Цитомегаловірус (Cytomegalovirus, CMV), якісне визначення вірусної ДНК методом ПЛР (букальний зішкріб, сеча, слина, кров, зішкріб, ліквор)
Код
Назва
Ціна
Термін
1369
Цитомегаловірус (Cytomegalovirus, CMV), якісне визначення вірусної ДНК методом ПЛР (букальний зішкріб, сеча, слина, кров, зішкріб, ліквор)
290 грн.
2 дн.
Рекомендовані аналізи
Цитомегаловірусна інфекція відрізняється найчастіше безсимптомним перебігом і не несе жодної небезпеки особам, які мають міцний імунітет. Але для вагітних та людей з вродженими чи набутими імунодефіцитними патологіями це захворювання може бути небезпечним. Вірус може призводити до викидня, внутрішньоутробних патологій та передчасних пологів у вагітних, а в осіб з імунодефіцитом до енцефаліту, гепатиту та ін.
Цитомегаловірус: опис
Цитомегаловірус – це різновид герпесвіруса (5 тип), який може викликати різні захворювання у людей з ослабленою імунною системою, включаючи новонароджених, інфікованих людей та людей з ВІЛ.
Однак у більшості людей інфекція цитомегаловірусом передається безсимптомно або з легкими симптомами, тому багато хто навіть не усвідомлює, що вони заражені.
Захворювання, які може викликати цитомегаловірус:
- цитомегаловірусний мононуклеоз;
- пневмонія;
- ретиніт;
- гепатит;
- енцефаліт;
- коліт;
- гломерулонефрит.
Джерелом зараження є інфікована та хвора людина.
Вірус може передаватися через контакт з інфікованими тканинами та рідинами, такими як слина, кров, сеча, молоко, сперма та вагінальні виділення. Також можлива передача матері до дитини під час вагітності.
Інкубаційний період цитомегаловірусної інфекції може тривати від кількох тижнів до кількох місяців залежно від стану імунної системи зараженої людини.
Цитомегаловірус належить до TORCH-інфекцій, зважаючи на його згубний вплив на плід під час вагітності. Тому аналіз з його визначення є обов'язковим до і під час вагітності.
Особливості дослідження
Для якісного визначення вірусної ДНК цитомегаловірусу методом ПЛР використовують такі біологічні матеріали: букальний зішкріб, сечу, слину, кров, зішкріб і ліквор. Аналіз дозволяє виявити наявність чи відсутність вірусного агента у зібраних матеріалах.
Також дослідження може мати такі назви: CMV, Cytomegalovirus, DNA, ДНК цитомегаловірусу, якісне визначення, Polymerase chain reaction та ПЛР на цитомегаловірус.
Коли та навіщо призначають аналіз
ПЛР метод призначають для:
- скринінгу на різних термінах гестаційного періоду;
- дифдіагностики з низкою інших інфекцій;
- підтвердження діагнозу;
- визначення первинної інфекції/реактивації;
- визначення причин лихоманки неясної етіології
Показаннями щодо аналізу є:
- підготовка до вагітності;
- підозра на цитомегаловірусну інфекцію;
- підозра на розвиток фетоплацентарної недостатності та розвитку внутрішньоутробної інфекції;
- високий рівень показників печінкових проб;
- інфекційний мононуклеоз, не асоційований із ВЕБ;
- гепатоспленомегалія неясної етіології;
- завмерла вагітність;
- викидень;
- патології плода
Дослідження призначають: інфекціоністи, гінекологи, акушер-гінекологи, педіатри, неонатологи, сімейні лікарі та терапевти.
Правила підготовки
Для дослідження беруть кілька біологічних матеріалів: букальний зішкріб, кров, ліквор, сечу, зішкріб і слину. Щоб отримати об'єктивну відповідь, слід дотримуватись кількох правил підготовки, а саме відмовитися до забору матеріалів від:
- вживання їжі за 6 годин;
- фізіотерапевтичних процедур, у тому числі масажу за 2 доби;
- підвищених фізичних навантажень та емоційної перенапруги за добу;
- відвідування сауни та лазні, авіаперельотів та ультразвукової діагностики за 3 доби;
- вживання алкоголю за добу та тютюну за 1 годину;
- чищення зубів та полоскання ротової порожнини ополіскувачем вранці перед здаванням матеріалу.
Також слід виключити приймання будь-яких медикаментозних препаратів, які мають противірусну дію за кілька діб. Важливо проконсультуватися з лікарем та отримати від нього дозвіл.
Для забору сечі буде потрібно одноразовий пластиковий контейнер для аналізів. Збирається перша ранкова порція сечі після проведення ретельного туалету зовнішніх статевих органів. Для аналізу достатньо 30–50 мл. Жінкам слід збирати сечу до місячних або через 3-4 дні після завершення. Представникам обох статей необхідно виключити статеві зв'язки за 3 доби. Місцево не варто наносити ніякі антисептичні та медичні препарати за 3 тижні, а також застосовувати лубриканти, гелі та мазі напередодні.
Інтерпретація результатів
Позитивна відповідь вказує на розвиток інфекції в організмі чи носійство вірусу.
Негативна відповідь вказує на відсутність інфекційного процесу або надто короткий проміжок часу від моменту інфікування.
Важливо, що позитивний результат аналізу на вірусну ДНК не завжди свідчить про наявність активної інфекції, оскільки вірус може залишатися в організмі людини протягом тривалого періоду після завершення хвороби. Тому для отримання об'єктивної інтерпретації необхідна консультація лікаря.
Важливі примітки
На об'єктивність результатів аналізу може вплинути недотримання правил підготовки.
- Матеріал для дослідження Біоматеріал
- Правила підготовки Детальніше тут
- Референтні значення не виявлено
Вид забору