Онкомаркер хоріонічний гонадотропін людини (Choriogonadotropin, ХГЛ, HCG)
Код
Назва
Ціна
Термін
1289
Онкомаркер хоріонічний гонадотропін людини (Choriogonadotropin, ХГЛ, HCG)
230 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ) – складна білково-вуглеводна сполука, гонадотропний гормон, який в незначній кількості продукується гіпофізом, у великих кількостях – плацентою та зародковими оболонками, а також деякими видами пухлин. Аналізи на ХГЛ є важливою складовою пренатальної діагностики, моніторингу вагітності, скринінгу вад внутрішньоутробного розвитку. Як онкомаркер хоріонічний гонадотропін людини використовується для діагностики ХГЛ-секретуючих пухлин, трофобластичних захворювань.
Що потрібно знати про онкомаркер хоріонічний гонадотропін людини
У нормі в крові чоловіків і невагітних жінок ХГЛ виявляється в дуже низькій концентрації, але його продукція різко підвищується при деяких пухлинних процесах. Онкомаркер ХГЛ може виявлятися при пухлинах двох категорій – герміногенних і трофобластичних.
Герміногенні пухлини – новоутворення, які розвиваються з первинних (зародкових) статевих клітин. Це досить рідкісний вид злоякісних новоутворень, які в основному вражають статеві залози (гонади). Гонадні герміногенні пухлини розвиваються переважно в ранньому або молодому віці. У чоловіків їх найчастіше діагностують у віковому інтервалі 25-35 років, у дівчат, жінок у 16-20 років.
У чоловіків серед пухлин різної локалізації тільки 0,5% є герміногенними, але серед злоякісних пухлин яєчка герміногенні складають до 95%. У жінок герміногенні пухлини становлять 2-3% всіх злоякісних пухлин яєчників. Точна причина їх виникнення не встановлена, факторами ризику є первинний гіпогонадизм, гіпоплазія статевих органів, вірилізація (риси зовнішності, характерні для протилежної статі). У чоловіків гонадні герміногенні пухлини часто асоційовані з крипторхізмом, у жінок – із загальним інфантилізмом (затримкою фізичного розвитку, психічного дозрівання). Наявність герміногенних пухлин у родичів першого ступеня також відноситься до факторів ризику, ймовірно, схильність до цих онкопатологій є генетично обумовленою.
Найпоширеніша герміногенна пухлина у чоловіків – семінома, у жінок – дисгермінома. Вони розвиваються з незрілих, недиференційованих гермінативних клітин і не завжди продукують ХГЛ. До несеміномних герміногенних пухлин яєчка у чоловіків і недисгерміномних пухлин яєчників у жінок відносяться ембріональний рак, тератома (доброякісна або злоякісна), пухлина жовткового мішка, поліембріома. Рідкісним різновидом герміногенних пухлин яєчників є тератогенна хоріокарцинома, не пов'язана з вагітністю. При цих онкопатологіях у гонадах відбуваються процеси, подібні до процесу розвитку ембріона після злиття чоловічої та жіночої статевих клітин. Герміногенні пухлини гонад проявляються неспецифічними симптомами:
- у чоловіків – важкість, дискомфорт в ділянці калитки або внизу живота, безболісні ущільнення яєчка, збільшення його розмірів;
- у жінок – тягнучі, ниючі, рідше гострі болі внизу живота, можливі порушення менструального циклу, розлади сечовипускання та травлення;
- слабкість, підвищена втомлюваність, втрата ваги та інші симптоми онкологічних процесів.
Трофобластичні хвороби (пухлини трофобласта) розвиваються виключно у жінок, це патологічні стани, асоційовані з вагітністю, при яких відбувається патологічне розростання тканин плодового яйця. Основні різновиди трофобластичних пухлин:
- міхурове занесення – переродження ворсин хоріона на заповнені рідиною бульбашки (цисти), яке супроводжується загибеллю плоду та швидким збільшенням розмірів матки. Зазвичай це доброякісний неопластичний процес, але можливий розвиток інвазивного, злоякісного міхурового занесення, коли пухлина проростає до тканин матки та руйнує їх;
- хоріокарцинома – злоякісне переродження ворсин хоріона, може розвинутися як ускладнення міхурового занесення, після пологів або аборту, при позаматковій вагітності або після її переривання. Зазвичай розташовується в тілі або трубах матки, де раніше імплантувалося плодове яйце, але можлива локалізація поза зоною імплантації ембріона. Хоріокарцинома може розвинутися під час вагітності, незабаром після пологів, спонтанного або штучного переривання, а також через кілька років після вагітності.
Рівень онкомаркера ХГЛ безпосередньо залежить від маси, об’єму пухлини, стадії онкологічного процесу. Ступінь підвищення онкомаркера ХГЛ є важливим прогностичним критерієм. Після ефективного лікування рівень хоріонічного гонадотропіну людини повинен знизитися до референсної норми.
