Йод в сечі (Iodine)
Код
Назва
Ціна
Термін
25
Йод в сечі (Iodine)
250 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Йод – важливий мікроелемент, який міститься в продуктах харчування (в незначних кількостях – у воді) у формі йодиду, всмоктується в ШКТ і з кровотоком надходить до різних органів, тканин, виводиться нирками з сечею, в менших кількостях – потовими та слинними залозами. Сеча є найзручнішим біологічним матеріалом для дослідження з метою оцінки йодної забезпеченості організму. Цей мікроелемент є особливо значущим для функціонування щитовидної залози, яка поглинає більшу частину йодиду, що надійшов до організму з їжею. Йод є структурним компонентом, необхідним для синтезу її гормонів, тироксину та трийодтироніну (Т4 і Т3). Тому аналіз на вміст йоду в сечі поряд з аналізами на гормони щитовидної залози (тиреоїдні) призначається для оцінки її функції.
Що потрібно знати про аналіз на йод у сечі
Біосинтез гормонів щитовидної залози – складний процес, обов'язковою умовою якого є достатня забезпеченість організму йодом:
- у щитовидній залозі іони йодиду, які захоплюються її клітинами (тироцитами) з крові, окислюються до молекулярного йоду;
- молекулярний йод разом з амінокислотою тирозином є важливим компонентом тиреоглобуліну, який накопичується у фолікулах щитовидної залози;
- з резервних запасів тиреоглобуліну за потреби синтезуються гормони Т3 та Т4;
- дефіцит йоду призводить до зниження вироблення цих гормонів (в першу чергу, Т4, а рівень ТЗ тривалий час залишається нормальним);
- гіпофіз, який за допомогою ТТГ (тиреотропного гормону) регулює ендокринну функцію щитовидної залози, через механізм негативного зворотного зв'язку отримує команду збільшити вироблення цього гормону;
- для компенсації недостатньої секреції гормонів щитовидної залози ТТГ стимулює зростання її фолікулярних клітин, збільшення їх розмірів і кількості, що клінічно проявляється утворенням зоба. Можливі й інші прояви йододефіцитних станів;
- надмірне надходження йоду до організму при нормальній функції щитовидної залози призводить до транзиторного зниження вироблення тиреоїдних гормонів, яке через деякий час нормалізується.
Тиреоїдні гормони регулюють основні обмінні процеси, впливають на зростання та розвиток різних органів і тканин, особливо важливі для нормального функціонування нервової (центральної та периферичної), серцево-судинної, дихальної систем. Йододефіцит, якщо його вчасно не діагностувати та не усунути, загрожує тяжкими наслідками, особливо небезпечний в період внутрішньоутробного розвитку й у ранньому віці. Зокрема, нестача йоду може призводити до порушень:
- внутрішньоутробного розвитку плоду;
- розумового розвитку дітей, аж до кретинізму;
- менструального циклу та репродуктивної функції у жінок, потенції у чоловіків.
Надлишок йоду – більш рідкісне явище, яке може бути наслідком переважання в раціоні морепродуктів або передозування йодовмісних добавок. Залежно від індивідуальної сприйнятливості, може призвести до розвитку гіпотиреозу або гіпертиреозу з різними клінічними проявами.
З сечею виводиться 80-90% кількості йоду, який надходить до організму з їжею, тому його вміст у разовій порції сечі є показником йодної забезпеченості. Якщо надходження йоду до організму зменшується, щитовидна залоза поглинає його з крові більш активно, відповідно, частка йоду, яка виводиться нирками, скорочується.
Коли та навіщо призначається аналіз на йод у сечі
Аналіз на оцінку вмісту йоду в сечі призначається:
- при різних формах зоба (збільшенні щитовидної залози);
- при ознаках мікседеми, крайнього ступеня гіпотиреозу у дорослих (набряклість, блідість і сухість шкіри, ламкість і випадання волосся, набір ваги, розлади статевої сфери, сонливість, занепад сил);
- при затримці розумового та психічного розвитку, глухонімоті, кретинізмі у дітей;
- при інших, менш виражених ознаках дефіциту йоду – зниження розумової та фізичної працездатності, підвищена стомлюваність, гіпотонія, брадикардія, часті закрепи;
- при порушеннях менструального циклу, викиднях і випадках мертвонародження в анамнезі;
- при підозрі на надмірне споживання йоду – металевий присмак у роті, посилене слиновиділення, висип, оніміння шкіри, асептичне запалення слизових оболонок, тахікардія, тремор;
- при проведенні терапії препаратами йоду.
