Аналіз сечі за Зимницьким (Zimnitsky urine test)
Код
Назва
Ціна
Термін
2006
Аналіз сечі за Зимницьким (Zimnitsky urine test)
150 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Аналіз сечі за Зимницьким (проба Зимницького) – різновид дослідження добової сечі, один з найбільш поширених методів оцінки концентраційної функції нирок. Специфіка аналізу полягає в тому, що протягом доби збирається до 8 порцій сечі із зазначенням часового інтервалу, коли зібрана кожна. Оцінюється загальний добовий, денний і нічний діурез, а також показники кожної окремої порції (кількість, відносна щільність сечі).
Що потрібно знати про аналіз сечі за Зимницьким
У плазмі крові та інших фізіологічних рідинах людського організму розчинені осмотично активні речовини (електроліти, неелектроліти, білки), завдяки яким регулюється водний обмін між внутрішньоклітинною та позаклітинною рідиною, підтримується осмотичний тиск. Здорові, нормально функціонуючі нирки регулюють концентрацію таких речовин у сечі та за рахунок цього підтримують їх постійну концентрацію в крові. Залежно від водного балансу в організмі нирки можуть виділяти сечу, осмотична концентрація якої вище чи нижче, ніж у плазми крові. Здатність нирок концентрувати та розводити сечу називається осморегулюючою функцією.
У концентруванні сечі беруть участь практично всі функціональні відділи нирок – дистальні та проксимальні канальці, петля Генле, судини мозкової речовини, інтерстицій (волокниста сполучна тканина), тому оцінка концентраційної функції дозволяє оцінити стан нирок в цілому. Осморегулююча функція може порушуватись внаслідок патологічних процесів, які відбуваються в самих нирках, а також через екстраренальні (позаниркові) чинники – порушення кровопостачання мозкової речовини нирок, порушення вироблення антидіуретичного гормону (АДГ) гіпоталамусом, незбалансоване харчування тощо. Спочатку порушується концентраційна функція, яку оцінює аналіз сечі за Зимницьким, через деякий час – здатність до осмотичного розведення сечі. Порушення концентраційної функції нирок призводить до порушення водно-сольового балансу в організмі, електролітного та кислотно-лужного балансу крові.
Показники аналізу сечі за Зимницьким
При проведенні аналізу сечі за Зимницьким оцінюються такі показники:
- добовий діурез (об’єм виділеної за добу сечі);
- денний і нічний діурез, їх співвідношення;
- коливання об'єму сечі в окремих порціях;
- питома вага (відносна щільність) сечі в кожній порції;
- мінімальне та максимальне значення відносної щільності за добу;
- добові коливання відносної щільності.
Діурез добовий
У нормі у здорової людини нирки виділяють у вигляді сечі 65-80% об'єму рідини, яка надійшла до організму. Добовий діурез при нормальному споживанні рідини варіюється в діапазоні 1000-2000 мл у чоловіків, 1000-1600 мл у жінок. Варіанти відхилення добового діурезу від норми:
- поліурія – виділяється понад 2000 мл сечі. Можливі причини – цукровий і нецукровий діабет, різні захворювання нирок, дисфункції ендокринних залоз;
- олігурія – менше 400 мл. Може бути пов'язана із затримкою рідини в організмі при серцевій недостатності, порушенні видільної здатності нирок, або з надмірними екстраренальними втратами рідини (інтенсивне потовиділення, пронос, блювота);
- анурія – 200-300 мл і менше, аж до повного припинення сечовиділення. Може бути пов'язана з порушенням утворення сечі (секреторна), її надходження з нирок до сечового міхура або процесу його спорожнення (екскреторна).
Діурез денний і нічний
У нормі протягом дня виділяється приблизно вдвічі-втричі більше сечі, ніж за ніч. Стан, коли нічний діурез дорівнює денному або перевищує його, класифікується як ніктурія. Для маленьких дітей (до 2 років) це нормально. У дорослих ніктурія може бути пов'язана з порушенням питного режиму, аденомою передміхурової залози у чоловіків, атрофією м'язів тазового дна у жінок, віковим зменшенням об’єму сечового міхура, серцевою недостатністю та іншими патологічними станами. Серед можливих причин ніктурії хронічні захворювання нирок, в тому числі з порушенням їх концентраційної функції.
У здорової людини об’єм разового сечовиділення в різний час доби також істотно коливається. Різниця в об’ємі між окремими порціями може становити 40-300 мл.
Відносна щільність сечі
Відносна щільність, або питома вага сечі залежить від концентрації в ній щільних речовин (мінеральних солей, сечовини, креатиніну) та їх молекулярної маси. А на їх концентрацію впливає надходження рідини до організму, при достатньому чи надмірному питті нирки сильніше розводять сечу та її відносна щільність знижується, при нестачі рідини потрібно зберігати її в організмі, тому сеча стає концентрованою. Оскільки забезпеченість організму рідиною та потреба в ній постійно змінюється, протягом доби осмолярність (осмотична концентрація) сечі та її відносна щільність коливаються. На відміну від загального аналізу сечі, який оцінює питому щільність однієї разової порції сечі, аналіз за Зимницьким дозволяє порівняти характеристики різних порцій, визначити максимальне та мінімальне значення за добу, а також оцінити коливання. Показники нормальної концентраційної здатності нирок:
- мінімальна відносна щільність сечі близько 1003-1006 г/л;
- максимальна – 1020-1030 г/л;
- добові коливання (різниця між максимальним і мінімальним значенням) – не менше 12-16 одиниць (г/л).
