Оберіть категорію

Код

Назва

Ціна

Термін

{{analyze.cmb2.price_options.price_cost }} грн. {{ analyze.cmb2.price_options.price_discount }} грн.

{{ analyze.cmb2.price_options.price_cost }} грн.

{{ analyze.cmb2.price_options.price_term }}

По запиту нічого не знайдено, спробуйте змінити пошуковий запит.

Індекс вільного тестостерону (Free androgen index, Тестостерон загальний (Testosterone, Tc), Глобулін, що зв'язує статеві гормони (Sex hormone binding globulin, ГЗСГ, SHBG), FAI)

Код

Назва

Ціна

Термін

1223

Індекс вільного тестостерону (Free androgen index, Тестостерон загальний (Testosterone, Tc), Глобулін, що зв’язує статеві гормони (Sex hormone binding globulin, ГЗСГ, SHBG), FAI)

400 грн.

1 дн.

Індекс вільного тестостерону (ІВТ) – розрахунковий показник, для обчислення якого використовуються результати комбінованого аналізу крові з визначення молярної концентрації двох речовин – загального тестостерону (Тс) і глобуліну, що зв'язує статеві гормони (ГЗСГ, секс-стероїд-зв'язуючий глобулін). ІВТ – це співвідношення молярної концентрації Тс до молярної концентрації ГЗСГ, виражене у відсотках. Цей розрахунковий показник дозволяє оцінити концентрацію вільного (активного, біологічно доступного) тестостерону в крові. Індекс вільного тестостерону є інформативним маркером андрогенного статусу у чоловіків і жінок. Комплексний аналіз на індекс вільного тестостерону, тестостерон загальний, глобулін, що зв'язує статеві гормони, входить до репродуктивної панелі досліджень.

Що потрібно знати про індекс вільного тестостерону, загальний тестостерон, глобулін, що зв'язує статеві гормони

Тестостерон – основний чоловічий статевий гормон, який також виробляється в жіночому організмі. Його продукують статеві залози (гонади) та наднирники. Основна частина тестостерону циркулює в крові у зв'язаному з білками стані, частка вільного, незв'язаного тестостерону в нормі становить близько 2% у чоловіків і близько 1% у жінок. Хоча вміст вільного тестостерону в крові невисокий, саме він взаємодіє з органами-мішенями та є найбільш інформативним маркером андрогенного статусу.

Менша частина зв’язаного тестостерону утворює сполуки з альбуміном, більша (близько 40-60% загального тестостерону) – з ГЗСГ. Вільний і зв'язаний з альбуміном тестостерон разом складають біологічно доступний тестостерон. Зв'язок з альбуміном є слабким і зворотнім, у тканинах тестостерон може відщеплюватися від цього білка та переходити у вільну форму. Тестостерон, пов'язаний з ГЗСГ, втрачає біологічну доступність, оскільки секс-стероїд-зв'язуючий глобулін пригнічує активність гормону.

ГЗСГ синтезується в печінці, за хімічним складом є глікопротеїном, здатний утворювати міцні зв'язки з чоловічими та жіночими статевими гормонами (андрогенами й естрогенами), транспортувати їх до кров'яного русла. При підвищенні концентрації цього білка в крові концентрація вільних андрогенів і естрогенів, в тому числі вільного тестостерону, знижується, та навпаки. А на рівень (концентрацію) тестостерону загального концентрація ГЗСГ ніяк не впливає. Концентрація ГЗСГ у крові залежить від різних фізіологічних і патологічних факторів. До фізіологічних відносяться стать, вік (у дітей показники часто підвищені, у чоловіків рівень плавно підвищується з віком), природні коливання андроген- і естрогенпродукуючої активності гонад і надниркових залоз (у жінок відзначається істотне підвищення концентрації ГЗСГ при вагітності, зниження – після менопаузи). До патологічних – захворювання печінки, дисфункції щитовидної залози, надлишкова та недостатня маса тіла.

При нормальному співвідношенні зв'язаних і вільної фракцій рівень загального тестостерону є досить інформативним показником андрогенного статусу. Але якщо концентрація ГЗСГ відхиляється від норми, змінюється концентрація вільного, біологічно активного тестостерону, виникають симптоми гормонального дисбалансу, дефіциту або надлишку андрогенів. При цьому ізольований аналіз на загальний тестостерон не виявляє жодних відхилень, необхідна перевірка рівня вільної фракції. Оцінити концентрацію вільного тестостерону можна двома способами – прямим (аналіз на тестостерон вільний) або непрямим, розрахунковим методом, через обчислення індексу вільного тестостерону.

