Онкомаркер підшлункової залози (Cancer antigen 19-9, СА-19-9)
Код
Назва
Ціна
Термін
1280
Онкомаркер підшлункової залози (Cancer antigen 19-9, СА-19-9)
260 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
CA 19-9 – складний високомолекулярний білок, пов'язаний з сіаловою кислотою (сіалоглікопротеїн), який продукується клітинами багатьох органів травної системи, а також бронхів, легень, передміхурової залози, виводиться з організму з жовчю. CA 19-9 є раковим антигеном, його вироблення та надходження до кровотоку збільшуються при різних гастроінтестинальних пухлинах (рак підшлункової залози, шлунка, печінки, жовчного міхура та проток, прямої кишки). Тому CA 19-9 розглядається як онкомаркер шлунково-кишкового тракту, зокрема, ця сполука є чутливим і специфічним онкомаркером підшлункової залози.
Що потрібно знати про аналіз на онкомаркер підшлункової залози CA 19-9
Рак підшлункової залози – не найпоширеніше, але одне з найнебезпечніших онкологічних захворювань з несприятливим прогнозом. Пухлина відрізняється високою агресивністю та практично не піддається консервативному лікуванню, для підвищення виживаності необхідне хірургічне втручання.
Найбільш значущими маркерами раку підшлункової залози є CA 19-9 і CA-50. Підвищення в крові рівня CA 19-9 відзначається у 70-80% пацієнтів з раком підшлункової залози, на ранній стадії чутливість тесту в середньому 40%, на стадії метастазування може досягати 98%. Чутливість аналізу на CA 19-9 при злоякісних пухлинах іншої локалізації нижче, ніж при карциномі підшлункової залози (50-60% при раку шлунка, 21-50% при гепатобіліарному, до 30% – при колоректальному). У осіб з відсутністю функціонального ферменту Льюїса (а це 5-7% популяції) вуглеводний антиген CA 19-9 не продукується та не виявляється в крові. Тому нормальні показники онкомаркера підшлункової залози не можна впевнено інтерпретувати як відсутність карциноми підшлункової залози та інших злоякісних пухлин.
Ступінь підвищення рівня CA 19-9 безпосередньо пов'язана зі стадією раку, об’ємом пухлини, поширенням метастазів. Чутливість і специфічність тесту на цей онкомаркер підшлункової залози є недостатньою для скринінгу та ранньої діагностики раку, аналіз на CA 19-9 більш інформативний для оцінки поширеності процесу, контролю ефективності лікування та прогнозу рецидивів.
Коли та навіщо призначається аналіз на онкомаркер підшлункової залози CA 19-9
Аналіз на CA 19-9 призначається:
- при патологіях підшлункової залози, підозрі на рак (болі в животі, нудота, жовтяниця, втрата ваги, підвищена стомлюваність);
- при підозрі на онкопатологію травної системи (в комплексі з аналізами на РЕА та інші онкомаркери ШКТ);
- при підозрі на муцинозний рак яєчників (у комплексі з аналізами на специфічні онкомаркери);
- пацієнтам з діагностованим раком підшлункової залози;
- пацієнтам після видалення підшлункової залози з пухлиною (панкреатодуоденальної резекції);
- пацієнтам, які проходять протипухлинну терапію раку шлунка.
Аналіз виконується для:
- диференціальної діагностики раку підшлункової залози та інших її патологій;
- виявлення раку шлунка, прямої кишки, муцинозних форм карциноми яєчників та інших онкопатологій;
- оцінки поширеності пухлинного процесу при раку підшлункової залози;
- виявлення метастазування до появи клінічних симптомів цього процесу при раку підшлункової залози, шлунка;
- раннього виявлення рецидивів після хірургічного лікування раку підшлункової залози;
- оцінки ефективності протипухлинної терапії.
Аналіз на онкомаркер підшлункової залози виконується за призначенням онколога, гастроентеролога, рідше – гінеколога.
Як підготуватися до аналізу на CA 19-9
Глікопротеїн CA 19-9 виводиться з організму з жовчю, тому перед здачею крові для визначення його рівня рекомендується за погодженням з лікарем скасувати жовчогінні препарати, а також виключити з раціону продукти, напої з такою дією. Інші правила підготовки стандартні, як перед загальноклінічними дослідженнями крові:
- 8-12 годин не їсти;
- напередодні уникати інтенсивних фізичних навантажень, стресів;
- півгодини перед забором крові не курити, максимально розслабитися.
Інтерпретація результатів аналізу на онкомаркер підшлункової залози CA 19-9
Можливі причини низького рівня CA 19-9:
- відсутність онкологічних захворювань, після панкреатодуоденальної резекції – ефективність операції, відсутність метастазів, рецидивів;
- рання стадія раку;
- відсутність в організмі гена, необхідного для кодування ферменту фукозилтрансферази та продукції CA 19-9 (Льюїс-негативний фенотип).
Можливі причини підвищеного рівня CA 19-9:
- рак підшлункової залози;
- рак травної системи іншої локалізації (гепатобіліарний, колоректальний, шлунка);
- рак молочних залоз, матки, муцинозний рак яєчників;
- доброякісні захворювання гепатобіліарної системи – холецистит, жовчнокам'яна хвороба, цироз, гепатити;
- аутоімунні захворювання.
Важливі зауваження
Якщо клінічна картина дозволяє запідозрити рак підшлункової залози або іншу онкопатологію, а рівень CA 19-9 близький до 0, необхідне проведення аналізу на онкомаркер CA-50. Така ситуація може бути пов'язана з нездатністю організму продукувати CA 19-9.
При порушеннях відтоку жовчі рівень CA 19-9 істотно підвищується. Тому для коректної інтерпретації результатів необхідна оцінка функції гепатобіліарної системи.
У 0,5% випадків підвищення рівня CA 19-9 виявляється у здорових людей.
Для підвищення діагностичної цінності аналіз на онкомаркер підшлункової залози рекомендується виконувати в комплексі з аналізом на раковий ембріональний антиген – неспецифічний онкомаркер, який продукується пухлинними клітинами різних органів.
Переваги здачі аналізу на онкомаркер підшлункової залози CA 19-9 в лабораторії Ніколаб
У лабораторії Ніколаб здати аналіз на онкомаркер підшлункової залози можна за доступною ціною та в стислі терміни отримати результат. Кваліфікація співробітників і застосування сучасних методів дослідження забезпечує високу точність результатів. Перелік досліджень, які виконує лабораторія Ніколаб, досить великий, в разі необхідності можна паралельно здати аналізи на кілька онкомаркерів. Забір крові здійснюється як у відділеннях лабораторії, так і на виїзді.
Вид забору