Простатична кисла фосфатаза
Код
Назва
Ціна
Термін
1287
Простатична кисла фосфатаза
- Prostatic acid phosphatase,
- ПКФ,
- РАР
300 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Простатична кисла фосфатаза – це фермент, який виробляється передміхуровою залозою (простатою) у чоловіків. Він відіграє роль у процесі утворення сім’яної рідини та бере участь у регуляції фертильності.
ПКФ: опис
Кисла фосфатаза є ферментом, необхідним для каталізації гідролізу складних ефірів фосфорної кислоти з подальшим відщепленням фосфатної групи. Найбільш високу активність має у кислому середовищі, коли ph дорівнює 5,0. Міститься вона в різних клітинах та тканинах, але найбільша її кількість у передміхуровій залозі. Саме тому є окреме дослідження простатичної кислої фосфатази (ПКФ).
Цей показник є маркером розвитку раку передміхурової залози. Також підвищення значень часто відбувається при метастазах пухлини у кістковій тканині. Доцільно оцінювати кількість ПКФ у сироватці крові та спермі.
У жінок оцінюють лише рівень найкислішої фосфатази, яка дозволяє виявити різні патологічні стани (деякі спадкові патології, захворювання крові, гіперпаратиреоїдизм, різні типи раку тощо).
ПКФ не синтезується у хлопчиків на початок пубертатного періоду.
Особливості дослідження
Простатична кисла фосфатаза – основний маркер карциноми простати. Аналіз також допомагає в комплексній діагностиці інших онкологічних захворювань. Дослідження проводять лише чоловікам, жінкам цей аналіз здавати недоцільно.
Також дослідження називають: фосфатаза простатичної кислоти, PAP, ПКФ та Prostatic acid phosphatase.
Рівень PAP у сім’яній рідині також вимірюється для оцінки причин еякуляційних порушень, таких як зворотне виділення сперми в сечовий міхур (ретроградна еякуляція) або повна відсутність сперми в еякуляті (азооспермія).
Зараз вимірювання рівня простатспецифічного антигену (ПСА) є тестом, що часто використовується для діагностики та моніторингу раку простати. Рівень PAP рідко застосовується як самостійний метод і зазвичай доповнюється іншими діагностичними дослідженнями.
Коли та навіщо призначають аналіз
Показаннями до здачі аналізу є:
- підозра на запальний процес у простаті;
- підозра на ракову або доброякісну пухлину у залозі.
Дослідження призначають для:
- діагностики раку простати;
- моніторингу лікування раку простати;
- диференціальної діагностики з низкою інших патологічних станів;
- визначення можливого розвитку метастазів у кістках.
Призначає дослідження: уролог, терапевт, нефролог, проктолог, онколог, андролог та сімейний лікар.
Правила підготовки
Для отримання об'єктивних відповідей на аналіз ПКФ у крові чи спермі до його проведення достатньо дотримуватись простих правил:
- відмовитися від їжі за 5-7 годин;
- не вживати алкоголь протягом дня;
- не курити за півгодини;
- виключити смажене та жирне за 2 дні;
- утриматися від фізичних навантажень, відвідування лазні та сауни, а також уникати стресу за 2 дні;
- виключити приймання ліків, що впливають на передміхурову залозу – після дозволу лікаря.
Також перед здаванням сперми потрібно відмовитися від сім'явипорскування, масажу простати, інструментальних методів діагностики та фізіопроцедур за 4 дні.
Рекомендується також відмовитися від здачі матеріалу під час гострого перебігу інфекцій та проведення системної терапії.
Прямо перед забором еякулята необхідно ретельно вимити руки та зовнішні статеві органи з милом. Під час самого процесу не можна використовувати мастило та презервативи. Сперма збирається в одноразову стерильну баночку.
Інтерпретація результатів
Позитивна відповідь може вказувати на:
- рак простати;
- аденому в передміхуровій залозі;
- метастази у кістках;
- простатит (запалення передміхурової залози);
- проведення оперативного втручання чи інструментальних методів дослідження передміхурової залози у минулому;
- патологічні стани у печінці;
- інші проблеми із передміхуровою залозою.
Негативна відповідь може вказувати на:
- відсутність раку;
- ефективність проведеної терапії;
- відсутність особливих проблем із передміхуровою залозою.
Після проведення аналізу слід звернутися до лікаря. Тільки він зможе поставити остаточний діагноз та призначити лікування на підставі симптомів, медичної історії та інших результатів досліджень.
Важливі примітки
Приймання клофібрату може спровокувати хибне підвищення значень ПКФ. А хибне зниження ферменту можливе через приймання фосфатів, оксалатів та фторидів. Важливо чітко дотримуватись правил підготовки для отримання достовірних результатів.