Варіанти відхилення від норми:
- гіпостенурія – максимальна відносна щільність сечі не перевищує 1012-1013 /л. Може відзначатися при хронічній нирковій недостатності, серцевій недостатності, нецукровому діабеті;
- гіперстенурія – мінімальна відносна щільність сечі 1010 г/л і вище. Можливі причини – амілоїдний і ліпоїдний нефроз, цукровий діабет, гарячкові стани;
- ізостенурія – добові коливання відносної щільності дуже слабко виражені, для всіх порцій цей показник становить близько 1010-1014 г/л. Відзначається при хронічному пієлонефриті, гломерулонефриті, нефросклерозі, є характерною ознакою зниження концентраційної здатності нирок.
У яких випадках призначається аналіз сечі за Зимницьким
Основною метою проведення проби Зимницького є оцінка концентраційної функції нирок. Аналіз зазвичай призначається:
- при екстраренальних захворюваннях, які можуть викликати порушення цієї функції (цукровий і нецукровий діабет, гіпертонічна хвороба, атеросклеротичний тромбоз);
- пацієнтам, у яких діагностовано хронічний гломерулонефрит, пієлонефрит;
- за наявності клінічних симптомів, які вказують на розвиток ниркової недостатності (розлади сечовипускання та травлення, набряклість, тахікардія, підвищення артеріального тиску, сухість у роті, загальна слабкість);
- якщо загальний аналіз сечі виявив відхилення питомої ваги (відносної щільності) від норми.
Аналіз сечі за Зимницьким проводиться для:
- діагностики нецукрового діабету (в комплексі з іншими дослідженнями);
- оцінки впливу позаниркових захворювань на концентраційну функцію нирок;
- ранньої діагностики захворювань сечовидільної системи;
- діагностики ниркової недостатності, оцінки її тяжкості, прогнозу;
- моніторингу концентраційної функції при хронічних захворюваннях нирок, оцінки ефективності терапії.
Аналіз може призначити нефролог, ендокринолог, кардіолог.
Як підготуватися до аналізу сечі за Зимницьким і правильно провести збір сечі
Перед здачею сечі для проведення проби Зимницького необхідно дотримуватися стандартних правил підготовки:
- за 2 доби скасувати прийом сечогінних препаратів;
- за 12 годин до початку збору виключити гостру, солону їжу, алкоголь;
- напередодні уникати фізичних перевантажень, перегріву, переохолодження.
Протягом доби, коли проводиться збір сечі, теж потрібно дотримуватися певних правил:
- гостру, солону їжу, алкогольні напої виключити, в решті дотримуватися звичайного питного режиму та режиму харчування;
- перед кожним сечовипусканням проводити туалет зовнішніх статевих органів.
Доба ділиться на 8 тригодинних інтервалів, з 6 до 9 ранку, з 9 до 12 і так далі, готується 8 чистих, сухих ємностей (банок) для збору сечі, на кожній вказується відповідний інтервал часу та порядковий номер. О 6 ранку слід спорожнити сечовий міхур і вилити першу порцію сечі, а весь обсяг наступної порції або порцій, які будуть виділятися до 9 годин, зібрати в першу ємність. Починаючи з 9 годин і до 12 збирати всю сечу до другої ємності. Якщо в якомусь інтервалі позиви до сечовипускання відсутні, банку залишають порожньою. Банки з сечею необхідно щільно закривати та зберігати в прохолодному місці, але не допускати замерзання (оптимальна температура – 4-8° вище нуля). Остання порція повинна бути зібрана до 6 ранку наступного дня. Після цього всі банки, в тому числі порожні, необхідно доставити до лабораторії, попередньо переконатися, що на кожній є ярлик із зазначенням часу збору.
Важливі зауваження
На діурез крім об’єму рідини, що надійшла до організму, впливає об’єм її екстраренальних втрат. Тому при станах, які супроводжуються профузною діареєю, нестримною блювотою, рясним потовиділенням, потрібно або відкласти проведення аналізу сечі за Зимницьким, або обов'язково враховувати ці втрати рідини при інтерпретації результатів.
Нормальні результати аналізу сечі за Зимницьким дозволяють зробити висновок, що концентраційна функція нирок не порушена, тоді як поліурія, олігурія, анурія, ніктурія, гіпо-, гіпер- та ізостенурія можуть вказувати як на її порушення, так і на інші патологічні стани. Результати проби Зимницького не є підставою для постановки діагнозу, але в комплексі із загальною клінічною картиною допомагають припустити найбільш ймовірну причину порушень і визначити, які додаткові дослідження необхідно провести.
Переваги проведення аналізу сечі за Зимницьким у лабораторії Ніколаб
Лабораторія Ніколаб пропонує проведення широкого переліку загальноклінічних і біохімічних досліджень сечі, в тому числі проби Зимницького, за конкурентними цінами. Для здачі біологічного матеріалу можна звернутися в одне з численних відділень лабораторії, які розташовані неподалік від зупинок громадського транспорту. А готові результати аналізу співробітники надсилають на електронну пошту замовника, що дозволяє заощадити час.
Last viewed posts
Рекомендовані аналізи
Діастаза сечі (альфа-амілаза) (Urine pancreatic amylase, pAmy)
1 дн.
100 грн
Аналіз сечі на визначення наркотичних речовин, 10 показників якісно (амфетамін, бупренорфін, кокаїн, марихуана, метадон, метамфетамін, метиленедиоксиметанмефетамін (екстазі), морфін, трамадол, синтетична марихуана (К2))
1 дн.
800 грн
Кальцій в сечі (добова порція) (Urine calcium, Ca 24H Ur)
1 дн.
100 грн