Гетерофільні антитіла до Епштейна-Барр вірусу (Epstein Barr virus, EBV)
Код
Назва
Ціна
Термін
11862
Гетерофільні антитіла до Епштейна-Барр вірусу (Epstein Barr virus, EBV)
320 грн.
3-4 дн.
Рекомендовані аналізи
Гетерофільні антитіла до вірусу Епштейна-Барр (ВЕБ, EBV) є антитілами, які утворюються в організмі у відповідь на інфекцію асоційовану з ВЕБ. Термін "гетерофільні" означає, що ці антитіла можуть зв'язуватися з різними антигенами, не специфічними для EBV.
ВЕБ: опис
Епштейна-Барр вірус (ВЕБ, EBV) є вірусом герпесу 4 типу, який може викликати різні захворювання, включаючи інфекційний мононуклеоз. У тому числі він відіграє важливу роль у розвитку різних типів раку, таких як лімфома та рак носоглотки.
Гетерофільні антитіла до Епштейна-Барр вірусу – це білкові структури, які утворюються в організмі у відповідь на інфекцію, спричинену EBV. Вони є імуноглобулінами класу M (IgM) і можуть утворюватися в результаті активації деяких клітин імунної системи, які називаються В-лімфоцитами. Коли організм зустрічається з інфекцією EBV, ці антитіла починають синтезуватися для боротьби з вірусом.
Гетерофільні антитіла отримали свою назву через їхню здатність зв'язуватися з різними антигенами, які не є специфічними лише для ВЕБ. Це пояснює їх “гетерофільність”. Це означає, що вони можуть виявлятися не тільки при інфекції, викликаній цим вірусом, але і при інших вірусних і бактеріальних інфекціях.
Для діагностики EBV зазвичай використовується тест на виявлення гетерофільних антитіл IgM. Поява останніх свідчить про поточну або зовсім недавно перенесену патологію, асоційовану з ВЕБ.
Особливості дослідження
Аналіз визначення гетерофільних антитіл до EBV використовується для діагностики інфекцій, етіологічним чинником яких може бути вірус. Коли у людини починає розвиватися інфекція, її імунна система виробляє антитіла для боротьби з вірусом, що дозволяє діагностувати патологію. Зазвичай гетерофільні антитіла до ВЕБ починають утворюватися через 1-2 тижні від початку інфекції та досягають піку приблизно через 4-8 тижнів. Вони можуть визначатись у крові протягом кількох місяців, а іноді навіть через кілька років після інфекції.
Виявлення гетерофільних антитіл до ВЕБ у крові часто використовується для підтвердження діагнозу інфекційного мононуклеозу.
Зазначимо, що аналіз не є високо специфічним для діагностики EBV, оскільки ці антитіла можуть з'являтися і при інших інфекційних захворюваннях, таких як цитомегаловірусна інфекція або вірусний гепатит. Підтвердження діагнозу інфекції EBV потребує додаткових лабораторних та клінічних даних.
Коли та навіщо призначають аналіз
Показання до проведення аналізу:
- підозра на інфекційний мононуклеоз;
- наявність симптомів, характерних для інфекційного мононуклеозу, таких як висока температура, збільшення лімфовузлів, біль у горлі, втома та гепатоспленомегалія;
- необхідність імунної підтримки або імунопрофілактики.
Дослідження потрібне для:
- підтвердження діагнозу;
- контролю ефективності лікування;
- оцінки імунного статусу
Призначають аналіз: імунологи, ревматологи, педіатри, оториноларингологи, терапевти, пульмонологи та сімейні лікарі.
Правила підготовки
Щоб результат був об'єктивним, достатньо відмовитися до забору крові від:
- вживання їжі мінімум за 5 годин;
- алкогольних напоїв за добу;
- тютюнової продукції за півгодини;
- вживання смаженого та жирного за 2 дні;
- фізичної активності, відвідування лазні та сауни за 2 дні;
- стресу за 2 дні;
- приймання ліків, що впливають на імунну відповідь (антигістамінні та глюкокортикостероїди) за 2 дні – після погодження з лікарем.
Для дослідження роблять забір венозної крові. Можна випити трохи води без газу перед здаванням.
Інтерпретація результатів
Негативний результат свідчить про:
- відсутність контакту з вірусом;
- ефективність лікування;
- недостатній час з моменту інфікування до формування антитіл.
Позитивний результат свідчить про:
- інфікування вірусом;
- інфекційний мононуклеоз;
- розвиток інших системних та імунних патологій, з відповідною клінічною картиною;
- поточну інфекцію;
- інфекцію, що завершилася у недавньому минулому.
Інтерпретація результатів аналізу на Гетерофільні антитіла до вірусу Епштейна-Барр вимагає врахування клінічних симптомів, медичної історії та інших лабораторних даних. Тільки кваліфікований лікар може дати остаточну оцінку та поставити діагноз.
Важливі примітки
Необхідно повністю дотримуватись правил підготовки, щоб отримати достовірні результати. Можливе отримання хибнопозитивного результату за наявності у людини вірусного гепатиту, панкреатиту чи паротиту.