Антимюллерів гормон (Anti-mullerian hormone, АМГ, AMH)
Код
Назва
Ціна
Термін
1227
Антимюллерів гормон (Anti-mullerian hormone, АМГ, AMH)
530 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Антимюллерів гормон (АМГ, AMH)
Антимюллерів гормон належить до статевих гормонів резерву, що беруть участь у внутрішньоутробному розвитку та формуванні репродуктивної функції. Його кількість безпосередньо залежить від віку та статі. Тому до настання статевого дозрівання у хлопчиків концентрація гормону висока, що пригнічує розвиток жіночої статевої системи. З віком вона знижується. У дівчат, навпаки, у дитячому віці АМГ мало, а в пубертатному періоді його кількість збільшується для нормального функціонування та розвитку репродуктивної системи. До менопаузи рівень продукування гормону поступово знижується та майже повністю зникає після менопаузи.
Антимюллерів гормон: визначення та опис
Антимюллерів гормон (АМГ, AMH, MIS) – маркер оваріального резерву, що вказує на здатність жінки завагітніти та на стан тестикулярної функції у чоловіків препубертатного періоду. У жіночому організмі він виробляється у фолікулах яєчників, а чоловічому – у яєчках.
Гормон належить до димерних глікопротеїнів та відповідає за регуляцію лютеїнізуючого (ЛГ) та фолікулостимулюючого (ФСГ) гормонів під час дозрівання яйцеклітини та настання овуляції.
Починаючи з 6-го тижня внутрішньоутробного розвитку, у хлопчиків формується вольфів та мюллерів канал. Перший відповідає за формування лише чоловічої статевої системи, а другий – жіночої. З 9-го тижня починається вироблення АМГ, який не дає розвиватися жіночим статевим органам та призводить до формування складових чоловічої статевої системи – простатичної маточки та приважень яєчок. При порушенні цих процесів у плода може розвинутись гермафродитизм.
А у дівчаток на 8 тижні формується тільки мюллерів канал, але антимюллерів гормон не продукується до 36-го тижня. У цьому випадку у новонародженої є тільки жіночі статеві органи.
Особливості дослідження
Кількість антимюллерового гормону – MIS, інгібуюча речовина Мюллера, АМГ або Anti-Müllerian hormone – вказує на зростання фолікулів.
Деякі країни вже проводять дослідження на АМГ дівчаткам, починаючи з 12 років. Воно входить до скринінгу оцінки стану репродуктивної функції. Якщо після 14 років кількість гормону зменшується – фахівці рекомендують заморожувати яйцеклітини, бо це говорить про ризик розвитку безпліддя. Але достатньо проводити дослідження жінкам віком від 35 років, які ще планують вагітність. У цьому віці гормон дійсно починає поступово знижуватись.
За рівнем антимюллерового гормону в організмі хлопчиків можна діагностувати раннє статеве дозрівання або, навпаки, його затримку. Також дослідження важливе для перевірки здатності організму виробляти сперматозоїди, необхідні для запліднення.
У дівчаток АМГ продукується у максимальній кількості в пубертатному періоді, коли в організмі починають формуватися фолікули та встановлюється менструальний цикл. Також гормон вказує на здатність репродуктивної системи продукувати яйцеклітини, а саме "оваріальний або фолікулярний резерв". Якщо рівень АМН великий, значить великий і резерв, з чого випливає, що жінка має більше шансів завагітніти. Але надто високий показник, говорить про полікістоз, який є однією з причин безпліддя.
Навіщо і коли призначають аналіз на антимюллерів гормон
Дослідження проводять для:
- диффдіагностики причин анорхізму(відсутність яєчок) або крипторхізм (неопущення яєчок);
- постановки синдрому персистуючого мюллерового каналу;
- постановки діагнозу гермафродитизм;
- постановки діагнозу СПКЯ (синдром полікістозних яєчників);
- оцінки можливості жіночого організму завагітніти;
- отримання даних про “фолікулярний резерв” яєчників;
- визначення терміну настання менопаузи;
- діагностики пухлин яєчок та яєчників;
- оцінки проведення терапії проти онкології;
- оцінки ефективності проведення ЕКЗ.
Аналіз на АМГ проводять при:
- проявах у новонароджених зовнішніх статевих органів обох статей;
- прогнозуванні часу настання менопаузи;
- проявах гінекомастії у чоловіків та маткових кровотеч у жінок;
- відсутності у новонароджених хлопчиків яєчок.
Для дослідження беруть венозну кров, а перевіряють її сироватку.
Правила підготовки до здачі аналізу на антимюллерів гормон
Перед здачею аналізу необхідно відмовитися від:
- їжі за 6-8 годин;
- харчових навантажень за добу;
- куріння за 1 годину;
- вживання спиртного за добу;
- фізіотерапевтичних процедур та інструментальних методів дослідження за добу;
- фізичних та емоційних навантажень за добу.
До аналізу дозволяється вживання лише чистої та негазованої води.
Антимюллерів гормон – інтерпретація результатів
Знижений рівень АМН:
У жінок:
- недостатність яєчників;
- зниження оваріального резерву;
- ожиріння.
У чоловіків:
- підвищена кількості андрогенів;
- розвиток раннього пубертату – у підлітків;
- анорхізм – повна відсутність яєчок у новонароджених хлопчиків;
- азоосперсія – повна відсутність сперматозоїдів в еякуляті.
Підвищений рівень АМН:
У жінок:
- СПКЯ – синдром полікістозних яєчників;
- неможливість настання вагітності;
- пухлини яєчників.
У чоловіків:
- гіпогонадизм – недостатність яєчок;
- проблеми із синтезом андрогенів;
- приймання препаратів для зниження рівня андрогенів;
- затримка початку статевого дозрівання.
Після отримання результатів потрібна консультація лікаря, який призначив обстеження – уролога, ендокринолога, гінеколога, педіатра чи генетика.
Важливі примітки
Рівень АМГ не залежить від дня менструального циклу, але при комплексному дослідженні, його найчастіше призначають на 3-5 день менструації.
На результат впливає вживання гормональних препаратів. Потрібна консультація спеціаліста, на котрій необхідно повідомити про їх назву. Можливо, лікар дозволить перервати приймання на декілька днів для проведення дослідження.
- Матеріал для дослідження венозна кров
- Правила підготовки Детальніше тут
- Референтні значення Чоловіки: 0,834 – 13,25. Жінки: 20-24 років: 1,135-11,46; 25-29 років: 0,775-9,752; 30-34 років: 0,334-7,834; 35-39 років: 0,133-6,653; 40-44 років: 0,027-5,267; 45-50 років: 0,02-2,824. Діти: Хлопчики: 3,8 – 159,8; Дівчата: 0,08 – 8,9.