Швидкість осідання еритроцитів (Erythrocyte sedimentation rate, ШОЕ, ESR)
Код
Назва
Ціна
Термін
1083
Швидкість осідання еритроцитів (Erythrocyte sedimentation rate, ШОЕ, ESR)
60 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Швидкість осідання еритроцитів (ШОЕ) – важливий показник крові, швидкість її поділу на плазму й еритроцити, яка підвищується при запальних процесах. Визначення ШОЕ може входити до складу розгорнутого загальноклінічного аналізу крові або виконуватися як самостійне дослідження.
Що потрібно знати про аналіз на ШОЕ
Для аналізу на швидкість осідання еритроцитів у пробірку зі зразком крові додають реактив, який перешкоджає її згортанню (антикоагулянт) і фіксують її у вертикальному положенні. Еритроцити (червоні кров'яні клітини) мають значну питому масу, за рахунок чого поступово осідають на дно пробірки, а над ними формується стовпчик прозорої плазми. Існують різні методи оцінки швидкості осідання еритроцитів, засновані на ручному вимірюванні висоти стовпчика чистої плазми або застосуванні автоматичних аналізаторів.
На швидкість осідання еритроцитів істотно впливає білковий склад плазми. Всі білкові молекули, особливо асиметричні, знижують негативний заряд, який у природних умовах викликає взаємне відштовхування еритроцитів, перешкоджає їх склеюванню. Тому при високому вмісті в крові імуноглобулінів, фібриногену й інших білків ШОЕ значно підвищується. Прискорене склеювання й осідання еритроцитів провокують так звані білки гострої фази, які активно виробляються при запальних процесах. Підвищення ШОЕ можуть викликати й інші патологічні стани – онкологічні захворювання, хвороби сполучної тканини (колагенози), а також деякі фізіологічні причини, медикаменти.
Швидкість осідання еритроцитів також залежить від їх кількості, особливостей форми цих клітин, структури молекул гемоглобіну, головного компоненту еритроцитів. При зменшенні кількості еритроцитів (анеміях) ШОЕ зазвичай збільшується, а при збільшенні (еритремії, еритроцитози) знижується. Зміна нормальної форми еритроцитів (наприклад, при серповидноклітинній анемії) перешкоджає їх склеюванню й осіданню, супроводжується зниженням ШОЕ.
Коли та навіщо призначають дослідження швидкості осідання еритроцитів
ШОЕ – простий, швидкий і високочутливий метод лабораторних досліджень, але він є одним з найменш специфічних. Підвищена швидкість осідання еритроцитів у більшості випадків є маркером запального процесу, але не вказує на його природу, не дозволяє відрізнити гостре запалення від хронічного. Крім того, запалення – не єдина причина підвищення ШОЕ. У зв'язку з цими обставинами аналіз на ШОЕ є поширеним дослідженням, але застосовується виключно в комплексі з іншими аналізами:
- у складі профілактичних обстежень здорових людей;
- при підозрі на запальне, інфекційне, онкологічне, аутоімунне захворювання;
- пацієнтам, у яких діагностовано перераховані вище захворювання, призначено лікування.
ШОЕ виконується для:
- первинної діагностики запальних, інфекційних захворювань різної етіології, аутоімунних порушень, колагенозів, новоутворень;
- моніторингу пацієнтів з такими захворюваннями, оцінки ефективності терапії.
Аналіз крові для оцінки швидкості осідання еритроцитів можуть призначити лікар загальної практики та різні вузькі фахівці, в тому числі онколог, ревматолог, інфекціоніст.
Як підготуватися до здачі крові для визначення швидкості осідання еритроцитів
Визначення ШОЕ відноситься до загальноклінічних досліджень крові і вимагає стандартної підготовки:
- кров здається вранці натщесерце, можна пити негазовану воду;
- за добу до здачі крові виключити вживання алкоголю, жирної їжі, за погодженням з лікарем – лікарських препаратів;
- півгодини зберігати повний спокій, розслабитися, не курити.
Інтерпретація результатів аналізу на ШОЕ
Можливі патологічні причини підвищення ШОЕ:
- локальний запальний процес, у тому числі при запальних захворюваннях кишечника;
- важкі інфекції, найчастіше бактеріальної природи;
- стани, які супроводжуються системною запальною відповіддю (наприклад, після інфаркту міокарда, масштабних опіків, важких травм);
- пухлинні захворювання, в тому числі мієломна хвороба з парапротеїнемією;
- захворювання сполучної тканини;
- нефротичний синдром, уремія, гіпопротеїнемія при деяких захворюваннях нирок, цукровому діабеті;
- анемія;
- гіперфібриногенемія при гострих, генералізованих інфекціях, інфаркті міокарда, дисфункціях щитовидної залози, а також внаслідок тривалого прийому гормональних оральних контрацептивів.
Можливі причини зниження ШОЕ:
- аномальна форма еритроцитів (серповидноклітинна анемія) або структура молекул гемоглобіну (гемоглобінопатія С);
- стани, які супроводжуються збільшенням кількості еритроцитів – поліцитемія( еритремія), реактивні еритроцитози;
- захворювання крові, які супроводжуються гіперпротеїнемією;
- гіпофібриногенемія (зниження концентрації фібриногену в крові), пов'язана із захворюваннями печінки, ДВЗ-синдромом, спадковими мутаціями.
Важливі зауваження
У багатьох жінок відзначається фізіологічне підвищення ШОЕ в період менструації, вагітності.
Нормальні показники швидкості осідання еритроцитів не дозволяють з упевненістю виключити пухлинні процеси та захворювання сполучної тканини.
Через низьку специфічність результати аналізу ШОЕ самі по собі не є підставою для постановки діагнозу.
Якщо неможливо перервати медикаментозну терапію, при інтерпретації результатів повинна враховуватися інтерференція препаратів.
Переваги здачі аналізу ШОЕ в лабораторії Ніколаб
У лабораторії Ніколаб можна швидко та недорого здати аналіз крові для визначення швидкості осідання еритроцитів. Для пацієнтів створені комфортні умови, застосовуються сучасні одноразові системи забору крові, можливий забір крові на дому. Також в лабораторії можна на привабливих умовах виконати розгорнутий загальний аналіз крові та низку інших досліджень для уточнення діагнозу, якщо показники ШОЕ відхиляються від норми.
- Матеріал для дослідження Венозна кров
- Правила підготовки Забір крові проводиться натщесерце (детальніше)
- Референтні значення
Вид забору