Вірус герпесу 3 тип (Varicella zoster virus, VZV), антитіла IgM
Код
Назва
Ціна
Термін
1188
Вірус герпесу 3 тип (Varicella zoster virus, VZV), антитіла IgM
290 грн.
3 дн.
Рекомендовані аналізи
Вітряна віспа та оперізуючий лишай мають єдину етіологію – герпес 3 типу. Лише вітрянка розвивається при первинному контакті зі збудником, а лишай у вигляді реінфекції у період зниженого імунітету. Обидва варіанти патології мають сприятливий результат та перебіг, тому що самоелімінуються.
Герпес (Varicella zoster): визначення та опис
Varicella zoster, VZV, герпесвірус людини тип 3 або герпес 3 типу належить до вірусів роду Varicellovirus сімейства герпесвірусів, при первинному попаданні в організм викликає вітряну віспу. Найчастіше це захворювання розвивається у дитячому віці та у 90% випадків проходить самостійно без специфічної терапії. Після одужання виробляється стійкий довічний імунітет. Але вірус залишається у нейронах та стає умовно-патогенною флорою. У період зниження імунітету вірус знову може атакувати організм, що призведе до розвитку оперізуючого лишаю.
Коли первинне зараження герпесом 3 типу відбувається у дорослому віці, захворювання має тяжчий перебіг та часто призводить до ускладнень. А під час першого триместру вагітності воно може спровокувати внутрішньоутробні вади розвитку плода.
Шлях передачі інфекції – повітряно-краплинний. Джерело інфекції – заражена людина, яка починає поширювати її за дві доби до появи висипки та продовжує, доки на всіх бульбашках не утворюється кірочка.
Інкубаційний період вітряної віспи – 10-21 днів. Вона відноситься до висококонтагіозних інфекційних захворювань. Має початок, що стрімко розвивається, та виявляється наступною клінічною картиною: підвищенням температури до 39-40 градусів, загальною слабкістю та швидкою втомлюваністю. Потім з'являються червоні плями на обличчі, які швидко розповсюджуються по всьому тілу. На їх місці утворюються папули, що перетворюються на бульбашки. Все це відбувається протягом 24-48 годин від початку захворювання.
Протягом двох днів бульбашки заростають кіркою, а через 14 днів самостійно зникають. Ускладнення: абсцеси та фурункули, рідше – міокардити, артрити, енцефаліт, нефрит та ін.
Оперізуючий лишай проявляється у вигляді підвищення температури тіла в межах субфебрильних значень, інтоксикації та болючості у місцях формування майбутніх висипань, найчастіше це тулуб або обличчя. Протягом 24-72 годин у цих місцях формується везикульозний висип, що утворює півколо та супроводжується сильним болем, який триває, навіть після зникнення висипу протягом 3-4 тижнів. При нетиповій формі перебігу інфекції можлива відсутність висипу, за умови, що інші симптоми будуть присутні. Ускладнення оперізуючого герпесу: офтальмологічний герпес, що призводить до пошкодження рогівки, синдром Рамсея-Ханта, що супроводжується тимчасовою втратою слуху та оперізуючий герпес опорно-рухового апарату, під час котрого розвивається м'язова слабкість.
Особливості дослідження
Антитіла IgM – першими виробляються організмом у відповідь на первинний контакт з герпесом 3 типу та розвиток вітрянки, або на реактивацію інфекції з початком оперізуючого лишаю.
Коли та навіщо здавати аналіз га герпес
Найчастіше лікарі ставлять діагноз без проведення аналізів на антитіла на основі яскравої клінічної картини. Але іноді його призначають для:
- підтвердження діагнозу вітряна віспа або оперізуючий лишай;
- диференціальної діагностики оперізуючого лишаю за відсутності висипу.
Також дослідження на антитіла IgM входить у скринінг при плануванні вагітності та наприкінці першого триместру разом із пакетом інших TORCH-інфекцій.
Правила підготовки до дослідження
Специфічних заходів підготовки до дослідження немає. Достатньо обмежити вживання жирної їжі та алкоголю протягом доби до аналізу. Також важливо здавати його натще, тобто через 8-10 годин після останнього приймання їжі. Пити чисту воду можна без обмежень.
Інтерпретація результатів на герпес
При проведенні дослідження на антитіла IgM можна отримати такі результати:
- негативний – говорить про відсутність захворювання або, що пройшло дуже мало часу після зараження;
- сумнівний – говорить про необхідність проведення повторного аналізу за кілька днів;
- позитивний – говорить про початок гострого періоду перебігу вітряної віспи або оперізуючого лишаю.
При отриманні негативної відповіді, але за наявності симптомів, слід провести повторне дослідження через 2 тижні.
Важливі примітки
Для аналізу беруть венозну кров. Призначення на проходження дослідження видають: інфекціоністи, сімейні лікарі, педіатри та неврологи, при підозрі на оперізуючий лишай.
- Матеріал для дослідження венозна кров
- Правила підготовки Детальніше тут
- Референтні значення негативний: < 0,9; сумнівний: 0,9 - 1,1; позитивний: > 1,1.
Вид забору