA1с і діагностика діабету:
- нижче 5,7% є нормальним,
- 5,7 до 6,4% вказує на предіабет
- 6,5% і вище вказує на наявність діабету.
Глюкозотолерантний тест – проведення та інтерпретація
Цей тест спрямований на вимірювання рівня цукру в крові до і після того, як пацієнт вип’є рідину, що містить 75 грамів глюкози.
- Спочатку визначається рівень цукру в крові натщесерце (після голодної паузи 8 годин).
- Потім пацієнт випиває рідину з 75 грамами глюкози і перевіряється рівень цукру в крові через 2 години.
Рівень цукру в крові через 2 години після прийому 75 грамів глюкози
- менше 7,8 ммоль/л є нормальним.
- понад 11,1 ммоль/л через дві години вказує на діабет.
- у діапазоні між 7,8 ммоль/л та 11,0 ммоль/л означає, що у вас предіабет
Визначення аутоантитіл
Якщо лікар вважає, що можливий діабет 1 типу, кров пацієнта також може бути перевірена на наявність аутоантитіл, які часто присутні при діабеті 1 типу, але не при діабеті 2 типу.
Також на розвиток діабету 1 типу вказує наявність кетонових тіл у сечі (кетонові тіла виробляються, коли організм спалює жир для отримання енергії), що також вказує на діабет 1 типу, а не на діабет 2 типу.
Рекомендовані аналізи
Код
Назва
Ціна
Термін
Гестаційний діабет діагностика
Гестаційний діабет діагностується за допомогою аналізів крові на рівень глюкози і проводиться зазвичай між 24 і 28 тижнями вагітності. Якщо ризик розвитку гестаційного діабету вищий (через наявність більшої кількості факторів ризику), рівень глюкози визначається раніше. Рівень глюкози в крові вище норми на початку вагітності може вказувати на наявність діабету 1 або 2 типу, а не на гестаційний діабет.
Також, для діагностики діабету під час вагітності пацієнтці проводять глюкозотолерантний тест
Лікування діабету 2 типу
Лікування діабету 2 типу включає поєднання змін способу життя та прийом лікарських препаратів.
Можливо досягти цільового рівня цукру в крові лише за допомогою дієти та фізичних вправ. Зміна або модифікація способу життя зазвичай включає
- Зниження маси тіла.
- Здорове харчування. Спеціальної дієти за діабету 2 типу не існує, потрібно буде зосередитися на вживання меншої кількості калорій, зниженні споживання рафінованих вуглеводів, особливо солодощів, додавання овочів до раціону.
- Фізичні вправи. Щодня фізичній активності потрібно приділяти від 30 до 60 хвилин. Можна ходити, їздити на велосипеді, плавати або робити щось іще, що підвищує частоту серцевих скорочень.
- Фізичні вправи н можна поєднувати із силовими тренуваннями.
- Контроль рівня цукру в крові
Медикаментозне лікування діабету 2 типу
Якщо зміна способу життя не призводить до цільового рівня цукру в крові, може знадобитися прийом ліків.
Найпоширеніші для лікування діабету 2 типу групи препаратів:
- Метформін (Глюкофаж) належить до похідних бігуаніду. Зазвичай це перші ліки, які використовуються для лікування діабету 2 типу у більшості пацієнтів. Метформін знижує рівень глюкози, і допомагає тканинам краще реагувати на інсулін, що виробляється.
- Препарати сульфонілсечовини. Ця група препаратів стимулює вироблення інсуліну в організмі. До них належать глімепірид (амарил), гліпізид.
- Меглітиніди. Вони допомагають організму виробляти більше інсуліну і діють швидше, ніж похідні сульфонілсечовини.
- Інгібітори ДПП-4 (гліптини) – препарати, які дають змогу відновити фізіологічну секрецію інсуліну.
- Інгібітори альфа-глюкозидази. Препарати цього класу блокують розщеплення полісахаридів і дисахаридів у кишечнику, тому вуглеводи не засвоюються.
Часто діабет прогресує, і багатьом пацієнтам, окрім модифікації способу життя і приймання однієї групи препаратів, може знадобитися приймання цукрознижувальних препаратів із 2-3 груп або інсулінотерапія.
Профілактика діабету 2 типу
Прихильність до здорового способу життя може значно знизити ризик розвитку діабету 2 типу і включає в себе .
- Схуднення. Зниження ваги всього на 7-10 % може знизити ризик розвитку діабету 2 типу на 50%.
- Щоденна активність. 30 хвилин швидкої ходьби на день знизять ризик майже на 30%.
- Правильне харчування. Необхідно уникати перероблених вуглеводів, солодких напоїв, транс- і насичених жирів. Обмежити вживання червоного й обробленого м’яса.
- Відмова від куріння.
Ускладнення цукрового діабету 2 типу
З часом високий рівень цукру в крові може спричинити значні порушення в різних органах і системах, а саме:
- Серцево-судинні захворювання. У пацієнтів із діабетом 2 типу в п’ять разів частіше відбувається розвиток гіпертонічної хвороби, ішемічної хвороби серця, розвиток атеросклерозу.
