Соматомедин - С (інсуліноподібний фактор росту - I, ІФР, IGF-1)
Код
Назва
Ціна
Термін
1253
Соматомедин – С (інсуліноподібний фактор росту – I, ІФР, IGF-1)
310 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Соматомедин-С, або інсуліноподібний фактор росту (ІФР), як і гормон росту (ГР, соматотропний гормон, соматотропін), відноситься до поліпептидних гормонів, разом з ГР стимулює ріст кісткової та м'язової тканини. Оскільки вироблення соматомедину-С стимулюється гормоном росту, ІФР є непрямим показником середньодобового вмісту ГР в крові. Аналіз на соматомедин-С дозволяє виявити порушення соматотропної функції гіпофіза, оцінити вироблення гормону росту, виявити його дефіцит або надлишок.
Що потрібно знати про аналіз на соматомедин-С
Соматомедин-С виробляється печінкою, скелетними м'язами й іншими тканинами під дією гормону росту, який виробляється в гіпофізі. Соматотропний гормон виділяється до кровотоку хвилеподібно, через істотні добові коливання оцінювати його вироблення прямим методом (за концентрацією в крові) незручно, необхідно досліджувати кров кілька разів за добу й обчислити середнє значення. Зазвичай вдаються до непрямого методу оцінки – вимірювання рівня ІФР, який не схильний до добових коливань. Цей показник відображає не рівень ГР у крові на момент її забору, а середньодобовий вміст з урахуванням усіх коливань.
За структурою ІФР схожий на інсулін, як і він, може стимулювати поглинання глюкози тканинами (м'язовою та жировою), звідси назва «інсуліноподібний». Багато функцій гормону росту реалізуються за участю інсуліноподібного фактора росту, який їх регулює, а також виконує деякі власні функції. Основні функції ІФР:
- стимулює зростання кісткової тканини;
- сприяє набору м'язової маси;
- бере участь у метаболізмі глюкози та жирів.
Рівень соматомедину-С і соматотропіну залежить від віку, в ранньому дитинстві низький, поступово підвищується, в період статевого дозрівання досягає пікових значень, після чого знижується. У жінок підвищення концентрації в крові обох гормонів також виявляється при вагітності.
Основна причина відхилень рівня ІФР від вікової норми – порушення соматотропної функції гіпофіза. При недостатній продукції ГР вироблення соматомедину-С скорочується, при гіперпродукції, навпаки, збільшується. До зменшення вироблення соматомедину-С печінкою та іншими тканинами також може призводити нечутливість їх клітин до стимуляції гормоном росту. Генетично обумовлена ГР-резистентність – рідкісне явище, частіше причина криється в дефіциті гормонів щитовидної, статевих залоз, недостатності харчування, деяких хронічних захворюваннях.
У ранньому віці дефіцит інсуліноподібного фактора росту може призвести до відставання розвитку, затримки росту, у дорослих – до зниження щільності кісткової тканини, м'язової дистрофії, дефіциту ліпідів внаслідок порушень жирового обміну. Але зазвичай подібні розлади у дорослих пов'язані з іншими причинами, а не з дефіцитом ІФР і ГР, тому при подібних проявах аналіз на соматомедин-С не призначають або призначають в останню чергу.
Надлишок соматомедину-С практично завжди є наслідком гіперпродукції соматотропіну гіпофізом, найчастіше в зв'язку з його пухлинами. Надлишок обох гормонів загрожує розвитком гігантизму у дітей і акромегалії у дорослих – надмірним зростанням кісток або їх розширенням, потовщенням вже після завершення фізіологічного росту й окостеніння скелета, розростанням сполучнотканинної строми та паренхіми різних внутрішніх органів.
