Оберіть категорію

Код

Назва

Ціна

Термін

{{analyze.cmb2.price_options.price_cost }} грн. {{ analyze.cmb2.price_options.price_discount }} грн.

{{ analyze.cmb2.price_options.price_cost }} грн.

{{ analyze.cmb2.price_options.price_term }}

По запиту нічого не знайдено, спробуйте змінити пошуковий запит.

Нейрон-специфічна енолаза (γ-enolase, НСЕ, NSE)

Код

Назва

Ціна

Термін

379

Нейрон-специфічна енолаза (γ-enolase, НСЕ, NSE)

520 грн.

1 дн.

Нейрон-специфічна енолаза (НСЕ) – один із структурних різновидів енолази, ферменту, який бере участь в процесі гліколізу. Всі ізоформи енолази є тканиноспецифічними (містяться в певних тканинах, типах клітин). Гамма-енолаза міститься в цитоплазмі нейронів і в клітинах нейроендокринного походження (тих, що утворюються зі стовбурових клітин нервового гребня), а також в пухлинах таких клітин, тому її називають нейрон-специфічною. НСЕ є біохімічним маркером пухлин нейроендокринного походження, основним маркером дрібноклітинного раку легень.

Що потрібно знати про аналіз на нейрон-специфічну енолазу

У нормі НСЕ міститься в клітинах, а в крові не виявляється або виявляється в незначних кількостях. При патологічних процесах, які супроводжуються масовим руйнуванням нейронів (травми головного мозку, ішемічний інсульт, порушення кровопостачання внаслідок зупинки серця), цей фермент у великих кількостях вивільняється та надходить до кровотоку. Його високий рівень в крові – маркер незворотних пошкоджень головного мозку, несприятлива прогностична ознака. При злоякісному переродженні нейроендокринних клітин синтез нейрон-специфічної енолази відчутно збільшується, пухлинні клітини продукують її значно активніше в порівнянні зі здоровими клітинами. Внаслідок збільшення синтезу ферменту помітно підвищується його рівень в крові.

Найчастіше нейрон-специфічна енолаза використовується як онкомаркер дрібноклітинного раку легень (ДКРЛ). Цей вид раку є анапластичним процесом, тобто стрімко прогресує та складається з пухлинних клітин, які сильно відрізняються від оточуючих клітин морфологічними та біохімічними особливостями. Клітини ДКРЛ мають нейроендокринну активність, виробляють низку специфічних ферментів, в тому числі НСЕ. При інших видах раку (недрібноклітинних) можуть спостерігатися подібні клінічні симптоми – задишка, кашель і кровохаркання, загальне виснаження, патологічні переломи внаслідок ураження метастазами кісткової тканини. Але клітини НДРЛ не мають нейроендокринної активності, рівень НСЕ в крові підвищується тільки при дрібноклітинній формі раку, що дозволяє використовувати цей маркер для диференціальної діагностики.

Рівень НСЕ в крові при ДКРЛ знаходиться в прямій залежності від стадії захворювання, ступеня поширеності пухлинного процесу, тому результати аналізу на нейрон-специфічну енолазу мають прогностичну цінність, а їх відстеження в динаміці може використовуватися для моніторингу захворювання.

Крім пухлинних клітин дрібноклітинного раку легень нейрон-специфічна енолаза виробляється пухлинами інших тканин з нейроендокринною активністю. Це, зокрема:

  • пухлина мозкової речовини надниркових залоз – феохромоцитома;
  • пухлина парафолікулярних клітин щитовидної залози – медулярний рак;
  • карциноїдні пухлини нейроендокринних клітин шлунково-кишкового тракту, підшлункової залози (гастринома, інсулінома, глюкагонома).

Збільшене вироблення нейрон-специфічної енолази – одна зі складових синдрому множинних ендокринних неоплазій (MEN, МЕН). Це наявність одночасно декількох нейроендокринних пухлин різної локалізації, така патологія є генетично обумовленою.

У дітей основна роль в активному виробленні нейрон-специфічної енолази та підвищенні її рівня в крові належить нейробластомі, злоякісній пухлині, яка утворюється з незрілих нервових клітин і найчастіше локалізується в надниркових залозах. Утворення цієї пухлини зазвичай починається в ранньому дитинстві, іноді ще на етапі внутрішньоутробного розвитку, можлива маніфестація захворювання в інтервалі 5-15 років. Випадки нейробластоми у пацієнтів старше 15 років вкрай рідкісні, у дорослих найбільш поширеною пухлиною надниркових залоз є феохромоцитома.

