Оберіть категорію

Код

Назва

Ціна

Термін

{{analyze.cmb2.price_options.price_cost }} грн. {{ analyze.cmb2.price_options.price_discount }} грн.

{{ analyze.cmb2.price_options.price_cost }} грн.

{{ analyze.cmb2.price_options.price_term }}

По запиту нічого не знайдено, спробуйте змінити пошуковий запит.

Індекс вільного ПСА (ПСА загальний, ПСА вільний, індекс)

Код

Назва

Ціна

Термін

1278

Індекс вільного ПСА (ПСА загальний, ПСА вільний, індекс)

380 грн.

1 дн.

Індекс вільного ПСА (простат-специфічного антигену) – це розрахунковий показник, відношення рівня вільного ПСА до рівня загального ПСА в одній пробі крові, помножене на 100%. Для його визначення виконується комплексне дослідження крові за двома показниками (загальний і вільний ПСА). Тест на визначення індексу вільного ПСА – важливий інструмент диференціальної діагностики раку передміхурової залози (РПЗ) і її доброякісних захворювань.

Що потрібно знати про індекс вільного ПСА

Простат-специфічний антиген, який продукується клітинами передміхурової залози та входить до складу її секрету, існує у формі вільної та зв'язаних фракцій. Основна фракція – ПСА-АХТ (зв'язана з α1-антихімотрипсином), вона складає до 86% усього простат-специфічного антигену, який виробляється в організмі. Ще одна зв'язана фракція, ПСА-АМГ, не визначається в крові при лабораторних дослідженнях і не має діагностичного значення. Вільний, не зв'язаний з білками простат-специфічний антиген (ПСА віл.), разом зі зв'язаним ПСА-АХТ складають ПСА загальний. Вироблення загального ПСА збільшується з віком, але вміст у крові його вільної фракції, навпаки, зменшується.

ПСА загальний є маркером стану передміхурової залози в цілому, його рівень залежить від віку, розмірів передміхурової залози, підвищується після механічного впливу на неї (при масажі, пальцевому й інструментальному дослідженні, їзді на велосипеді тощо), а також при будь-яких захворюваннях простати, доброякісних і злоякісних. При раку передміхурової залози через збільшення загального об’єму тканин простати збільшується вироблення загального ПСА. Одночасно підвищується вироблення α1-антихімотрипсину, білка, з яким зв'язується більша частина ПСА. В результаті частка зв'язаного ПСА-АХТ зростає, а частка вільного ПСА скорочується, нормальне співвідношення вільного та загального ПСА змінюється.

  • РПЗ – поширене серед чоловіків, особливо старшого віку (50+), онкологічне захворювання, яке в більшості випадків досить повільно прогресує та може тривалий час мати безсимптомний перебіг або проявлятися неспецифічними симптомами, які характерні для доброякісних захворювань передміхурової залози:
  • проблеми з сечовипусканням (часті позиви, утруднене, болісне сечовипускання, слабкий, переривчастий струмінь);
  • розлади ерекції та еякуляції;
  • болі внизу живота, в промежині;
  • поява домішок крові в сечі, спермі (може бути наслідком утворення в передміхуровій залозі каменів, які травмують тканини).

Скринінгові дослідження теж не забезпечують диференціальної діагностики. Збільшення розмірів передміхурової залози, яке виявляють при проведенні пальцевого ректального дослідження (ПРД) або трансректального УЗД (ТРУЗД), може спостерігатися при доброякісній гіперплазії (аденомі). Підвищення рівня загального ПСА тільки в 30% випадків пов'язане з раком передміхурової залози. Зі 100% упевненістю діагностувати РПЗ дозволяє біопсія, але це інвазивний метод діагностики, який не відноситься до рутинних досліджень, біопсію призначають тільки при наявності вагомих показань. Найбільш зручним, простим і разом з тим інформативним методом попередньої диференціальної діагностики раку передміхурової залози є розрахунок індексу вільного ПСА.

