Антинуклеарні антитіла (Antinuclear Ab, АNА) скринінг (АNА Screen (CLIA)) (purified dsDNA, Histones, Rib-P, nRNP/Sm, Sm, SS-A, SS-B, Scl-70, Jo-1, Centromeres, M2-3Eantigens together with HEp-2 cell nuclear extract)
Код
Назва
Ціна
Термін
1269
Антинуклеарні антитіла (Antinuclear Ab, АNА) скринінг (АNА Screen (CLIA)) (purified dsDNA, Histones, Rib-P, nRNP/Sm, Sm, SS-A, SS-B, Scl-70, Jo-1, Centromeres, M2-3Eantigens together with HEp-2 cell nuclear extract)
450 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Антинуклеарні антитіла (АНА, ANA) – група аутоантитіл, антигенами для яких є різні компоненти клітинних ядер (нуклеарні антигени). Антитіла цієї групи є маркером аутоімунних системних захворювань сполучної тканини (СЗСТ), в першу чергу, системного червоного вовчака (СЧВ). Аналіз на АНА – поширений скринінговий тест на аутоімунні захворювання.
Що потрібно знати про аналіз на антинуклеарні антитіла
До складу клітинного ядра входить більше ста видів білків і білкових сполук, які при аутоімунних розладах можуть поставати в ролі антигенів. Антинуклеарні антитіла (АНА) поділяють на 3 групи:
- істинні;
- до екстрагованих ядерних антигенів (розчинних компонентів ядра);
- цитоплазматичні, до антигенів, багато з яких може міститися як в ядрі, так і в цитоплазмі.
Кожен різновид АНА є специфічним для певних системних захворювань сполучної тканини та деяких інших аутоімунних захворювань. Аналіз на антинуклеарні антитіла в цілому є високочутливим методом діагностики системного червоного вовчака, у 95% хворих протягом перших 3 місяців з початку розвитку захворювання виявляються АНА.
Аутоімунний запальний процес зазвичай проявляється комплексом симптомів – біль, набряклість і тугорухливість суглобів, загальна слабкість, шкірний висип, лихоманка неясного походження. У системного червоного вовчака клінічна картина варіативна, у більшості пацієнтів відзначається поліартрит, почервоніння шкіри вилиць і інших ділянок обличчя, тіла (зазвичай без утворення папул і пустул), можливе облисіння. Крім суглобових і шкірних проявів можуть спостерігатися ознаки ураження різних внутрішніх органів.
Залежність титру антинуклеарних антитіл від тяжкості стану хворого не виявлена. Але при різних захворюваннях підвищення концентрації АНА в крові може бути виражене в більшій чи меншій мірі, тому титр АНА є одним з критеріїв диференціальної діагностики. Найбільш виражене підвищення відзначається при системному та дискоїдному червоному вовчаку, системній склеродермії, синдромах Шегрена, Рейно, змішаному захворюванні сполучної тканини, помірне – при ревматоїдному артриті, при ідіопатичних запальних міопатіях (поліміозит, дерматоміозит), системних васкулітах титр ще нижче. Короткочасне підвищення титру антинуклеарних антитіл можливе при запальних процесах не аутоімунної природи. Антинуклеарні антитіла також можуть виявлятися в крові здорових людей, серед осіб молодше 40 років частота таких випадків всього 3%, після 40 років зростає до 25%, після 65 досягає 37%.
Коли та навіщо призначається аналіз на антинуклеарні антитіла
Аналіз на антинуклеарні антитіла може призначатися:
- при підозрі на аутоімунний процес (суглобові прояви, загальне нездужання, слабкість, висип, лихоманка);
- при симптомах системного червоного вовчака;
- при підозрі на перикардит, пневмоніт, аутоімунний панкреатит, ураження нирок, епілепсію, первинний біліарний холангіт, артрит та інші органоспецифічні захворювання, які можуть бути пов'язані з аутоімунними порушеннями;
- пацієнтам з підтвердженим діагнозом «системний червоний вовчак» – кожні 6 місяців;
- при тривалому прийомі антигіпертензивних, протиаритмічних, протисудомних, протитуберкульозних та інших препаратів, які можуть спровокувати розвиток медикаментозного червоного вовчака.
Аналіз на АНА призначається для:
- скринінгу аутоімунних захворювань;
- діагностики системного червоного вовчака та інших СЗСТ;
- підтвердження або виключення аутоімунної природи низки органоспецифічних захворювань;
- моніторингу динаміки захворювання, оцінки ефективності терапії, складання прогнозу;
- раннього виявлення червоного вовчаку, спричиненого лікарськими препаратами, та внесення коректив до схеми фармакотерапії з метою усунення побічних ефектів.
Аналіз може проводитися за призначенням сімейного лікаря, ревматолога, дерматолога, нефролога та інших вузьких фахівців (в залежності від проявів системних захворювань, що переважають у клінічній картині).
Як підготуватися до аналізу на антинуклеарні антитіла
Забір крові для дослідження на антинуклеарні антитіла виконується після стандартної підготовки:
- кров здається натщесерце;
- напередодні виключити інтенсивні фізичні навантаження й емоційні потрясіння, жирну їжу, алкоголь;
- півгодини до взяття крові не курити, максимально обмежити рухову активність, заспокоїтися.
Рекомендована відміна прийому медикаментозних препаратів (за погодженням лікарем), а якщо переривання терапії неможливе, необхідно внести інформацію про ліки до бланку замовлення.
Інтерпретація результатів аналізу на антинуклеарні антитіла
Негативний результат аналізу (відсутність в крові АНА або дуже низька, в межах референсної норми, концентрація) дозволяє з високим ступенем імовірності виключити системний червоний вовчак та інші аутоімунні захворювання сполучної тканини.
Позитивний результат (наявність одного або декількох видів АНА в крові) в більшості випадків вказує на системні захворювання сполучної тканини, такі як:
- червоний вовчак (системний, дискоїдний, медикаментозний);
- змішане захворювання сполучної тканини;
- системна склеродермія;
- синдром Шегрена;
- хвороба Рейно;
- ревматоїдний артрит (у тому числі ювенільний);
- вузликовий поліартеріїт.
Також позитивний результат може бути пов'язаний з аутоімунними органоспецифічними захворюваннями (аутоімунний гепатит, аутоімунний панкреатит та інші), деякими захворюваннями крові, печінки, інфекційними захворюваннями (лепра, малярія) та іншими патологічними станами не аутоімунної природи.
При сумнівному (слабопозитивному) результаті рекомендоване повторне дослідження.
Важливі зауваження
Підвищення титру антинуклеарних антитіл саме по собі не є підставою для постановки діагнозу (АНА можуть виявлятися в крові здорових людей). Результати аналізу повинні інтерпретуватися лікарем з урахуванням клінічної картини.
Аналіз на антинуклеарні антитіла є дослідженням першої лінії, може використовуватися для скринінгу, попередньої диференціальної діагностики. Якщо результати тесту підтверджують підозру на СЗСТ, для максимально точної диференціальної діагностики необхідні додаткові аналізи на специфічні антитіла до конкретних нуклеарних антигенів.
Негативний аналіз тесту не дозволяє зі 100% впевненістю виключити СЗСТ. У 2% пацієнтів з такими захворюваннями антинуклеарні антитіла не виявляються.
Переваги аналізу на антинуклеарні антитіла в лабораторії Ніколаб
У лабораторії Ніколаб можна за конкурентною ціною виконати дослідження крові на антинуклеарні антитіла й оперативно отримати результати. Застосовується сучасне лабораторне обладнання та передова високочутлива методика дослідження.