Коли та навіщо призначається аналіз на нейрон-специфічну енолазу

Аналіз крові на нейрон-специфічну енолазу може призначатися:

  • при симптомах раку легень (ознаки ураження легеневої тканини, втрата ваги, слабкість та інші);
  • при симптомах феохромоцитоми (підвищений тиск, пульсуючі головні болі, прискорене серцебиття, посилена пітливість, тривожність);
  • при симптомах нейробластоми у дітей (болі в кістках і животі, нудота, діарея, втрата ваги, кульгавість, крововиливи навколо очей);
  • при симптомах медулярного раку щитовидної залози (ущільнення на шиї, запалення прилеглих лімфовузлів, затяжна діарея незрозумілої природи);
  • якщо лабораторні аналізи виявляють підвищення в крові рівня гастрину, інсуліну, глюкагону (маркери нейроендокринних пухлин підшлункової залози, шлунково-кишкового тракту);
  • пацієнтам, у яких діагностовано ДКРЛ і призначено лікування, а також після завершення курсу;
  • періодично – пацієнтам, у яких після лікування ДКРЛ досягнута ремісія;
  • пацієнтам з генетичною схильністю до МЕН;
  • після травм головного мозку та важких порушень його кровопостачання, постачання киснем, аж до повного припинення (аноксії), при церебральній комі.

Аналіз виконується для:

  • диференціальної діагностики дрібноклітинного та недрібноклітинного раку легень;
  • діагностики інших нейроендокринних пухлин (в якості додаткового маркера);
  • складання прогнозу при ДКРЛ, нейробластомі, вибору тактики лікування;
  • моніторингу прогресування ДКРЛ, оцінки ефективності хіміотерапії, виявлення рецидивів;
  • оцінки наслідків травматичного або гіпоксичного ураження головного мозку, складання прогнозу відновлення нервових клітин у пацієнтів у комі.

Аналіз може призначати онколог, сімейний лікар (терапевт, педіатр), нейрохірург, медичний генетик.

Як підготуватися до аналізу крові на нейрон-специфічну енолазу

Аналіз крові на нейрон-специфічну енолазу здається натщесерце, після стандартної підготовки:

  • за добу напередодні виключити жирну їжу, алкоголь;
  • з моменту останнього прийому їжі повинно пройти 8 годин, в разі обстеження маленьких дітей необхідно витримати максимально можливий інтервал після годування;
  • напередодні уникати фізичних та емоційних навантажень;
  • півгодини до забору крові зберігати повний спокій, не курити.

Інтерпретація результатів аналізу на нейрон-специфічну енолазу

Клінічно значущим є тільки підвищення показників. Можливі причини, чому рівень нейрон-специфічної енолази перевищує норму:

  • дрібноклітинний рак легень;
  • нейробластома;
  • інші нейроендокринні пухлини – феохромоцитома, медулярний рак щитовидної залози, карциноми шлунково-кишкового тракту, гастринома, інсулінома, глюкагонома;
  • синдром МЕН (MEN);
  • травма, контузія, набряк головного мозку, ішемічний інсульт.

Крім нейроендокринних пухлин і загибелі нейронів головного мозку підвищення рівня нейрон-специфічної енолази можуть викликати різні соматичні патології:

  • доброякісні захворювання легень, туберкульоз;
  • хронічна ниркова, печінкова недостатність;
  • системна склеродермія;
  • гемолітична хвороба.

Зниження рівня НСЕ в порівнянні з попередніми показниками під час/після лікування – ознака уповільнення прогресування пухлини, ремісії.

Важливі зауваження

Аналіз на нейрон-специфічну енолазу не підходить для скринінгу ДКРЛ та інших нейроендокринних пухлин на ранніх стадіях.

Підвищення рівня НСЕ може бути пов'язане з руйнуванням значної кількості еритроцитів внаслідок травми, під дією медикаментів.

При проведенні хіміотерапії через 1-3 доби після першого терапевтичного циклу відзначається тимчасове зростання НСЕ, це нормальний показник відповіді на терапію. Протягом тижня рівень НСЕ повинен нормалізуватися, знизитися до референсних значень.

Переваги аналізу на нейрон-специфічну енолазу в лабораторії Ніколаб

У лабораторії Ніколаб можна оперативно та за конкурентною ціною пройти дослідження крові на рівень нейрон-специфічної енолази. Високий професіоналізм співробітників поєднується із застосуванням передового обладнання. Надається послуга забору крові вдома, а результати аналізу надсилаються на електронну пошту.

  • Матеріал для дослідження венозна кров
  • Правила підготовки Детальніше тут
  • Референтні значення до 16,3 нг/мл

Вид забору


Last viewed posts

      NULL /* Просомтренные */ /* Просомтренные */
      Аналізи та ціни Аналізи та ціни Аналізи та ціни Де здати аналізи

      Оберіть мовну версію сайту


      Ми використовуємо файли cookie. Продовжуючи перегляд сайту, Ви погоджуєтесь на це.