Сечовина в сечі (добова порція) (Urea nitrogen, UUN 24H Ur)
Код
Назва
Ціна
Термін
10572
Сечовина в сечі (добова порція) (Urea nitrogen, UUN 24H Ur)
100 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Сечовина в сечі
Сечовина являє собою кінцевий продукт розщеплення білків в організмі людини, а також входить до групи речовин, які відносять до залишкового азоту в крові. Крім цього, показник сечовини в сечі дає розуміння про загальний білковий баланс в організмі людини. Шлях її виведення - разом з сечею через нирках. Цей показник один з найбільш важливих для контролю видільної функції нирок.
Синоніми
Азот сечовини в сечі.
Англійські синоніми
UUN, Urea nitrogen — urine, Urine urea nitrogen.
Метод дослідження сечовини в сечі
Ензиматичний метод (уреазний).
Одиниці виміру
Ммоль/доб. (Міллімоль на добу).
Використовуваний для дослідження сечовини в сечі біологічний матеріал
Добова сеча.
Що потрібно знати про дослідження сечовини в сечі
Сечовина — амід H2CO3, являє собою кінцевий продукт розпаду білків. Її синтез відбувається в клітинах печінки і є завершенням низки біохімічних реакцій. Ці реакції відбуваються в певному порядку, при цьому, залучаючи у взаємодію ферментні системи. Весь процес в цілому називається цикл сечовини. Його результат — знищення отруйного аміаку і утворення маловредної сечовини, яка розчиняється у воді і виводиться з організму разом з сечею.
Сечовина фільтрується з крові за допомогою ниркових клубочків і потрапляє в просвіт ближніх канальців. Приблизно третина речовини всмоктується назад, особливо, якщо швидкість течії сечі знижується.
Сечовина виводиться з організму пропорційно кількості білка в щоденному раціоні людини. У дорослої особини виділяється 500 ммоль сечовини (або 14 г азоту сечовини) на добу. Це відповідає прийому близько 100 г білка. Дані наведені з умовою наявності стану азотистої рівноваги. Сечовина, яка виходить з сечею, — це близько 90% продуктів розпаду білка, що виводяться з організму.
Якщо кількість виведеної сечовини збільшилася — це свідчення негативного балансу азоту. Таку проблему може викликати післяопераційний період при гіперфункції щитовидної залози. Це відбувається через те, що амінокислоти і білки всмоктуються кишечником після кровотечі з верхніх відділів шлунково-кишкового тракту.
Мала кількість виходу сечовини з сечею свідчить про підвищення рівня азоту. До цього призводять багато захворювань нирок, деякі — печінки, вживання гормональних препаратів. Знижене виведення речовини може бути при вродженій недостатності або відсутності ферментів, які беруть участь в синтезі сечовини. Інші причини: посилене пасивне зворотне всмоктування в ниркових канальцях, яке викликають патології, що є причиною зневоднення організму, гіповолемія, порушення ниркового кровообігу. Нирковий потік послаблюється також у літніх пацієнтів, які страждають на атеросклероз ниркових артерій, з порушенням функції нирок.
Що допомагає дізнатися дослідження кількості сечовини в сечі? Перш за все, так оцінюється утворення і розпад білка. Це важливо для хворих, які перебувають в реанімації у важкому стані і отримують харчування за допомогою зондів або так, що речовин, що виводяться, обходять стороною шлунково-кишковий тракт. Аналіз показує процеси, що переважають у пацієнта, і дозволяє розрахувати потрібну кількість білка.
Для оцінки ниркової функції виділення також необхідно знати концентрацію сечовини в сечі. Таким чином стає відомий рівень цієї речовини в крові. Якщо його там багато, видільна функція нирок порушена і в наявності — ниркова недостатність.
Навіщо необхідно проходити дослідження сечовини в сечі?
- щоб оцінити білковий баланс, процеси створення і розпаду білка в організмі;
- щоб виявити потрібну кількість препаратів з вмістом білка для важких пацієнтів і хворих в реанімації;
- щоб оцінити, чи є порушення видільної функції нирок.
Коли призначають дослідження сечовини в сечі?
Для оцінки балансу білків у важких пацієнтів і хворих в реанімації, які отримують харчування через зонд та іншими шляхами.
Для визначення кількості препаратів з вмістом білка, необхідних вищезгаданим пацієнтам.
Якщо знижена функція виділення нирок, є ниркові захворювання (пієлонефрит, амілоїдоз, туберкульоз і т. д.), гостра або хронічна недостатність нирок.
Як підготуватися до дослідження сечовини в сечі правильно?
Не приймати алкоголь за добу перед дослідженням сечовини в сечі.
Протягом 12 годин перед аналізом не вживати гостру і солону їжу, а також продукти, здатні змінити колір сечі (морква, буряк і т. д.).
За 2 доби перед дослідженням сечовини в сечі припинити прийом сечогінних препаратів, попередньо погодивши це з лікарем.
Уникати фізичного та емоційного перенапруження під час збору добової сечі (протягом доби).
Про що може говорити високий рівень сечовини в сечі:
- перевищення кількості білка в їжі;
- надмірні фізичні заняття;
- післяопераційний період;
- стан лихоманки;
- посилена робота щитовидної залози;
- злоякісна анемія;
- зворотне всмоктування амінокислот і білків після кровотечі з верхніх відділів шлунково-кишкового тракту.
Про що може говорити знижений рівень сечовини в сечі:
- недолік білка в їжі;
- вагітність;
- порушення процесів всмоктування в тонкому кишечнику;
- великі кровотечі, шок, зневоднення, опіки, серцева недостатність, кишкова непрохідність;
- зниження ниркової функції виділення при їхніх захворюваннях (пієлонефрит, гломерулонефрит, амілоїдоз, туберкульоз);
- гостра або хронічна ниркова недостатність;
- захворювання печінки, які супроводжуються порушенням синтезу сечовини;
- вроджена недостатність або відсутність ферментів, що беруть участь в синтезі сечовини.
На показник сечовини в сечі можуть впливати такі фактори як: прийом деяких лікарських, а також нефротоксичних препаратів.
Дослідження сечовини в сечі може призначити нефролог, реаніматолог, уролог, дієтолог або сімейний лікар.