Аналіз калу на лямблії (мікроскопія) (G lamblia Stl)
Код
Назва
Ціна
Термін
10931
Аналіз калу на лямблії (мікроскопія) (G lamblia Stl)
170 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Аналіз калу на лямблії (мікроскопія) – основний метод діагностики лямбліозу, паразитарної інфекції, яку викликають лямблії – джгутикові найпростіші ряду дипломонад (Giardia lamblia, Lamblia intestinalis, Giardia intestinalis, Giardia duodenalis). Аналіз полягає в мікроскопічному дослідженні тонкого мазка калу з метою виявлення в ньому цист паразитів.
Що потрібно знати про аналіз калу на лямблії
Лямблії – мікроскопічні найпростіші, які паразитують переважно в дванадцятипалій кишці та тонкому кишечнику, при значному збільшенні колонії в кишечнику можливе також їх проникнення до жовчного міхура. Зараження відбувається фекально-оральним шляхом, основне джерело інфекції – забруднена вода. У воді лямблії можуть перебувати як у споровій (цисти), так і у вегетативній формі, а на поверхнях фруктів, овочів, різних предметів, на брудних руках – тільки в формі цист. У шлунково-кишковому тракті захисна оболонка цист розчиняється під дією шлункового соку та паразит переходить в активну форму.
Вегетативні форми лямблій паразитують у верхніх відділах кишечника, чіпляються до його стінок за допомогою джгутиків, харчуються продуктами розпаду їжі й активно розмножуються, кожні 9-12 годин їх число подвоюється. Хворий на лямбліоз страждає від нестачі поживних речовин через порушення їх всмоктування в кишечнику, інтоксикації продуктами життєдіяльності паразитів, механічного подразнення слизової кишечника та руйнування еритроцитів.
Після зараження лямбліями 1-3 тижні триває інкубаційний період, потім починається гострий розвиток захворювання з такими симптомами:
- ниючі болі в області проекції шлунка;
- здуття живота, метеоризм, відрижка;
- розлади травлення, нудота, блювота, рідкі водянисті випорожнення;
- погіршення апетиту;
- шкірні висипання.
Гостра стадія триває 5-7 днів, після чого протягом 1-4 тижнів паразити переходять у неактивну форму та виводяться з організму, а симптоми повністю зникають, або захворювання переходить у хронічну форму з періодичними рецидивами. Хронічний лямбліоз крім специфічних проявів супроводжується погіршенням сну, загальною слабкістю, підвищеною стомлюваністю, дратівливістю, частими головними болями, болями в серці, у дітей можливе припинення набору ваги.
При активному розмноженні паразитів і масштабній колонізації кишечника можливі ускладнення: погіршення зору, запалення суглобів, зниження м'язового тонусу, важкі алергічні реакції, анемія, порушення відтоку жовчі. Особливо небезпечний лямбліоз для маленьких дітей, літніх людей, осіб з ослабленим імунітетом, у них він частіше переходить у хронічну форму та загрожує важкими ускладненнями.
При переміщенні з тонкого кишечника до товстого активні лямблії перетворюються на цисти та виводяться з організму з калом. При прийомі проносних або профузній діареї в рідких калових масах можуть міститися й вегетативні форми паразитів. Калові маси хворого та паразитоносія є джерелом інфекції, у вологому калі цисти зберігають життєздатність до 3 тижнів, на продуктах – до 2 діб, при попаданні у воду – до 2 місяців. Мікроскопічний аналіз калу на лямблії дозволяє виявити цисти, при гострому перебігу лямбліозу їх виділення починається на 5-7 день з моменту появи симптомів, а при хронічному – відбувається періодично, відповідно до життєвого циклу паразита.
Коли та навіщо призначається аналіз калу на лямблії
Аналіз калу на лямблії призначається:
- при симптомах гострого або хронічного лямбліозу;
- при високій імовірності зараження кишковими паразитами (вживання забрудненої води, їжі, близькі побутові контакти з хворим на лямбліоз, поїздка в країни з жарким кліматом);
- пацієнтам, у яких діагностовано лямбліоз і призначено лікування;
- у складі комплексного обстеження при підготовці до госпіталізації в стаціонар, оформленні медичної книжки.
Аналіз калу на лямблії (мікроскопія) виконується для:
- діагностики лямбліозу;
- диференціальної діагностики причин хронічної діареї, алергії та інших патологічних станів, симптоматика яких схожа з проявами лямбліозу;
- діагностики безсимптомного паразитоносійства;
- оцінки ефективності антипаразитарної терапії.
Аналіз калу на лямблії може призначити сімейний лікар, гастроентеролог, алерголог, паразитолог, інфекціоніст.
Як підготуватися до аналізу калу на лямблії
За 3 доби до збору калу для дослідження необхідно:
- обмежити прийом препаратів, які впливають на перистальтику кишечника або можуть змінити забарвлення калу;
- скасувати прийом проносних, постановку клізм і введення ректальних супозиторіїв.
Для аналізу в стерильний контейнер відбирається кал з різних ділянок останньої порції. Контейнер необхідно якомога швидше доставити до лабораторії.
Інтерпретація результатів аналізу калу на лямблії
Виявлення в калі цист лямблій вказує на лямбліоз або безсимптомне носійство (точний діагноз ставить лікар з урахуванням клінічної картини).
Можливі причини негативного результату (цисти в калі не виявлені):
- відсутність паразитів в організмі (зараження не було або відбулося повне одужання);
- недостатня для виявлення кількість цист в досліджуваному зразку;
- забір калу виконаний в період життєвого циклу лямблій, коли цисти не виводяться з організму.
При негативному результаті рекомендоване повторне проведення аналізів (до 4-5 разів з тижневим інтервалом).
Важливі зауваження
Діагноз «лямбліоз» ставиться з урахуванням загальної клінічної картини та результатів інших лабораторних досліджень (аналіз крові на антитіла до лямблій, дослідження дуоденального вмісту на вегетативні форми лямблій). Негативний результат аналізу калу на лямблії навіть при неодноразовому повторному проведенні не дозволяє зі 100% достовірністю виключити лямбліоз.
Переваги аналізу калу на лямблії в лабораторії Ніколаб
Мікроскопічне дослідження калу в лабораторії Ніколаб здійснюється досвідченими фахівцями із застосуванням обладнання з високою роздільною здатністю. Це підвищує ймовірність виявлення цист навіть у разі їх мінімального вмісту в зразку, що досліджується.
- Матеріал для дослідження Кал
- Правила підготовки Дізнатися правила здачі детальніше
- Референтні значення