Альдостерон (Aldosterone)
Код
Назва
Ціна
Термін
2008
Альдостерон (Aldosterone)
420 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Альдостерон – мінералокортикоїд, стероїдний гормон, який виробляється корою надниркових залоз і метаболізується в печінці, нирках. Він відіграє важливу роль у регуляції водно-електролітного балансу, артеріального тиску, об'єму циркулюючої крові. Аналіз на альдостерон дозволяє оцінити вміст цього гормону в крові та виявити відхилення від норми, які можуть бути лабораторним маркером низки захворювань.
Що необхідно знати про аналіз на альдостерон
Синтез альдостерону корою надниркових залоз регулюється білками реніном і ангіотензином, секреція цього гормону також залежить від вмісту в крові калію, меншою мірою – магнію та натрію. При надмірній продукції альдостерону (гіперальдостеронізмі) кислотно-лужний баланс зміщується в бік збільшення pH (алкалоз), знижується вміст калію в крові та збільшується його виведення з сечею, відбувається затримка натрію в організмі. При гіпоальдостеронізмі (зниженій продукції альдостерону) відбуваються протилежні порушення, розвивається ацидоз.
Гіперальдостеронізм проявляється стійким підвищенням артеріального тиску, аритміями, м'язовою слабкістю, судомами, порушенням чутливості. Гіпоальдостеронізм (альдостеронопенія) може бути ізольованим і поєднаним (порушується також вироблення корою надниркових залоз інших гормонів). Дефіцит альдостерону призводить до м'язової та загальної слабкості, порушень серцевої та дихальної діяльності, нападів запаморочень, можливе затьмарення свідомості. Гіпоальдостеронізм супроводжується зниженням артеріального тиску, але при деяких станах зниження альдостерону в крові поєднується з підвищенням артеріального тиску. Аналіз на альдостерон часто призначається в поєднанні з аналізами на ренін (білок, який регулює його вироблення), на вміст електролітів у сироватці крові.
Коли та навіщо призначається аналіз на альдостерон
Аналіз на альдостерон призначається:
- при стійкій артеріальній гіпертензії, особливо якщо вона діагностується в молодому віці, погано піддається терапії традиційними методами;
- при регулярній ортостатичній гіпотензії, тобто різкому зниженні артеріального тиску при переході з положення лежачи або сидячи до положення стоячи (проявляється запамороченням, втратою рівноваги, нападом слабкості);
- при підозрі на недостатність надниркових залоз (гіпокортицизм), симптомами якої є слабкість, підвищена стомлюваність, зниження апетиту, розлади травлення, втрата ваги, депресія.
Аналіз на альдостерон виконується для:
- оцінки гормональної активності надниркових залоз;
- скринінгу, діагностики первинного та вторинного гіперальдостеронізму;
- діагностики гіпокортицизму (в комплексі з іншими аналізами);
- диференціальної діагностики гіперальдостеронізму та інших причин стійкої артеріальної гіпертензії.
Аналіз на альдостерон може виконуватися за призначенням ендокринолога, нефролога, терапевта, онколога.
Як підготуватися до аналізу на альдостерон
Існує великий перелік медикаментів, які підвищують або знижують вміст альдостерону в крові. Тому перед здачею аналізу необхідна відміна таких препаратів, переведення пацієнтів на медикаменти, які чинять мінімальний вплив на вміст цього гормону в крові. Деякі препарати вимагають скасування за тиждень, інші – за місяць, більш точні рекомендації дає лікар. Інші вимоги до підготовки:
- протягом 14-30 днів перед здачею крові на аналіз обмежити вживання вуглеводів;
- якщо у пацієнта була діагностована гіпокаліємія, аналіз на альдостерон виконувати після нормалізації рівня калію;
- за три доби до здачі аналізу обмежити фізичні навантаження, виключити емоційне перенапруження, стреси;
- здавати кров натщесерце;
3 години до забору крові не курити.
Інтерпретація результатів аналізу на альдостерон
При розшифровці результатів необхідно враховувати, в якому положенні (стоячи або сидячи) здійснювався забір крові, оскільки референтні значення залежать від положення тіла пацієнта.
Можливі причини підвищення альдостерону:
- первинний гіперальдостеронізм (синдром Конна, новоутворення або гіперплазія кори надниркових залоз);
- вторинний гіперальдостеронізм, який може бути пов'язаний з деякими захворюваннями нирок, цирозом печінки, застійною серцевою недостатністю, токсикозом вагітних.
Якщо аналіз на альдостерон виявив його знижений вміст (альдостеронопенію), при інтерпретації лікар враховує показники артеріального тиску.
Альдостеронопенія в поєднанні з відсутністю підвищення тиску може вказувати на:
- хворобу Аддісона – хронічну недостатність кори надниркових залоз, яка може бути первинно-залозистою, вторинною (гіпоталамо-гіпофізарною) або ятрогенною (розвинутися в результаті тривалого прийому кортикостероїдів). При цьому активність реніну плазми підвищена;
- гіпоренінемічний гіпоальдостеронізм, пов'язаний з дефіцитом вироблення реніну, зазвичай внаслідок пошкодження нирок.
Можливі причини альдостеронопенії в поєднанні з артеріальною гіпертензією:
- синдром Шерешевського-Тернера, хромосомне захворювання;
- цукровий діабет;
- гіперсекреція корою надниркових залоз кортикостерону та дезоксикортикостерону;
- гостра алкогольна інтоксикація;
- синдром Ліддла, рідкісне генетично обумовлене метаболічне порушення.
Важливі зауваження
Для диференціальної діагностики первинного та вторинного гіперальдостеронізму аналіз на альдостерон виконується в комплексі з аналізом на активний ренін. Для первинного гіперальдостеронізму характерна низька активність реніну, для вторинного – висока.
При інтерпретації результатів необхідно враховувати такі моменти:
- на вміст альдостерону в крові впливає вміст солі в раціоні;
- вміст альдостерону в крові змінюється протягом доби, у жінок залежить від фази менструального циклу;
- тимчасове підвищення альдостерону може бути пов'язане з інтенсивними фізичними навантаженнями, емоційним перенапруженням;
- істотне зниження альдостерону може бути наслідком важкої хвороби;
- вироблення альдостерону після 60 років скорочується приблизно вдвічі.
Переваги здачі аналізу на альдостерон у лабораторії Ніколаб
Лабораторія Ніколаб пропонує оперативне виконання аналізу на альдостерон за конкурентною ціною. Також тут можна здати аналізи на інші гормони надниркових залоз, на ренін активний і на АРС (альдостерон-ренінове співвідношення). Дослідження виконуються кваліфікованими співробітниками із застосуванням високоточних сучасних аналізаторів. Забір крові можливий в лабораторії та на виїзді.
- Матеріал для дослідження венозна кров
- Правила підготовки Детальніше тут
- Референтні значення 7,0 – 30,0 нг/дл
Вид забору