Панкреатична еластаза калу (Elastase 1, КЭ-1) кількісне дослідження
Код
Назва
Ціна
Термін
1095
Панкреатична еластаза калу (Elastase 1, КЭ-1) кількісне дослідження
720 грн.
3 дн.
Рекомендовані аналізи
Значення аналізу на панкреатичну еластазу калу
Аналіз на панкреатичну еластазу калу (копрологічну еластазу) застосовується для оцінки екзокринної (зовнішньосекреторної) функції підшлункової залози. Цей орган одночасно є залозою зовнішньої та внутрішньої секреції. До зовнішньої секреції відноситься вироблення панкреатичного соку, до складу якого входить низка травних ферментів, в тому числі еластаза. Цей фермент каталізує розщеплення білка еластину. Панкреатична еластаза виробляється підшлунковою залозою, по її протоках виводиться до дванадцятипалої кишки, де бере участь у процесі травлення. При проходженні по інших відділах кишечника еластаза не піддається будь-яким впливам, практично не руйнується, з організму виводиться з каловими масами, в яких її і можна виявити при проведенні аналізу на панкреатичну еластазу калу.
Аналіз на панкреатичну еластазу калу має ряд переваг:
- висока чутливість (90-100%, в залежності від вираженості дисфункції підшлункової залози);
- висока специфічність. Концентрація даного ферменту в калі змінюється тільки внаслідок порушення його вироблення підшлунковою залозою або виведення по її протоках. На цей показник не впливають інші захворювання травного тракту, а також прийом ферментів;
- дослідження калу – неінвазивний, абсолютно безболісний метод діагностики.
Оскільки є суттєва залежність між концентрацією копрологічної еластази в калі й активністю інших ферментів підшлункової залози в дванадцятипалій кишці, за цим показником можна в цілому оцінити зовнішньосекреторну функцію підшлункової залози. Тому аналіз на панкреатичну еластазу калу є основним методом лабораторної діагностики її недостатності (тестом першої лінії). Дослідження калу проводиться методом імуноферментного аналізу.
В яких випадках призначається аналіз на панкреатичну еластазу калу
Аналіз на панкреатичну еластазу калу найчастіше призначається гастроентерологом, також дослідження може порекомендувати сімейний лікар (терапевт, педіатр) при наявності ознак порушення зовнішньосекреторної функції підшлункової залози (панкреатичної недостатності):
- болі в животі, відчуття тяжкості, здуття;
- розлади стільця (запор, діарея, аномально великий обсяг калових мас);
- зміна зовнішнього вигляду, консистенції калу, в тому числі наявність в ньому неперетравлених харчових волокон;
- печія, відрижка, нудота, утруднений, болючий процес ковтання та інші симптоми гастроезофагеального рефлюксу.
Також аналіз на панкреатичну еластазу калу може призначатися:
- при хронічній діареї для диференціальної діагностики (щоб виключити панкреатичну недостатність з переліку можливих причин);
- при підозрі на цукровий діабет;
- при підозрі на цілий спектр гастроентерологічних захворювань;
- за наявності ознак остеопорозу (зменшення щільності кісткової тканини) – при цьому захворюванні часто знижується рівень еластази;
- для оцінки екзокринної функції підшлункової залози в динаміці, моніторингу ефективності лікування її недостатності.
Що означають результати аналізу на панкреатичну еластазу калу
При проведенні аналізу на панкреатичну еластазу калу оцінюється вміст даного ферменту (в мкг) на 1 г калу. Нормою вважається показник вище 200 мкг/г. Діагностичне значення має зниження цього показника:
- концентрація еластази в межах 100-200 мкг/г оцінюється як ознака помірної панкреатичної недостатності;
- концентрація нижче 100 мкг/г вказує на важку недостатність зовнішньосекреторної функції підшлункової залози.
Зниження зовнішньосекреторної функції може бути пов'язане з різними патологічними станами підшлункової залози (панкреатит, новоутворення, травми, муковісцидоз, кістозний фіброз, вікові зміни).
Правила підготовки до аналізу на панкреатичну еластазу калу
Аналіз на панкреатичну еластазу калу відрізняється високою точністю, чутливістю, специфічністю, але тільки за умови дотримання правил підготовки та збору матеріалу. Для дослідження необхідно використовувати сформований кал з природним забарвленням, тому протягом 3 діб до моменту його збору необхідно:
- виключити прийом проносних, постановку клізм, використання ректальних супозиторіїв;
- обмежити, якщо це можливо, прийом препаратів, які впливають на перистальтику кишечника;
- припинити прийом залізовмісних препаратів, вісмуту, сірчанокислого барію, аскорбінової й ацетилсаліцилової кислоти, нестероїдних протизапальних;
- тимчасово виключити з раціону продукти з високим вмістом заліза (печінка, м'ясо).
Переваги проведення аналізу на панкреатичну еластазу калу в Києві у лабораторії Nikolab
Завдяки партнерським відносинам з провідними постачальниками обладнання та реактивів лабораторія Ніколаб пропонує проведення імуноферментних аналізів, до яких відноситься й аналіз на панкреатичну еластазу калу, на вигідних фінансових умовах. Результати будуть готові через 3 дні після здачі матеріалу, з урахуванням специфіки методу такі терміни є максимально стислими. Також лабораторія проводить широкий перелік досліджень для оцінки функцій підшлункової залози, диференціальної діагностики гастроентерологічних захворювань, та інших аналізів.