Дослідження призначається для:
- оцінки забезпеченості організму йодом, виявлення його дефіциту або надлишку;
- з'ясування причин гіпотиреозу та гіпертиреозу, порушень репродуктивної функції у дорослих, розумового розвитку у дітей;
- моніторингу терапії препаратами йоду (оцінюється швидкість виведення);
- оцінки функції щитовидної залози (при нормальному надходженні йоду до організму за рівнем його екскреції нирками можна оцінити рівень поглинання щитовидною залозою).
Аналіз на йод у сечі може призначатися як окремим пацієнтам при наявності тривожних симптомів і для скринінгу, так і в епідеміологічних цілях, для оцінки йодної забезпеченості популяції.
Аналіз на вміст йоду в сечі може виконуватися за призначенням ендокринолога, сімейного лікаря (терапевта, педіатра), акушера-гінеколога, дієтолога.
Як підготуватися до аналізу на вміст йоду в сечі
Для оцінки вмісту йоду використовується разова ранкова порція сечі. Збір сечі здійснюється після стандартної підготовки:
- напередодні рекомендується виключити з раціону алкоголь, гостру, солону їжу, продукти, які впливають на колір сечі;
- за погодженням з лікарем скасовується прийом харчових добавок і ліків;
- безпосередньо перед збором слід виконати ретельний туалет зовнішніх статевих органів;
- для збору сечі у грудних дітей рекомендується використовувати сечоприймальник.
Інтерпретація результатів аналізу на йод у сечі
Знижений вміст йоду в сечі є ознакою йододефіцитних захворювань. Їх причиною може бути як недостатнє надходження йоду до організму з їжею, так і порушення його метаболізму, засвоєння та утилізації через особливості харчування, прийом деяких мінеральних добавок і медикаментів. Якщо проводиться моніторинг терапії препаратами йоду, то знижений вміст йоду в сечі вказує на необхідність підвищення терапевтичної дози.
Підвищений вміст йоду в сечі вказує на його надмірне надходження (прийом йодовмісних препаратів, введення рентгеноконтрастних речовин). Якщо дослідження проводиться з метою моніторингу терапії препаратами йоду, такий результат вказує на необхідність зменшення дози.
Важливі зауваження
Результати аналізу на вміст йоду в сечі відображають його надходження до організму на момент дослідження. Концентрація йоду в сечі в однієї людини не є постійною величиною, змінюється щодня та протягом дня. Тому інтерпретувати результати може тільки лікар з урахуванням клінічної картини та результатів інших досліджень. Показники йоду в сечі не є підставою для постановки діагнозу.
Хибне підвищення вмісту йоду в сечі можливе внаслідок випадкового потрапляння йоду або його парів до зразку.
Якщо виконувався аналіз на креатинін і було виявлено його зниження, підвищення вмісту йоду в сечі також не є істинним (викликане дефіцитом білка в раціоні).
Після проведення досліджень із застосуванням рентгеноконтрастних речовин підвищений вміст йоду в сечі відзначається протягом 3 тижнів, іноді – до місяця. Якщо неможливо витримати перед аналізом сечі проміжок часу, необхідний для повного виведення йоду, цей інтерферуючий вплив слід враховувати при інтерпретації результатів.
При популяційних дослідженнях розраховується серединне значення (медіана). Медіани для популяції дорослих, дітей, вагітних розраховуються окремо.
Переваги оцінки вмісту йоду в сечі в лабораторії Ніколаб
Лабораторія Ніколаб оперативно та за лояльною ціною проводить дослідження на вміст йоду в сечі. Також тут можна на привабливих умовах здати широкий перелік аналізів тиреоїдної панелі для оцінки функції щитовидної залози.
- Матеріал для дослідження сеча
- Правила підготовки Детальніше тут
- Референтні значення від 100 до 300 мкг/л