Протеїн загальний, загальний білок ((Total Protein, TP)
Код
Назва
Ціна
Термін
1048
Протеїн загальний, загальний білок ((Total Protein, TP)
110 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Аналіз на протеїн загальний (загальний білок) – різновид біохімічного дослідження крові, яке проводиться для визначення сумарного вмісту в її сироватці двох білкових фракцій – альбумінів і глобулінів. Збалансованість процесів синтезу та розпаду цих двох фракцій – головний фактор, від якого залежить концентрація загального білка в крові. Результати аналізу крові на загальний білок є важливим показником білкового обміну в організмі.
Що потрібно знати про аналіз крові на загальний білок
Рідка частина крові (плазма, сироватка) містить близько 300 різних білків, які умовно діляться на 2 великі групи – альбуміни та глобуліни:
- альбуміни – водорозчинні білки, які виробляються клітинами печінки, складають до 60% загальної кількості білків плазми. Їх основна функція – зв'язування води в крові для підтримки осмотичного тиску, який забезпечує стабільність об'єму крові, що циркулює в судинному руслі, та пружність тканин;
- глобуліни розчинні тільки в присутності солей, виробляються, головним чином, в ретикулоендотеліальній системі. Основною їх функцією є вироблення антитіл (імуноглобулінів), формування імунної відповіді організму й активізація його захисних сил.
Також білки виконують безліч інших функцій, серед яких:
- згортання крові;
- підтримання її кислотно-лужного балансу;
- транспортна функція (доставка в тканини поживних речовин і ліків);
- підтримка нормального рівня заліза, кальцію, магнію, міді та інших елементів;
- утворення ферментів, гормонів та інших біологічно активних білкових речовин;
- регулювання їх функції;
- забезпечення резервного джерела енергії, амінокислот на випадок голодування, недоїдання.
Рівень загального білка може відхилятися від норми при деяких фізіологічних станах і при захворюваннях. Якщо таке відхилення пов'язане зі зміною вмісту води в рідкій частині крові, воно називається відносним, а якщо причиною є порушення білкового обміну, збалансованості процесів синтезу та розпаду білків, – абсолютним. Абсолютне підвищення рівня загального білка в основному відбувається за рахунок глобулінів, які забезпечують імунну відповідь при різних захворюваннях, рідше – за рахунок патологічних білків (парапротеїнів). Абсолютне зниження, навпаки, майже завжди пов'язане з недостатнім синтезом або надмірною втратою, руйнуванням альбумінів, виснаженням їх запасів.
Коли та навіщо призначається аналіз на протеїн загальний, загальний білок
Аналіз крові на загальний білок може призначатися:
- у складі профілактичних обстежень;
- при різних захворюваннях у складі первинної діагностики;
- при симптомах виснаження;
- при підозрі на порушення білкового обміну й обміну речовин в цілому;
- при порушеннях функції печінки, нирок, щитовидної залози;
- при проведенні лікування затяжних захворювань, пов'язаних з порушеннями білкового обміну;
- при плануванні хірургічної операції.
Оцінка рівня загального білка в плазмі крові необхідна для:
- діагностики різних захворювань, патологічних станів;
- діагностики порушень харчування (аліментарних захворювань) і оцінки їх тяжкості;
- діагностики порушень білкового обміну та оцінки ефективності їх лікування;
- моніторингу фізіологічних функцій внутрішніх органів, які беруть участь у регулюванні білкового обміну;
- оцінки функціональних резервів організму для прогнозу захворювання, вибору оптимальної тактики лікування (терапія або операція);
- оцінки раціональності харчування.
Аналіз на протеїн загальний (загальний білок) можуть призначити сімейний лікар і різні вузькі фахівці – ендокринолог, гастроентеролог, гематолог, хірург, дієтолог та інші.
Як підготуватися до аналізу крові на загальний білок
Аналіз крові на загальний білок (протеїн загальний) здається після стандартної підготовки:
- забір крові здійснюється натщесерце, через 12 годин після їжі;
- напередодні необхідно обмежити фізичні навантаження, уникати стресів, виключити алкоголь і скоротити споживання жирів;
- за півгодини до забору крові повністю виключити фізичні навантаження, хвилювання, не курити.
