Бактеріологічне дослідження жовчі (1 порція) + антибіотикограма
Код
Назва
Ціна
Термін
1309
Бактеріологічне дослідження жовчі (1 порція) + антибіотикограма
400 грн.
5-7 дн.
Рекомендовані аналізи
Бактеріологічне (культуральне) дослідження жовчі полягає у вивченні зразка жовчі під мікроскопом для виявлення бактеріальної мікрофлори, її кількісної оцінки, встановлення ролі в розвитку запального процесу гепатобіліарної системи, ідентифікації збудників. Мікроскопічному дослідженню передує посів проби жовчі на поживні середовища, культивування. При отриманні клінічно значущих показників росту бактерій дослідження доповнюється оцінкою чутливості до антибіотиків – антибіотикограмою.
Що потрібно знати про бактеріологічне дослідження жовчі з антибіотикограмою
Жовч – біологічна рідина, яка містить електроліти, жовчні кислоти, білки, виробляється в печінці, накопичується в жовчному міхурі, виділяється з печінки та жовчного міхура до просвіту дванадцятипалої кишки, де бере участь у кишковому травленні. У нормі жовч стерильна, не містить мікроорганізмів, але при її застої, перегині жовчовивідних шляхів, стисненні або перекриванні їх просвіту бар'єрна функція слизової оболонки жовчного міхура знижується. Створюються сприятливі умови для проникнення та розмноження умовно-патогенної мікрофлори. Найчастіше до жовчного міхура через протоки проникає мікрофлора з кишечника, при наявності в організмі вогнищ хронічної інфекції бактерії можуть поширюватися з кровотоком, лімфотоком і досягати гепатобіліарної системи (печінки, жовчного міхура та протоків).
Інфекція викликає запальний процес у жовчних протоках (холангіт), жовчному міхурі (холецистит), при проникненні в печінку можливий розвиток абсцесу (утворення заповненої гноєм порожнини). У рідкісних випадках інфекційно-запальний процес у печінці ускладнюється утворенням піддіафрагмального абсцесу – скупченням гною в підреберному просторі.
При запальному процесі бактеріальної природи з проб жовчі після бакпосіва можуть виділятися представники аеробної та факультативно-анаеробної мікрофлори – грамнегативні ентеробактерії, синьогнійна паличка, бактероїди, стрептококи, стафілококи, кишкова паличка. Якщо запалення викликане бактеріальною мікрофлорою, обов'язковою складовою комплексної терапії є застосування антибіотиків. Для підвищення ефективності антибіотикотерапії необхідно ідентифікувати збудників інфекційно-запального процесу й оцінити їх чутливість до різних антибіотиків.
Коли та навіщо призначається бактеріологічне дослідження жовчі з антибіотикограмою
Бактеріологічне дослідження жовчі призначається при жовчнокам'яній хворобі, холециститах, холангітах, печінковому та піддіафрагмальному абсцесах. Дослідження проводиться для:
- диференціальної діагностики запальних процесів гепатобіліарної системи бактеріальної та небактеріальної природи;
- оцінки етіологічної ролі різних умовно-патогенних бактерій у розвитку запалення, абсцесу;
- складання прогнозу;
- підбору адекватної антибактеріальної терапії при підтвердженні етіологічної ролі бактерій;
- оцінки ефективності антибактеріальної терапії.
Аналіз може виконуватися за призначенням гастроентеролога, гепатолога, інфекціоніста, хірурга.
Як підготуватися до бактеріологічного дослідження жовчі з антибіотикограмою
Дослідження проводиться перед початком антибактеріальної терапії, а для оцінки її ефективності – мінімум через 7 днів після завершення. Забір жовчі для бактеріологічного дослідження – лікарська маніпуляція. Зазвичай здійснюється методом дуоденального зондування, також зразок жовчі може бути отриманий під час операції. Основні правила підготовки до дуоденального зондування:
- за 2-3 дні до обстеження виключити гостру їжу та продукти, які викликають посилене газоутворення;
- у день напередодні зондування дотримуватися легкої дієти, після 18 годин не їсти;
- за погодженням з лікарем відмінити прийом сорбентів, жовчогінних, анальгетиків, будь-яких препаратів, які впливають на функцію печінки, кишечника;
- зранку перед зондуванням не можна їсти, пити, чистити зуби, курити.
Більш детальні інструкції можна отримати у лікаря, який призначає дослідження.
Інтерпретація результатів бактеріологічного дослідження жовчі з антибіотикограмою
Негативний результат – росту аеробної та факультативно-анаеробної мікрофлори не виявлено.
У разі виявлення росту вказуються:
- вид (види) виділених культур;
- кількісна оцінка росту кожної культури в КУО/мл;
- при діагностично значущому рості (104 КУО/мл і вище) – відомості про чутливість/стійкість мікроорганізму до кожного антибіотика зі списку.
Відсутність росту бактерій у пробі жовчі – норма. Ріст у межах 104 КУО/мл не має діагностичного значення, швидше за все, відбулося випадкове забруднення зразка. Незначний, в межах норми, ріст або його відсутність з високою ймовірністю вказує на небактеріальну природу запального процесу (причиною можуть бути найпростіші, гельмінти, токсини, алергени). У рідкісних випадках інфекційне запалення гепатобіліарної системи може бути викликане анаеробними збудниками, які при стандартних умовах культивування не виживають. Ріст 104-105 КУО/мл і вище для більшості мікроорганізмів є підтвердженням їх етіологічної ролі в розвитку запалення. Прогноз складається лікарем з урахуванням видів виділених культур і кількісних показників росту.
Важливі зауваження
Найбільш достовірними вважаються результати дослідження жовчі, отриманої при проведенні операції. При дуоденальному зондуванні існує висока ймовірність контамінації зразка мікрофлорою з порожнини рота, верхніх відділів травного тракту.
Стандартне бактеріологічне дослідження жовчі не призначене для виявлення облігатних анаеробів (бактерій, здатних існувати та розмножуватися тільки у відсутності кисню), для їх культивування необхідні особливі умови.
Переваги бактеріального дослідження жовчі з антибіотикограмою в лабораторії Ніколаб
У лабораторії Ніколаб діють конкурентні ціни на бактеріологічні дослідження, в тому числі на бакпосів жовчі. Високий рівень кваліфікації фахівців, використання сертифікованих витратних матеріалів, суворе дотримання правил аналітичного етапу дозволяють гарантувати достовірність результатів (якщо дотримувалися правил забору та транспортування). При проведенні антибіотикограми оцінюється чутливість збудників до широкого переліку антибіотиків.