Оберіть категорію

Код

Назва

Ціна

Термін

{{analyze.cmb2.price_options.price_cost }} грн. {{ analyze.cmb2.price_options.price_discount }} грн.

{{ analyze.cmb2.price_options.price_cost }} грн.

{{ analyze.cmb2.price_options.price_term }}

По запиту нічого не знайдено, спробуйте змінити пошуковий запит.

Фолікулостимулюючий гормон (Follitropin, ФСГ, FSH)

Код

Назва

Ціна

Термін

1216

Фолікулостимулюючий гормон (Follitropin, ФСГ, FSH)

220 грн.

1 дн.

Фолікулостимулюючий гормон (ФСГ) відноситься до гонадотропних, тобто гормонів, які регулюють роботу статевих залоз. ФСГ виробляється в передній частці гіпофізу, його синтез і вивільнення відбуваються в імпульсному режимі. Інтервал між моментами вироблення становить від 1 до 4 годин, викид до кровотоку триває близько чверті години, в ці моменти концентрація гормону різко зростає, в 1,5-2,5 рази перевищує середні показники. З погляду біохімії фолікулостимулюючий гормон є двокомпонентним білком (глікопротеїном). ФСГ грає важливу роль у дозріванні статевих клітин у жінок і чоловіків, порушення його вироблення – одна з причин безпліддя.

Що потрібно знати про аналіз на фолікулостимулюючий гормон (ФСГ)

Процеси синтезу та вивільнення ФСГ регулюються гонадотропін-рилізинг гормоном гіпоталамуса (ГнРГ, гонадоліберином), а його рівень у крові залежить від рівня стероїдних гормонів і регулюється за принципом негативного зворотного зв'язку. Тобто при зниженні рівня естрогену, тестостерону та інших статевих гормонів продукція та надходження ФСГ до кров’яного русла збільшується, та навпаки. Порушення вироблення статевих гормонів може бути пов'язане як з первинною патологією гонад (статевих залоз), так і з дисфункцією гіпоталамо-гіпофізарної системи, яка це вироблення регулює. Аналіз на фолікулостимулюючий гормон дозволяє диференціювати первинні та вторинні порушення. Якщо першопричина криється в функціональній недостатності статевих залоз, рівень ФСГ підвищений, якщо дисфункція гонад вторинна, обумовлена збоєм у роботі гіпоталамусу, гіпофізу, – знижений.

У жінок ФСГ разом з іншим гонадотропним гормоном гіпофізу, лютеїнізуючим (ЛГ), обумовлює зміну фаз оваріально-менструального циклу. У фолікуліновій фазі він сприяє дозріванню фолікулів, готує їх до впливу ЛГ, стимулює вироблення та вивільнення естрадіолу й інших естрогенів. До кінця фолікулінової фази й у фазі овуляції концентрація ФСГ досягає пікових значень, а після овуляції, в лютеїновій фазі, знижується, оскільки організм готується до настання вагітності та жовте тіло яєчників активно виробляє прогестерон. У період менопаузи в зв'язку з пригніченням функції яєчників, скороченням продукції естрогенів рівень ФСГ істотно зростає.

У чоловіків цей гормон має важливий вплив на функціонування яєчок. Його основною мішенню є клітини Сертолі, які вистилають сім’яні канальці, виробляють сперматозоїди й андроген-зв'язуючий білок, необхідний для депонування та транспорту тестостерону в статевих залозах. ФСГ зв'язується з існуючими рецепторами клітин Сертолі, а також стимулює утворення в них нових андрогенових рецепторів, тобто підвищує чутливість до тестостерону, дигідротестостерону. Оскільки процес вироблення статевих клітин у чоловіків не циклічний, а безперервний, то й показники ФСГ у них залишаються відносно стабільними з моменту завершення статевого дозрівання, хоча з віком поступово підвищуються.

Коли та навіщо призначається аналіз на фолікулостимулюючий гормон

Аналіз на ФСГ призначається при:

  • чоловічому та жіночому безплідді;
  • порушеннях менструального циклу у жінок;
  • симптомах гіперандрогенії (надлишку чоловічих статевих гормонів) у жінок – акне, себорея, надлишковий ріст волосся на тілі, обличчі (гірсутизм) і випадання в лобно-тім'яній області голови (андрогенна алопеція);
  • порушенні темпів, термінів статевого дозрівання;
  • клінічних проявах чоловічого та жіночого гіпогонадизму. У допубертатному періоді до них відносяться недорозвинення геніталій у хлопчиків, затримка статевого та загального фізичного розвитку у дівчаток, у постпубертатному – регрес вторинних статевих ознак, послаблення лібідо, зменшення зовнішніх статевих органів у чоловіків;
  • синдромі полікістозних яєчників;
  • симптомах ранньої менопаузи (фахівці рекомендують жінкам вікової категорії 35+ навіть у разі відсутності таких симптомів щорічно проходити це дослідження);
  • синдромі Клайнфельтера у чоловіків (хромосомні аберації, наявність у каріотипі зайвої Х-хромосоми);
  • проведенні гормональної терапії.

Аналіз на фолікулостимулюючий гормон виконується для:

  • з'ясування причин безпліддя та вибору тактики лікування;
  • з'ясування причини порушень статевого дозрівання;
  • диференціальної діагностики первинних і вторинних порушень статевої функції;
  • точного визначення фази менструального циклу у жінок (зазвичай при використанні допоміжних репродуктивних технологій);
  • лабораторної діагностики менопаузи;
  • діагностики та скринінгу передчасної недостатності яєчників, своєчасного призначення замісної гормональної терапії;
  • моніторингу впливу гормональної терапії на рівень ФСГ.

