Індекс ROMA (Risk of ovarian malignancy algorithm, СА-125, НЕ-4)
Код
Назва
Ціна
Термін
1284
Індекс ROMA (Risk of ovarian malignancy algorithm, СА-125, НЕ-4)
700 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Абревіатура ROMA (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm) розшифровується як «алгоритм ризику злоякісних новоутворень яєчників». Це математична модель для розрахунку ймовірності того, що епітеліальні новоутворення придатків матки (яєчників) є злоякісними. Індекс ROMA розраховується за результатами поєднаного тесту на 2 основних онкомаркери яєчників – CA-125 і HE-4 з урахуванням менопаузального статусу.
Що необхідно знати про індекс ROMA (CA-125, HE-4)
Об'ємні новоутворення яєчників, які часто виявляються при гінекологічному огляді, УЗД органів малого тазу в жінок репродуктивного віку, а також у період постменопаузи, в більшості випадків є доброякісними (аденома, кіста тощо), але існує ймовірність онкологічної природи новоутворення. Для раку яєчників (РЯ) характерний тривалий безсимптомний перебіг, а симптоми, які виникають пізніше, є неспецифічними. Це ускладнює діагностику небезпечного захворювання та знижує шанси на проведення успішного лікування. Зі 100% достовірністю виключити або підтвердити злоякісний характер новоутворення дозволяє тільки біопсія яєчника – складний, інвазивний метод діагностики.
Серед неінвазивних методів диференціальної діагностики доброякісних і злоякісних новоутворень яєчників найбільш точним і ефективним на сьогоднішній день є розрахунок індексу ROMA. Він застосовується для оцінки ризику раку яєчників епітеліального походження (найбільш поширена форма), відрізняється високою чутливістю та специфічністю. Для жінок репродуктивного віку ці характеристики тесту становлять 100% і 74,2%, в постменопаузі чутливість тесту трохи нижче – 92,3%, зате специфічність підвищується до 76%.
Існує чимало білків, які є онкомаркерами яєчників, але найбільшу прогностичну цінність має комбінована оцінка рівня двох з них – CA-125 і HE-4:
CA-125 – глікопротеїн, який міститься в епітелії багатьох внутрішніх органів, у тому числі яєчників. Це найбільш вивчений маркер раку яєчників, але на ранніх стадіях захворювання чутливість тесту на СА-125 низька, 30-50%. Аналіз на CA 125 як самостійне дослідження не відрізняється високою специфічністю, оскільки підвищення рівня цього білка відзначається при злоякісних і доброякісних пухлинах, запальних процесах.
HE-4 також відноситься до глікопротеїнів, у нормі виявляється в епітелії статевих органів, верхніх дихальних шляхів, підшлункової залози. При епітеліальному раку яєчника продукція цього білка значно підвищується. З усіх онкомаркерів яєчників HE-4 відрізняється максимальною чутливістю, вже на ранній стадії раку вона досягає 75%. Його специфічність як онкомаркера також висока (96%), оскільки при запальних захворюваннях і доброякісних новоутвореннях рівень HE-4 не підвищується.
Коли та навіщо призначають аналіз на визначення ризику раку яєчників (розрахунок індексу ROMA)
Поєднаний аналіз на онкомаркери яєчників CA-125 і HE-4 з розрахунком індексу ROMA призначається жінкам, у яких виявлені об'ємні утворення органів малого таза. Цей розрахунковий метод застосовується для:
- первинної диференціальної діагностики злоякісних і доброякісних новоутворень органів малого таза;
- попереднього розподілу жінок з такими новоутворенням по групах з низьким і високим ризиком раку яєчників;
- оцінки доцільності проведення лапароскопії та біопсії яєчників;
- вибору тактики лікування.
Найчастіше дослідження призначає акушер-гінеколог, також можливе його проведення за призначенням терапевта.
Як підготуватися до аналізу для обчислення індексу ROMA (CA-125, HE-4)
Аналіз крові на визначення рівня онкомаркерів CA-125 і HE-4 для розрахунку індексу ROMA здається натщесерце. Правила підготовки стандартні:
- за добу напередодні виключити інтенсивні фізичні навантаження, вживання алкоголю, уникати стресів;
- за півгодини перед забором крові повністю розслабитися, заспокоїтися, не курити.
При оформленні замовлення в бланку обов'язково вказується інформація про:
- менопаузальний статус;
- дні менструального циклу (для жінок репродуктивного віку);
- вагітність;
- наявність в анамнезі операцій на репродуктивних органах;
- прийом оральних контрацептивів, проходження замісної гормональної терапії.
Інтерпретація результатів індексу ROMA (визначення ризику раку яєчників)
Індекс ROMA розраховується за спеціально розробленим алгоритмом, враховуються показники CA-125 і HE-4, період життя жінки (менопаузальний статус). До бланку дослідження вносяться такі показники:
- рівень CA-125 в Од/мл;
- рівень HE-4 в пмоль/л;
- значення індексу ROMA у %.
Якщо значення індексу ROMA знаходиться в діапазоні референсних для відповідної категорії (репродуктивний вік або період постменопаузи) значень, ризик епітеліального раку яєчників оцінюється як низький. Якщо отримане значення вище за референсне, пацієнтку відносять до групи високого ризику епітеліального раку яєчників.
Важливі зауваження
Індекс ROMA застосовується для оцінки ризику раку яєчників тільки епітеліального походження, цей розрахунковий метод не призначений для визначення ризику герміногенних і стромальних пухлин.
Розрахунок індексу ROMA не є остаточним методом діагностики РЯ.
Для визначення ризику раку яєчників крім індексу ROMA необхідно враховувати результати додаткових лабораторних та інструментальних досліджень, особливості клінічної картини.
Переваги визначення індексу ROMA в лабораторії Ніколаб
Сучасне обладнання та програмне забезпечення від провідних виробників дозволяють оперативно дослідити кров на рівень онкомаркерів і з високою точністю виконати розрахунки. Ціна на визначення ризику раку яєчників в Nikolab конкурентна. Для максимальної зручності клієнтів можливий забір крові на дому, а результати можна отримати на електронну пошту.
Вид забору