Коли та навіщо призначається аналіз на індекс вільного тестостерону, тестостерон загальний, ГЗСГ

Аналіз на тестостерон загальний і ГЗСГ з визначенням індексу вільного тестостерону зазвичай призначається, якщо клінічні симптоми дозволяють запідозрити зниження або підвищення рівня андрогенів, а рівень загального тестостерону в нормі. Зокрема, його призначають:

  • при дерматологічних, трихологічних проблемах у чоловіків і жінок (андрогенна алопеція, жирна себорея, вугрі);
  • жінкам з ознаками гіперандрогенії – порушеннями менструального циклу, синдромом полікістозних яєчників, гірсутизмом (ріст волосся на тілі, обличчі за чоловічим типом), чоловічими рисами зовнішності, статури;
  • чоловікам з ознаками андропаузи, в тому числі передчасної (зниження статевого потягу, ослаблення потенції, порушення сечовипускання, в'ялість м'язів і збільшення жирових відкладень, перепади артеріального тиску тощо);
  • підліткам чоловічої статі із затримкою статевого розвитку або передчасним статевим дозріванням;
  • при чоловічому, жіночому безплідді (в складі комплексного обстеження);
  • у разі виявлення маркерів інсулінорезистентності;
  • при захворюваннях щитовидної залози, печінки, ожирінні або анорексії;
  • пацієнтам, які проходять лікування андрогенами або антиандрогенами.

Аналіз призначається для:

  • точної оцінки андрогенного статусу;
  • оцінки функціонально циркулюючого (вільного) тестостерону у підлітків у період статевого дозрівання, чоловіків у віці андропаузи, чоловіків, підлітків з ознаками гіпогонадизму, жінок з ознаками гіперандрогенії, пацієнтів з безпліддям;
  • визначення причин вугрового висипу, себореї, диференціальної діагностики андрогенної алопеції;
  • оцінки впливу цирозу та інших захворювань печінки, захворювань щитовидної залози, ожиріння й анорексії на рівень ГЗСГ і вільного тестостерону;
  • моніторингу терапії андрогенами або антиандрогенами.

Аналіз може проводитися за призначенням андролога, гінеколога, ендокринолога, дерматолога-трихолога.

Як підготуватися до аналізу на визначення індексу вільного тестостерону

Для отримання достовірних результатів здавати кров для комплексного дослідження з розрахунком індексу вільного тестостерону необхідно після підготовки:

  • за 2 доби скасувати прийом стероїдних і тиреоїдних гормонів (за погодженням з лікарем);
  • за добу напередодні виключити фізичне та емоційне перенапруження, алкоголь, жирну їжу;
  • кров здається натщесерце або мінімум через 4 години після їжі, можна пити чисту воду без газу;
  • півгодини до забору крові не курити, виключити фізичну активність, розслабитися;
  • рівень гормонів в крові залежить від часу доби, рекомендується здавати аналіз в ранкові години;
  • при обстеженні жінок у бланку замовлення необхідно вказувати день менструального циклу.

Інтерпретація результатів аналізу на індекс вільного тестостерону, тестостерон загальний, глобулін, що зв'язує статеві гормони

Результати аналізу складаються з 3 показників:

  • тестостерон загальний (Тс), нмоль/л;
  • глобулін, що зв'язує статеві гормони (ГЗСГ), нмоль/л;
  • індекс вільного тестостерону (ІВТ), %.

Це дослідження зазвичай призначається для додаткової, більш точної оцінки андрогенного статусу, коли показники загального тестостерону не відхиляються від норми. Тому основне діагностичне значення мають рівень ГЗСГ і показник ІВТ.

Підвищений рівень ГЗСГ – фактична концентрація в крові вільного тестостерону нижче, ніж дозволяють припустити результати аналізу на тестостерон загальний. Можливі причини – захворювання печінки, гіпертиреоз, анорексія.

Знижений рівень ГЗСГ – фактична концентрація в крові вільного тестостерону вище, ніж дозволяють припустити результати аналізу на загальний тестостерон. Можливі причини – гіпотиреоз, ожиріння, надлишкова маса тіла, хвороба Іценко-Кушинга, прийом андрогенів.

Підвищений ІВТ є маркером гіперандрогенії у жінок, може бути пов'язаний з пухлинами статевих і надниркових залоз, з синдромом полікістозних яєчників, гірсутизмом.

Знижений ІВТ – маркер первинного або вторинного гіпогонадизму у чоловіків, може бути пов'язаний з гіпоплазією статевих залоз (синдромом Клайнфельтера), синдромом Іценко-Кушинга (гіперкортицизм внаслідок гіперпродукції АКТГ гіпофізом).

Важливі зауваження

Індекс вільного тестостерону може підвищуватися внаслідок прийому препаратів, які пригнічують білоксинтезуючу функцію печінки, знижуватися – при терапії антидепресантами. Також на результати тесту впливає прийом препаратів кортизону, стероїдних гормонів.

При сумнівних результатах, невідповідності лабораторних показників клінічній картині рекомендоване повторне проведення аналізу через 1-2 тижні.

Переваги визначення індексу вільного тестостерону, рівня загального тестостерону та ГЗСГ у лабораторії Ніколаб

У лабораторії Ніколаб застосовуються передові методики дослідження, сертифіковані реактиви та сучасне обладнання, яке забезпечує високу точність результатів. Комплексний аналіз проводиться в стислі терміни, діє приваблива ціна на дослідження. У кожному відділенні лабораторії створені комфортні умови, також надається послуга забору крові вдома.

  • Матеріал для дослідження
  • Правила підготовки
  • Референтні значення

Вид забору


Last viewed posts

      NULL /* Просомтренные */ /* Просомтренные */
      Аналізи та ціни Аналізи та ціни Аналізи та ціни Де здати аналізи

      Оберіть мовну версію сайту


      Ми використовуємо файли cookie. Продовжуючи перегляд сайту, Ви погоджуєтесь на це.