Діастаза сечі (альфа-амілаза) (Urine pancreatic amylase, pAmy)
Код
Назва
Ціна
Термін
1057
Діастаза сечі (альфа-амілаза) (Urine pancreatic amylase, pAmy)
100 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Діастаза (альфа-амілаза) сечі. Значення аналізу на діастазу сечі
Аналіз сечі на альфа-амілазу відноситься до біохімічних досліджень і проводиться колориметричним методом. Його мета – кількісне визначення в сечі амілази (діастази).
Альфа-амілаза (діастаза) – фермент, який бере участь у процесі травлення, розщепленні крохмалю та глікогену. В основному діастаза виробляється підшлунковою та слинними залозами, в незначних кількостях – печінкою, яєчниками, кишечником і іншими органами. Цей фермент входить до складу панкреатичного соку, циркулює в крові (в нормі – в невеликих кількостях), з кров'яного русла через нирки потрапляє в сечу. У крові містяться ізоферменти амілази, які виробляються різними органами, а в сечі – переважно панкреатична амілаза (ізофермент підшлункової залози). Тому аналіз сечі на альфа-амілазу (діастазу) в основному застосовується для діагностики панкреатиту.
При пошкодженні підшлункової залози, блокуванні її протоків кількість амілази, яка потрапляє в кров і потім в сечу, збільшується. Тому альфа-амілаза є маркером захворювань підшлункової залози. Але відхилення цього показника від норми може бути пов'язане і з рядом інших захворювань. Аналіз сечі на діастазу дозволяє оцінити активність цього ферменту в сечі, але щоб встановити точну причину підвищення або зниження цієї активності, потрібен комплекс досліджень (наприклад, оцінка інших показників функціонування підшлункової залози, аналіз на діастазу в сироватці крові).
У яких випадках призначається аналіз сечі на альфа-амілазу
Найчастіше аналіз сечі на діастазу проводиться за призначенням гастроентеролога, також це дослідження можуть призначити терапевт, хірург. Основним показанням до проведення аналізу сечі на альфа-амілазу є симптоми, які вказують на патологічний процес у підшлунковій залозі:
- сильний оперізуючий біль;
- блювота;
- відсутність апетиту;
- підвищена температура.
Аналіз сечі на діастазу призначається для:
- діагностики захворювань, які впливають на функціонування підшлункової залози, перш за все, панкреатиту;
- відстеження динаміки захворювань підшлункової залози;
- оцінки ефективності їх лікування;
- контролю протипухлинної терапії при раку підшлункової залози або метастазах у ній;
- оцінки функції нирок (оцінюється активність діастази в крові та в сечі, показники порівнюються).
Що означають результати аналізу сечі на альфа-амілазу
Найпоширеніші причини, з яких аналіз сечі на альфа-амілазу виявляє підвищення її активності, – запалення підшлункової залози (гострий і хронічний панкреатит). Найбільш виражене підвищення активності амілази в сечі відзначається при гострому панкреатиті, показник може в 6-10 разів перевищувати норму. З моменту ураження підшлункової залози до підвищення показників проходить 6-8 годин, аналіз сечі на альфа-амілазу може виявляти підвищення її активності протягом 7-14 днів після гострої форми захворювання. При хронічному панкреатиті підвищення незначне, через деякий час після початку захворювання показники знижуються, можуть відповідати нормі. Існують стани, при яких панкреатит супроводжується підвищенням активності амілази в крові, при цьому її вміст у сечі не перевищує норму. Тому найбільш інформативним є поєднання аналізів крові та сечі на активність цього ферменту.
Інші можливі причини підвищеної діастази сечі:
- патології підшлункової залози – рак, травма, закупорка протоки;
- інші гастроентерологічні захворювання та їх ускладнення – гострий апендицит, перитоніт, гострий холецистит, кишкова непрохідність, прорив виразки шлунка;
- епідемічний паротит та інші захворювання, які супроводжуються порушенням відтоку слинної амілази;
- ускладнення цукрового діабету – кетоацидоз;
- розрив аневризми аорти;
- переривання позаматкової (трубної) вагітності.
Активність альфа-амілази в сечі може підвищуватися після операцій на органах черевної порожнини, у вагітних.
Якщо аналіз сечі на діастазу виявляє зниження її активності, це може бути пов'язане з такими причинами:
- була виконана операція з видалення підшлункової залози або її функція знижена, в тому числі через кістозно-фіброзне ураження (муковісцидоз);
- хронічна ниркова недостатність;
- гепатит у важкій формі;
- амілазу не пропускають ниркові клубочки, оскільки вона з'єднується з великими білками сироватки крові (макроамілаземія). Такий стан діагностується зрідка та є доброякісним.
Правила підготовки до здачі аналізу сечі на діастазу
Для аналізу на діастазу (альфа-амілазу) в лабораторії Ніколаб використовується разова порція сечі. Для проведення дослідження потрібно в будь-який час доби зібрати середню порцію сечі об'ємом 30-40 мл в стерильний контейнер і найближчим часом доставити його в лабораторію. Напередодні збору сечі для аналізу на діастазу необхідно:
- за погодженням з лікарем відмінити прийом препаратів, які можуть вплинути на активність альфа-амілази в сечі (кортикостероїди, ібупрофен, оральні контрацептиви та низка інших);
- за 2 доби до збору сечі обов'язково скасувати прийом сечогінних;
- протягом 1 доби напередодні не вживати алкоголь;
- протягом дня перед збором матеріалу уникати емоційних потрясінь і інтенсивних фізичних навантажень;
- перед сечовипусканням провести туалет зовнішніх статевих органів. Збір починати через кілька секунд після початку сечовипускання.
Переваги проведення аналізу сечі на діастазу в Києві в лабораторії Nikolab
Лабораторія Ніколаб пропонує привабливе поєднання обґрунтованих цін, оперативного виконання аналізів і високої точності результатів. Так, результати аналізу сечі на діастазу (альфа-амілазу) будуть готові протягом дня. Немає необхідності повторно відвідувати лабораторію для їх отримання, співробітники відправляють результати на електронну пошту клієнта. Здати аналіз сечі на альфа-амілазу можна в будь-якому відділенні лабораторії НІКОЛАБ (мережа відділень охоплює Київ та інші міста України). Nikolab проводить аналізи крові на панкреатичну альфа-амілазу (код 1056), ліпазу (код 1080), які поряд з аналізом сечі на діастазу застосовуються для діагностики захворювань підшлункової залози, а також широкий перелік інших лабораторних досліджень.
Last viewed posts
Рекомендовані аналізи