Кортизол (Cortisol) (добова сеча)
Код
Назва
Ціна
Термін
12461
Кортизол (Cortisol) (добова сеча)
320 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Кортизол – це важливий гормон підтримки нормального здоров'я людини, але його рівень має бути у межах норми, щоб уникнути негативних наслідків для організму. Він виробляється наднирковими залозами та відіграє важливу роль у регуляції метаболізму, а також у відповіді організму на стресові ситуації.
Кортизол: опис
Кортизол – це гормон стресу, який виробляється наднирковими залозами та виконує безліч функцій в організмі. Він відіграє важливу роль у регулюванні рівня цукру в крові, управлінні стресовими реакціями та підтримці нормальної функції імунної системи.
Коли людина відчуває стрес, рівень кортизолу в крові починає підвищуватися, що у свою чергу викликає більш високий рівень глюкози в крові і прискорення серцевого ритму. Це допомагає організму швидше реагувати на стресори та приймати рішення.
Однак якщо рівень кортизолу в крові залишається високим протягом тривалого часу, це може мати негативні наслідки для здоров'я. Наприклад, у вигляді атрофії м'язів, збільшення жирових відкладень, порушення функції щитоподібної залози та депресії.
Крім того, високий рівень кортизолу може спричинити зниження рівня тестостерону у чоловіків та призвести до порушення менструального циклу у жінок.
Зниження рівня кортизолу також має негативні наслідки для здоров'я. Низький рівень гормону може призвести до збільшення запальних процесів в організмі, підвищеного ризику інфекцій та навіть шоку.
У ранкові години кількість гормону досягає максимуму, а у вечірній час – скорочується в кілька разів.
Особливості дослідження
Аналіз на кортизол у сечі є важливим інструментом для оцінки рівня кортизолу. Він дозволяє визначити, скільки гормону виробляє організм протягом дня та зрозуміти, наскільки правильно функціонує система його регуляції.
Дослідження допомагає діагностувати такі захворювання, як синдром Іценко-Кушинга та недостатність надниркових залоз, а також оцінити ефективність їх лікування.
Коли та навіщо призначають аналіз
Здача добової сечі необхідна для:
- постановки діагнозу хвороби Аддісона;
- діагностики патології Іценка-Кушинга;
- скринінгу роботи надниркових залоз;
- дифдіагностики з низкою інших патологій.
Показаннями для призначення дослідження є:
- підозра чи симптоми патологій Іценка-Кушинга чи Аддісона;
- підозра на дисфункцію кори надниркових залоз.
Перед здачею аналізу необхідно отримати направлення від: ендокринолога, педіатра, гінеколога чи сімейного лікаря.
Правила підготовки
Для отримання об'єктивних результатів дослідження необхідно дотримуватись правил підготовки. До них відносяться:
- відмова від спиртних напоїв за добу;
- виключення приймання сечогінних препаратів за 48 годин після дозволу лікаря;
- відмова від вживання смаженої, солоної та гострої їжі, а також продуктів, що впливають на колір та властивості сечі (морква, буряк та ін.) за 2 доби;
- приймання достатньої кількості води напередодні.
Дослідження на кортизол має проводитися з використанням 2 пакетиків борної кислоти по 10 г, які можна отримати у відділенні NikoLab або придбати в аптеці. Вони необхідні як консервант.
Чоловікам та жінкам потрібно відмовитись від статевого акту за 3 дні до здачі. Жінкам необхідно збирати сечу до початку менструації або через 3-4 дні після її завершення. Представникам обох статей слід провести повний туалет зовнішніх статевих органів перед початком збору матеріалу.
Усю першу ранкову порцію сечі потрібно спустити в унітаз. Під час решти всіх актів сечовипускання до наступного ранку сеча повинна збиратися в один загальний одноразовий пластиковий контейнер. Попередньо в нього слід засипати 2 пакетики борної кислоти. Наступного ранку ємність слід добре струсити, зафіксувати загальний обсяг і відлити 100-150 мл зібраної сечі в новий одноразовий пластиковий контейнер.
Зберігати ємність із сечею слід у холодильнику при температурі від +2 до +8 градусів.
Перед здачею обов'язково поговоріть із лікарем щодо індивідуальних правил підготовки.
Інтерпретація результатів
Підвищений рівень говорить про:
- захворювання або синдром Іценка-Кушинга;
- пухлину гіпофіза, надниркових залоз або гіпоталамуса;
- аденому гіпофіза;
- пухлину, асоційовану з адренокортикотропним гормоном чи кортизолом;
- надлишкову масу тіла;
- гіпертиреоз.
Знижений рівень говорить про:
- патологію Аддісона;
- недостатність кори надниркових залоз;
- гіпотиреоз.
Будь-яка відповідь вимагає додаткової інтерпретації лікарем. Тільки він зможе поставити остаточний діагноз на тлі загального анамнезу та інших діагностичних заходів.
Важливі примітки
До помилкового підвищення рівня кортизолу призводять: вагітність, вживання нікотину та алкоголю, приймання верошпірону та КОК, а також будь-який вид стресу. А до помилкового зниження – приймання преднізолону та дексаметазону.
- Матеріал для дослідження сеча
- Правила підготовки Детальніше тут
- Референтні значення 30-350 мкг/24 години
Вид забору