- Розвиток хронічної хвороби нирок і ниркової недостатності.
- Діабетична ретинопатія. Високий рівень глюкози в крові призводить до пошкодження кровоносних судин у задній частині очей (ретинопатія) і розвитку сліпоти.
- Діабетична полінейропатія.
- Еректильна дисфункція у чоловіків.
- Часті шкірні інфекції.
- Патологія вагітності. У жінок із діабетом частіше трапляються викидні, мертвонародження або діти з вродженими дефектами.
- Синдром апное уві сні – стан, за якого відбувається короткочасна зупинка дихання.
- Енцефалопатія, розвиток деменції. Високий рівень цукру в крові може пошкодити мозок і підвищити ризик розвитку хвороби Альцгеймера.
- Депресія. У пацієнтів із діабетом 2 типу ризик розвитку депресії у 2 рази вищий, ніж у середньому в популяції
Найкращий спосіб уникнути цих ускладнень – контролювати та керувати діабетом 2 типу, а саме:
- Своєчасно приймати ліки від діабету або інсулін.
- Перевірте рівень цукру в крові.
- Харчуйтеся правильно і не пропускайте прийоми їжі.
- Регулярно відвідувати лікаря, для діагностики ранніх ознак
Харчування при діабеті 2 типу
Раціон при діабеті 2 типу має включати:
- Пісні білки: білки з низьким вмістом насичених жирів включають курку, яйця і морепродукти.
- Рослинні білки включають тофу, горіхи та боби.
- Мінімально оброблені вуглеводи: рафіновані вуглеводи, як-от білий хліб, макарони та картопля, можуть спричинити швидке підвищення рівня цукру в крові. Потрібно вибирати вуглеводи, які спричиняють більш поступове підвищення рівня цукру в крові, приміром, цільнозернові продукти, наприклад, вівсянка, коричневий рис і цільнозернові макарони.
- Низьке споживання солі: занадто багато натрію або солі може підвищити кров’яний тиск. Потрібно уникати оброблених харчових продуктів, таких, що постачаються в банках або упаковках. Вибирайте спеції без солі та використовуйте корисні олії замість готової заправки для салатів.
- Виключити споживання цукру. Уникати вживання солодких продуктів і напоїв, таких як пироги, тістечка та газовані напої. Для пиття обирайте воду або несолодкий чай.
- Овочі з низьким вмістом крохмалю. У таких овочах менше вуглеводів, тому вони не спричиняють стрибків цукру в крові (броколі, морква та цвітна капуста).
Тривожні симптоми при діабеті 2 типу
Навіть звичайна застуда може бути небезпечною для пацієнтів із діабетом, якщо вона впливає на рівень інсуліну та цукру в крові.
Негайно звернення до лікаря вимагають такі симптоми:
- Сплутаність свідомості
- Підвищення температури до 37.5 і вище.
- Високий рівень цукру в крові понад 24 години.
- Нудота і блювота понад чотири години.
- Порушення координації рухів
- Сильний біль у кінцівках.
- Порушення рухів рук або ніг.
Часті запитання пацієнтів про діабет 2 типу
1. Чи означає наявність діабету, що я наражаюся на вищий ризик інших захворювань?
Усі пацієнти з діабетом 2 типу піддаються вищому ризику виникнення серцево-судинних захворювань, інфекційних ускладнень і ризику розвитку атеросклерозу.
2. Чи повинен я почати регулярно відвідувати інших лікарів, наприклад, офтальмолога?
Контроль діабету обов’язково включає регулярне відвідування різних медичних спеціалістів, які допоможуть визначити та запобігти ускладненням діабету 2 типу на більш ранніх стадіях.
3. Як часто я повинен вимірювати рівень цукру в крові?
Рівень цукру крові повинен контролюватися не рідше одного разу на день і частіше, якщо стан погіршується
4. Чи означає діабет, що я повинен перестати їсти продукти, які мені подобаються найбільше?
Насамперед необхідно виключити цукор, перероблені жири, білки, солодкі фрукти та обмежити вживання солі
5. Як вправи можуть вплинути на мій діабет?
На перебіг діабету позитивно впливають щоденна фізична активність щонайменше 30 хвилин на день у поєднанні із силовими вправами.
6. Яке значення має дієта при цукровому діабеті 2 типу?
Дієта при діабеті 2 типу має визначальне значення й у низки пацієнтів дає змогу досягти необхідного рівня глюкози в організмі.
Препарати, які призначив лікар, необхідно приймати згідно з призначеннями лікаря та в необхідних дозуваннях
Джерела
- Type 2 Diabetes: Symptoms, Causes, Treatment. https://www.webmd.com/diabetes/type-2-diabetes
- Diagnostic criteria for diabetes, https://www.diabetes.org.uk/professionals/position-statements-reports/diagnosis-ongoing-management-monitoring/new_diagnostic_criteria_for_diabetes
- Symptoms & Causes of Diabetes, https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/symptoms-causes
Не знайшли відповіді на своє запитання?
Напишіть нам і ми надамо всю необхідну інформацію
Рекомендовані аналізи
Код
Назва
Ціна
Термін