Альдостерон-ренінове співвідношення (АРС)
Код
Назва
Ціна
Термін
2009
Альдостерон-ренінове співвідношення (АРС)
1380 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Альдостерон-ренінове співвідношення (АРС) – розрахунковий показник, коефіцієнт, який обчислюється з використанням результатів двох аналізів: на гормон надниркових залоз альдостерон і на протеолітичний фермент ренін. АРС є більш інформативним показником функціонального стану ренін-ангіотензин-альдостеронової системи порівняно з результатами ізольованих аналізів на альдостерон та ренін активний. Поєднаний аналіз з обчисленням альдостерон-ренінового співвідношення рекомендований міжнародними експертами в якості методу скринінгу первинного гіперальдостеронізму.
Що потрібно знати про альдостерон-ренінове співвідношення
Альдостерон – гормон надниркових залоз з високою активністю, який виконує в організмі важливі функції: регулює натрієво-калієвий обмін, підтримує баланс цих електролітів в крові, об'єм циркулюючої крові, артеріальний тиск.
Надниркові залози виробляють альдостерон під дією пептиду ангіотензину II, який є кінцевим продуктом перетворень печінкового білка ангіотензиногену (спочатку білок розщеплюється з утворенням ангіотензину I, який теж піддається розщепленню та перетворюється на активну форму – ангіотензин II). А розщеплення ангіотензиногену відбувається під впливом реніну, ферменту, який виробляється нирками й ендотелієм кровоносних судин.
Таким чином, вироблення альдостерону в значній мірі залежить від вироблення реніну та виділення до кровотоку його активної форми. Впливають на секрецію альдостерону й інші фактори – вміст в крові електролітів (калію, натрію, магнію), активність ниркового кровотоку, стан надниркових залоз.
Надмірне вироблення альдостерону та підвищення його концентрації в крові призводить до стійкого підвищення артеріального тиску, порушення калієво-натрієвого співвідношення (натрій затримується в організмі, а виведення калію прискорюється), загрожує розвитком серцево-судинних захворювань. Як показують дослідження, більше 10% пацієнтів з артеріальною гіпертензією страждають на первинний гіперальдостеронізм (ПГА). Це загальна назва станів, при яких надлишкова продукція альдостерону пов'язана з гіперплазією надниркових залоз, клубочкової кори, аденомою (зрідка – карциномою) надниркових залоз. ПГА також може бути генетично обумовленим, але сімейний гіперальдостеронізм є рідкісним захворюванням. При ПГА гіперпродукція альдостерону наднирковими залозами не пов'язана з активністю ренін-ангіотензинової системи та порушеннями водно-електролітного обміну.
Якщо активізація синтезу альдостерону обумовлена впливом ренін-ангіотензинової системи, збільшенням продукції реніну, гіперальдостеронізм класифікується як вторинний. Первинний і вторинний гіперальдостеронізм вимагають різного підходу до лікування. Для прогнозу, оцінки ризику серцево-судинних захворювань, розробки плану лікування необхідна їх диференціальна діагностика. Ізольований аналіз на альдостерон дозволяє виявити підвищення його концентрації в крові, але не з'ясувати причину такого підвищення, а альдостерон-ренінове співвідношення є інформативним інструментом диференціальної діагностики.
Коли та навіщо призначається аналіз на визначення альдостерон-ренінового співвідношення
Сучасними експертами розроблені рекомендації, згідно з якими діагностика первинного гіперальдостеронізму повинна проводитися в 3 етапи – скринінг, підтвердження діагнозу, визначення специфічного підтипу ПГА (синдром Конна, ідіопатичний, сімейний та інші). Визначення АРС визнане золотим стандартом для етапу скринінгу.
Дослідження призначається при підозрі на первинний гіперальдостеронізм, основним симптомом якого є артеріальна гіпертензія (АГ). Скринінг ПГА доцільний, якщо артеріальна гіпертензія:
- досягає 2-3 стадії (АТ 160/100 та вище);
- не піддається медикаментозній терапії;
- поєднується з гіпокаліємією, довільною або спричиненою прийомом діуретиків;
- поєднується з випадково виявленим новоутворенням (інциденталомою) надниркових залоз;
- обтяжується несприятливим сімейним анамнезом – випадки гострих цереброваскулярних порушень, розвитку АГ у близьких родичів у віці до 40 років, випадки ПГА у родичів першого ступеня.