Коли та навіщо призначають аналіз на онкомаркер хоріонічний гонадотропін людини
Аналіз на онкомаркер ХГЛ призначається:
- жінкам, у яких при УЗД органів малого тазу виявлені об'ємні новоутворення;
- чоловікам, якщо результати УЗД та/або пальпації калитки вказують на пухлину яєчка;
- при клінічних симптомах пухлин статевих залоз;
- вагітним при підозрі на трофобластичні пухлини (вагінальні кровотечі, токсикоз, невідповідність розмірів матки гестаційному вікові плоду);
- при тривалих вагінальних кровотечах невдовзі після пологів або переривання вагітності;
- при підозрі на хоріокарциному в жінок, які раніше народжували, та пацієнток з перериваннями вагітності, позаматковою вагітністю, міхуровим занесенням в анамнезі (міжменструальні кровотечі або кровотечі після тривалої відсутності місячних, патологічні вагінальні виділення, абдомінально-тазові болі);
- при хибнопозитивних результатах тесту на вагітність;
- до початку, під час протипухлинної терапії герміногенних пухлин і після завершення курсу;
- до та після хірургічного видалення герміногенних, трофобластичних ХГЛ-продукуючих пухлин (періодичність повторних досліджень визначає лікар, вона залежить від виду пухлини й операції).
Аналіз на онкомаркер хоріонічний гонадотропін людини проводиться для:
- діагностики герміногенних і трофобластичних пухлин;
- диференціальної діагностики герміногенних пухлин статевих залоз, ХГЛ-продукуючих пухлин, вибору тактики лікування;
- прогнозу виживання при герміногенних пухлинах, хоріокарциномі;
- оцінки ефективності протипухлинної терапії, операції;
- контролю рецидивів пухлини після консервативного або хірургічного лікування.
Аналіз може призначати онколог, акушер-гінеколог, уролог.
Як підготуватися до аналізу на онкомаркер ХГЛ
Аналіз крові на онкомаркер хоріонічний гонадотропін людини здається після стандартної підготовки:
- натщесерце, мінімум через 4 години після їжі;
- напередодні виключити жирну їжу, алкоголь, інтенсивні навантаження;
- півгодини перед здачею аналізу не курити, спокійно посидіти, розслабитися.
Інтерпретація результатів аналізу на онкомаркер ХГЛ
Низький, в межах референсної норми рівень ХГЛ у крові:
- у поєднанні з клінічними симптомами пухлини яєчок, яєчників вказує на те, що пухлина не є герміногенною або відноситься до пухлин гонад, які не продукують ХГЛ;
- при виявленні утворень у порожнині матки після переривання вагітності або пологів дозволяє виключити хоріокарциному;
- через деякий час після завершення курсу протипухлинної терапії, операції з видалення пухлини є показником ефективності лікування, досягнення ремісії.
Можливі причини підвищеного рівня онкомаркера ХГЛ:
- герміногенні ХГЛ-продукуючі пухлини яєчок і яєчників. Найчастіше підвищення рівня ХГЛ викликають несеміномні, недисгерміномні пухлини, хоча семінома яєчок і дисгермінома яєчників теж можуть продукувати ХГЛ;
- міхурове занесення та його рецидиви після видалення;
- трофобластична хоріокарцинома та її рецидиви після видалення;
- зрідка – позагонадні герміногенні ХГЛ-продукуючі пухлини (середостіння, плеври, заочеревинного простору, ЦНС та іншої локалізації);
- якщо рівень онкомаркера ХГЛ залишається високим незабаром після видалення пухлини статевих залоз, це вказує на наявність раніше не виявленої позагонадної пухлини або метастазів.
Важливі зауваження
Для диференціальної діагностики аналіз на онкомаркер ХГЛ зазвичай призначають у комплексі з аналізом на АФП (ембріональний білок, який теж може продукуватися герміногенними та трофобластичними пухлинами) та деякі інші онкомаркери.
Для жінок у період пременопаузи та менопаузи помірне підвищення ХГЛ є нормою.
Для диференціальної діагностики хоріокарциноми та транзиторного підвищення ХГЛ після хірургічного аборту аналіз необхідно проводити через 4-5 діб після операції.
Рівень хоріонічного гонадотропіну людини можуть підвищувати ліки, які містять ХГЛ. У рідкісних випадках хибнопозитивний результат аналізу на онкомаркер ХГЛ пов'язаний з наявністю в крові гетерофільних «анти-тваринних» антитіл.
Переваги аналізу на онкомаркер ХГЛ у лабораторії Ніколаб
У лабораторії Ніколаб можна здати аналіз на онкомаркер ХГЛ за лояльною ціною й отримати результати протягом дня. Застосування сучасного лабораторного обладнання, сертифікованих реактивів від перевірених постачальників у поєднанні з високою кваліфікацією співробітників дозволяють гарантувати високу точність результатів. Також лабораторія проводить аналіз на АФП (при підозрі на герміногенні пухлини оцінка цього показника так само важлива, як оцінка рівня онкомаркера ХГЛ).
- Матеріал для дослідження венозна кров
- Правила підготовки Детальніше тут
- Референтні значення чол. 0 - 10 жін. 0 - 10 мМО/мл