Інтерпретація результатів аналізу на загальний білок
Гіперпротеїнемія (підвищений рівень загального білка) може бути відносною й абсолютною.
Відносна є наслідком дегідратації (виникає при діареї, блювоті, масивних опіках, хронічному нефриті).
Абсолютна може спостерігатися при:
- інфекційних захворюваннях (як гострих, так і хронічних);
- аутоімунних захворюваннях, наприклад, системному червоному вовчаку, ревматоїдному артриті тощо;
- парапротеїнемії, тобто надмірному виробленню патологічних, структурно аномальних білків при деяких онкологічних хворобах (макроглобулінемія Вальденстрема, мієломна хвороба);
- гіперімуноглобулінемії, моно- і поліклональних гаммапатіях;
- алергічних реакціях;
- гранулематозних захворюваннях;
- порушення функції кори надниркових залоз;
- гемолізі (руйнуванні еритроцитів з виходом гемоглобіну до плазми);
- хронічному гепатиті в активній стадії.
Гіперпротеїнемія може бути тимчасовою, фізіологічною, наприклад, після інтенсивної фізичної активності відбувається транзиторне підвищення рівня білка на 10%. З цим пов'язана вимога уникати навантажень перед забором крові. Фізіологічною також є відносна гіперпротеїнемія внаслідок рясного потовиділення.
Гіпопротеїнемія (знижений рівень) може бути відносною і абсолютною, патологічною та фізіологічною. Патологічна абсолютна гіпопротеїнемія має найбільш важливе клінічне значення, є маркером серйозних порушень. Її можуть викликати такі причини:
- порушення синтезу альбумінів печінкою при її захворюваннях (цироз, атрофія, пухлини тощо) або пошкодженні внаслідок інтоксикації, а також вроджені порушення синтезу окремих білків крові;
- порушення засвоєння білка, який надходить з їжею (при панкреатитах, захворюваннях шлунка та кишечника, звуженні стравоходу, синдромі мальабсорбції);
- збільшені втрати білка організмом (при великих крововтратах, пораненнях, опіках, гломерулонефриті, нефротичному синдромі тощо);
- перерозподіл білка (вихід з русла крові та надходження до ексудату) при асциті, плевриті, серцевій недостатності та захворюваннях нирок, які супроводжуються набряками;
- підвищений катаболізм (розпад) білка, який можуть спровокувати травми, операції, надмірні фізичні навантаження, тиреотоксикоз, термічні опіки, тривалі гіпертермії при гарячкових станах, онкологічні захворювання тощо.
Фізіологічна абсолютна гіпопротеїнемія виникає, коли зменшується надходження білка з їжею через дієти, голодування, недоїдання або надходження залишається на колишньому рівні, а потреба в білку зростає (вагітність, лактація, період активного росту). Також вона може відзначатися при тривалому постільному режимі, іммобілізації після травм.
Фізіологічна відносна гіпопротеїнемія є наслідком гіпергідратації (масивні переливання кровозамінників, підвищене питне навантаження).
Важливі зауваження
Короткочасне, транзиторне підвищення рівня загального білка в крові може бути викликане зміною положення тіла (перехід з горизонтального, лежачого, до вертикального) та тривалим накладенням джгута. Це необхідно враховувати при заборі крові, щоб уникнути спотворення результатів.
Аналіз крові на загальний білок дозволяє виявити відхилення від норми, але не поставити діагноз. Для уточнення причин таких відхилень необхідні додаткові дослідження.
Переваги проведення аналізу на протеїн загальний (загальний білок) у лабораторії Ніколаб
Кваліфіковані фахівці лабораторії Ніколаб здійснюють забір крові з дотриманням усіх правил, важливих для отримання достовірного результату, та проводять її дослідження із застосуванням передового обладнання та сертифікованих реактивів. Висока точність результатів і стислі терміни проведення аналізу поєднуються з доступною ціною.
- Матеріал для дослідження Венозна кров
- Правила підготовки Забір крові проводиться натщесерце (детальніше)
- Референтні значення Норма Діти: до 1 року: 48-76; 1-15 років: 60-80; Дорослі: 66-87.
Вид забору