Альдостерон-ренінове співвідношення визначають для:
- диференціальної діагностики гіпертензивних станів;
- диференціальної діагностики інциденталом надниркових залоз (альдостеронпродукуючих і таких, що не продукують альдостерон);
- скринінгу первинного гіперальдостеронізму, оцінки доцільності подальших етапів його діагностики.
Як підготуватися до аналізу на визначення альдостерон-ренінового співвідношення
Аналіз на альдостерон і ренін для визначення АРС здається строго натще, в ранкові години. Якщо раніше була виявлена гіпокаліємія, перед виконанням аналізу її необхідно усунути. За погодженням з лікарем слід за 4 тижні до дослідження відмінити безсольову дієту, прийом калійзберігаючих діуретиків, препаратів солодки. Також за погодженням з лікарем необхідно:
- за тиждень до дослідження відмінити інгібітори реніну;
- якщо повна відміна гіпотензивних препаратів неможлива, для контролю артеріальної гіпертензії в період підготовки до дослідження використовувати препарати, які чинять мінімальний вплив на рівень альдостерону;
- за добу до здачі крові виключити прийом будь-яких лікарських препаратів (якщо це можливо).
Якщо здійснюється прийом естрогенвмісних препаратів (замісна гормональна терапія, оральна контрацепція), інформацію про них обов'язково потрібно внести в бланк замовлення.
Інші правила підготовки:
- за добу виключити вживання алкоголю, інтенсивні фізичні навантаження, емоційне напруження;
- не їсти протягом 12 годин до забору крові, з напоїв дозволена тільки чиста вода без газу;
- протягом 3 годин не курити;
- протягом 2 годин зберігати те положення тіла (горизонтальне або вертикальне), в якому буде здійснюватися забір крові;
- 20-30 хвилин перед забором крові зберігати повний спокій, уникати рухів.
Інтерпретація результатів аналізу на альдостерон-ренінове співвідношення
До бланку з результатами аналізу вноситься 3 показника:
- альдостерон, пг/мл;
- ренін активний, мкМО/мл;
- АРС, пг/мкМО.
Діагностично значущим є підвищення АРС. Можливі причини:
- первинний гіперальдостеронізм (для підтвердження необхідні додаткові дослідження). Відповідно до рекомендацій Міжнародного ендокринологічного товариства показник АРС 30 і вище є діагностичним критерієм ПГА;
- хибнопозитивний результат, в тому числі при псевдогіперальдостеронізмі.
Псевдогіперальдостеронізм – рідкісне порушення, частіше хибнопозитивний зсув АРС пов'язаний з недотриманням правил підготовки та впливом інших факторів:
- високий рівень калію в крові;
- надлишок натрію в раціоні;
- похилий вік;
- хронічна ниркова недостатність;
- прийом бета-блокаторів, центральних α2-міметиків, НПЗЗ, естрогенвмісних препаратів.
АРС в межах норми не завжди дозволяє з упевненістю виключити первинний гіперальдостеронізм, результат може бути хибнонегативним. Можливі причини хибнонегативного зсуву:
- гіпокаліємія;
- дефіцит в раціоні натрію;
- вагітність;
- реноваскулярна або злоякісна артеріальна гіпертензія;
- прийом деяких медикаментів – діуретиків, які сприяють збереженню або втраті калію, інгібіторів АПФ і реніну, блокаторів Са 2, АТ-рецепторів.
Важливі зауваження
Результати аналізу на альдостерон і ренін з визначенням альдостерон-ренінового співвідношення необхідно інтерпретувати з урахуванням клінічної картини. При сумнівних результатах, імовірно пов'язаних з впливом медикаментів, порушенням правил підготовки, необхідна повторна здача аналізу.
У разі неможливості відміни, переривання медикаментозної терапії результати повинні інтерпретуватися з урахуванням можливої лікарської інтерференції.
Переваги аналізу на альдостерон-ренінове співвідношення в лабораторії Ніколаб
У лабораторії Ніколаб можна здати не тільки ізольовані аналізи на альдостерон і ренін, а й пройти комплексне дослідження з визначенням альдостерон-ренінового співвідношення. Таку послугу надають не всі лабораторії в Києві та Україні. Дослідження проводиться оперативно, результат можна отримати через 2 дні. Можливий забір крові з виїздом до пацієнта.
- Матеріал для дослідження венозна кров
- Правила підготовки Детальніше тут
- Референтні значення
Вид забору