Коли та навіщо обчислюють індекс вільного ПСА

Комплексний аналіз крові на рівень ПСА загального та вільного з обчисленням індексу вільного ПСА призначають:

  • додатково до аналізу на загальний ПСА, якщо цей показник перевищив верхню межу норми;
  • при збільшенні розмірів, зміні структури та консистенції передміхурової залози, виявлених при проведенні ПРД або ТРУЗД;
  • при наявності симптомів захворювання передміхурової залози, скаргах на утруднене сечовипускання;
  • у складі щорічного планового обстеження простати, якщо при попередньому обстеженні рівень ПСА загального перевищив 2,5 нг/мл, а також при наявності інших факторів підвищеного ризику РПЖ. (У стандартну програму профілактичного обстеження простати входить аналіз на загальний ПСА, але при підвищеному ризику замість нього відразу проводиться комплексний аналіз з визначенням індексу вільного ПСА).

Аналіз на визначення рівня ПСА вільного, ПСА загального та індексу ПСА вільного проводиться для:

  • скринінгу, ранньої діагностики новоутворень передміхурової залози;
  • диференціальної діагностики РПЗ і ДГПЗ (доброякісної гіперплазії);
  • оцінки доцільності проведення біопсії передміхурової залози.

Як підготуватися до аналізу для визначення індексу вільного ПСА

Забір крові для визначення рівня ПСА повинен здійснюватися до проведення будь-яких лікувальних і діагностичних маніпуляцій, спрямованих на передміхурову залозу й урогенітальну систему в цілому. Якщо такі маніпуляції проводилися, щоб виключити хибнопозитивний результат аналізу крові, необхідно витримати інтервал:

  • 24-48 годин після цитоскопії;
  • 7 днів після ПРД, ТРУЗД;
  • 10 днів після масажу простати;
  • 6 тижнів після біопсії передміхурової залози;
  • 8 тижнів після завершення курсу терапії простатиту.

Правила підготовки до проведення аналізу:

  • за добу, а краще за 48 годин до забору крові виключити сім'явиверження та відмовитися від їзди на велосипеді;
  • за добу виключити жирну їжу;
  • перед здачею крові півгодини не курити, максимально обмежити фізичну активність, виключити емоційне напруження.

Інтерпретація результатів аналізу на ПСА загальний, ПСА вільний з розрахунком індексу вільного ПСА

Результати дослідження складаються з 3 показників:

  • ПСА загальний, нг/мл;
  • ПСА вільний, нг/мл;
  • Індекс вільного ПСА,%.

Підвищення рівня загального ПСА вище референсної норми (4 нг/мл для чоловіків) може вказувати на аденому передміхурової залози, її запалення, травми, рак. При ПСА заг. 30 нг/мл і вище більш імовірний злоякісний характер захворювання, але підвищення цього показника, навіть більш виражене, не є абсолютним маркером раку простати. Додатковим маркером її доброякісних/злоякісних захворювань служить індекс вільного ПСА:

  • індекс в діапазоні 15-70% є сприятливим прогностичним критерієм, ризик раку передміхурової залози низький;
  • індекс менше 15% – прогноз несприятливий, підвищений ризик РПЗ, необхідне дообстеження (біопсія передміхурової залози).

Важливі зауваження

Для коректного розрахунку індексу вільного ПСА оцінюється рівень загального і вільного простат-специфічного антигену в одній пробі крові. Не слід використовувати результати аналізів на ПСА заг. і ПСА віл., проведених в різний час.

На показники загального ПСА можуть впливати деякі медикаменти, масаж простати та інші маніпуляції. Якщо існує ймовірність хибнопозитивного результату, пов'язаного з недотриманням правил підготовки, може бути доцільним проведення повторного тесту через 6 тижнів і більше. Рішення про проведення біопсії за підсумками першого тесту або після підтвердження його результатів повторним аналізом крові може приймати тільки лікар, який лікує пацієнта.

Переваги аналізу на ПСА загальний, ПСА вільний з розрахунком індексу вільного ПСА в лабораторії Ніколаб

У лабораторії Ніколаб можна в стислі терміни та за доступною ціною пройти дослідження крові на різні показники простат-специфічного антигену з розрахунком індексу вільного ПСА. Аналіз проводиться кваліфікованими фахівцями із застосуванням лабораторного обладнання від провідних постачальників.

  • Матеріал для дослідження
  • Правила підготовки
  • Референтні значення

Last viewed posts

      NULL /* Просомтренные */ /* Просомтренные */
      Аналізи та ціни Аналізи та ціни Аналізи та ціни Де здати аналізи

      Оберіть мовну версію сайту


      Ми використовуємо файли cookie. Продовжуючи перегляд сайту, Ви погоджуєтесь на це.