Коли та навіщо призначається аналіз на соматомедин-С (інсуліноподібний фактор росту)
Аналіз на соматомедин-С призначається при підозрі на надлишкову або недостатню продукцію соматотропного гормону росту, а також якщо така підозра підтверджується та проводиться лікування. Показання до призначення аналізу на соматомедин-С:
- затримка фізичного розвитку дитини, відставання в рості, карликовість;
- симптоми гігантизму у дітей – надмірний ріст кісток, аномальне формування скелета (довгі кінцівки, високий зріст);
- симптоми акромегалії у дорослих – укрупнення рис обличчя, збільшення стоп ніг, кистей рук, постійні головні, суглобові болі, порушення статевої функції, огрубіння голосу, прогресуюче зниження працездатності;
- симптоми недостатності гормону росту у дорослих – м'язова слабкість, швидка втомлюваність, ламкість кісток, зміни показників ліпідограми (якщо виключені інші причини);
- симптоми гіпопітуїтаризму (гіпоталамо-гіпофізарної недостатності). Аналіз на ІФР призначається в комплексі з іншими дослідженнями;
- консервативне лікування пухлини гіпофіза;
- видалення пухлини гіпофіза (аналіз виконується відразу після операції, в період проведення післяопераційної хіміо- , радіотерапії та протягом декількох наступних років – періодично);
- гормональна терапія соматотропіном.
Аналіз на соматомедин-С виконується для:
- оцінки функціонування гіпофіза, виявлення порушень соматотропної функції;
- з'ясування причин аномалій росту;
- виявлення несприйнятливості до гормону росту;
- допоміжної діагностики гіпопітуїтаризму;
- оцінки ефективності протипухлинної терапії та операцій з видалення пухлин гіпофіза, виявлення рецидивів;
- оцінки ефективності лікування гормоном росту (зрідка, у дітей найбільш інформативним показником результативності є нормалізація росту, додатковий лабораторний контроль не потрібен).
Як підготуватися до аналізу на інсуліноподібний фактор росту
Аналіз крові на соматомедин-С здається після стандартної підготовки:
- дорослим необхідно витримати 8 годин після прийому їжі;
- для немовлят 1 року життя цей інтервал становить 30-40 хвилин, для дітей у віці 1-5 років – 2-3 години;
- за півгодини перед забором крові необхідно виключити фізичне та емоційне перенапруження, не курити.
Інтерпретація результатів аналізу на соматомедин-С
Можливі причини зниженого рівня ІФР у крові:
- дефіцит гормону росту при зниженій функції гіпофіза (вродженій або набутій внаслідок травми, захворювання, пухлини, яка пошкоджує клітини, що продукують ГР);
- гіпопітуїтаризм;
- відсутність чутливості до гормону росту (вроджена ГР-резистентність або порушення чутливості через анорексію, хронічні захворювання печінки, нирок, гормональний дисбаланс, прийом високих доз естрогенів).
Зниження раніше підвищеного показника після хірургічного видалення пухлини гіпофіза, радіо- або хіміотерапії – показник ефективності лікування, нормалізації вироблення ГР.
Можливі причини підвищеного рівня соматомедину-С:
- фізіологічне збільшення вироблення ГР у період статевого дозрівання та вагітності;
- надмірне вироблення гормону росту пухлиною гіпофіза, найчастіше доброякісною аденомою;
- підвищений рівень після операції з видалення пухлини – показник того, що її видалили не повністю;
- повторне підвищення та зростання цього показника через деякий час після операції – маркер рецидиву пухлини.
Важливі зауваження
Нормальний рівень соматомедину-С не завжди означає, що вироблення гормону росту відповідає нормі. При деяких станах дефіцит ГР поєднується з нормальним рівнем ІФР. Тому результати аналізу на соматомедин-С повинні інтерпретуватися в комплексі з результатами інших досліджень і з урахуванням клінічної картини.
Для диференціальної діагностики недостатності соматотропної функції гіпофіза, гіпопітуїтаризму та нечутливості до гормону росту необхідні додаткові дослідження (аналізи на інші гормони гіпофіза, тест на стимуляцію гормону росту).
При дуже сильному збільшенні вироблення гормону росту показник соматомедину-С сягає максимально можливого значення та закріплюється на цьому рівні, після чого аналіз на ІФР не відображає зміни рівня ГР.
Переваги аналізу на соматомедин-С у лабораторії Ніколаб
Аналіз на соматомедин-С – складне тривале дослідження. При його здачі в лабораторії Ніколаб отримати результати можна максимально оперативно, та ціна дослідження лояльна. Також в лабораторії проводяться дослідження на інші гіпоталамо-гіпофізарні показники, лікар може використовувати їх результати для точної диференціальної діагностики.
Вид забору