Здати аналіз на фолікулостимулюючий гормон можна за призначенням ендокринолога, гінеколога, андролога, репродуктолога.

Як підготуватися до аналізу на фолікулостимулюючий гормон

Перед здачею крові для проведення аналізу на ФСГ необхідно:

  • за 2 доби скасувати прийом стероїдних і тиреоїдних гормонів (за погодженням з лікарем). Якщо пацієнт проходить терапію високими дозами біотину, з моменту останнього прийому препарату до забору крові повинно пройти не менше 8 годин;
  • за добу обмежити фізичні та емоційні навантаження, виключити алкоголь, жирну їжу;
  • 3 години не курити;
  • мінімум 2-3 години не їсти, можна пити воду без газу.

Для жінок на бланку замовлення обов'язково вказується день менструального циклу. Якщо пацієнту призначена радіоізотопна діагностика, діагностичні процедури слід проводити після забору крові.

Інтерпретація результатів аналізу на фолікулостимулюючий гормон

Можливі причини підвищення рівня ФСГ:

  • первинна недостатність яєчників (у жінок), тестикулярна недостатність (у чоловіків), обумовлена аномаліями розвитку, пухлинами й іншими внутрішніми факторами;
  • набутий первинний гіпогонадизм (його можуть викликати перенесені інфекції, аутоімунні захворювання, опромінення, хіміотерапія, травми, операції);
  • синдром передчасного виснаження яєчників, пременопауза, менопауза;
  • гіперфункція гіпофізу, в тому числі пов'язана з аденомою;
  • новоутворення, які здатні продукувати речовини, за дією подібні до гонадотропіну (найчастіше пухлини легень).

Можливі причини зниження рівня ФСГ:

  • різні порушення функції гіпофізу – вторинний гіпогонадизм гіпогонадотропний і нормогонадотропний (гіперпролактинемія), хвороба Сіммондса (гіпоталамо-гіпофізарна недостатність), ізольований дефіцит ФСГ, гіпофізарний нанізм (карликовість), акромегалія (надлишкове вироблення соматотропіну та пригнічення продукції інших гормонів передньої долі гіпофіза);
  • синдром Каллмана – недостатнє вироблення гонадоліберину гіпоталамусом;
  • некроз гіпофізу у жінок у післяпологовому періоді (синдром Шихана);
  • збільшення вироблення статевих гормонів при естроген- і андрогенпродукуючих пухлинах гонад, надниркових залоз, синдромі полікістозних яєчників.

Важливі зауваження

На рівень ФСГ у крові впливає багато медикаментозних препаратів, у тому числі негормональних, а також радіофармпрепарати, які вводяться до організму перед проведенням різних видів сцинтиграфії, куріння, алкоголь, голодування. Якщо не виключити вплив цих факторів, діагностична цінність аналізу значно знижується.

У жінок у більшості випадків аналіз на ФСГ проводиться на 6-7 день менструального циклу. Проведення аналізу в іншій фазі циклу можливе тільки за вказівкою лікаря. При вагітності та в період лактації аналіз на ФСГ не проводиться в зв'язку з відсутністю референсних значень.

Якщо показники знижені, необхідно здати аналіз на фолікулостимулюючий гормон повторно. Через імпульсний режим синтезу та викиду цього гормону до крові показники, отримані при одноразовому дослідженні, не завжди відображають реальну картину. Але якщо аналіз на ФСГ виявив підвищення його рівня, результати одноразового дослідження можна вважати достовірними.

При безплідді аналіз на фолікулостимулюючий гормон проводиться в комплексі з аналізом на лютеїнізуючий гормон, основні естрогени й андрогени.

Переваги проведення аналізу на ФСГ у лабораторії Ніколаб

Лабораторія Ніколаб пропонує оперативне проведення аналізу на ФСГ за доступною ціною. Здати аналіз на фолікулостимулюючий гормон можна у відділенні лабораторії або вдома (послуга виклику медсестри для забору крові оплачується окремо). Також у лабораторії можна здати інші аналізи, які входять до репродуктивної панелі, можливе як визначення рівня окремих гормонів, так і проведення пакетних досліджень.

  • Матеріал для дослідження
  • Правила підготовки
  • Референтні значення

Вид забору


Last viewed posts

      NULL /* Просомтренные */ /* Просомтренные */

      Чаcті питання та відповіді

      Через те, що яєчники менше продукують естрогени, проявляється механізм негативного зворотного зв'язку. Брак естрогенів, що закономірно для менопаузи, сприяє підвищенню рівня ФСГ.
      Якщо у жінки в пременопаузальному періоді рівень ФСГ складає 30-40 одиниць, це означає, що ось-ось настане менопауза. Через рік після діагностування менопаузи цей показник зростає до 125 одиниць.
      Існують різноманітні методи, але вибір повинен залишатися за лікарем. Серед популярних методів нормалізації ФСГ можна виділити медикаментозну терапію, спеціальну дієту, налаштування режиму сну, а також зниження рівня стресу.
      Аналізи та ціни Аналізи та ціни Аналізи та ціни Де здати аналізи

      Оберіть мовну версію сайту


      Ми використовуємо файли cookie. Продовжуючи перегляд сайту, Ви погоджуєтесь на це.