Аспартатамінотрансфераза (Aspartate aminotransferase, АСТ, AST)
Код
Назва
Ціна
Термін
1045
Аспартатамінотрансфераза (Aspartate aminotransferase, АСТ, AST)
110 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Аспартатамінотрансфераза (АСТ, АсАТ, AST) є ендогенним ферментом, що міститься, в першу чергу, в клітинах печінки та серця, в меншій кількості – в нейронах, скелетних м'язах і нирках, значно нижче його вміст в селезінці, підшлунковій залозі та легенях.
Аспартатамінотрансфераза бере участь у низці біохімічних реакцій, є однією з рушійних сил внутрішньоклітинного метаболізму, забезпечуючи організм речовинами, необхідними для подальшого вивільнення глюкози з невуглеводних сполук, що є важливою складовою енергетичного обміну в організмі.
Що потрібно знати про аналіз на аспартатамінотрансферазу
Оскільки АСТ є внутрішньоклітинним ферментом, у нормі в крові він присутній в низькій концентрації. Вивільнення цього ферменту відбувається при пошкодженні клітин печінки та м'язової тканини. Активність аспартатамінотрансферази є, перш за все, маркером пошкоджень печінки. Ще один показник таких пошкоджень – інший внутрішньоклітинний фермент, аланінамінотрансфераза (АЛТ, АлАТ, ALT). Найчастіше аналізи на АСТ і АЛТ (код дослідження в нашій лабораторії 1044) призначаються разом.
Зміна рівня АСТ не може використовуватись при постановці діагнозу як однозначний маркер захворювання саме печінки, оскільки часто різкий стрибок рівня АСТ при менш значному підвищенні рівня АЛТ може бути симптомом пошкодження серцевого м'яза (спостерігається при гострому інфаркті міокарда у 93-98% пацієнтів). При інфаркті рівень АСТ в крові підвищується через 6-8 годин після пошкодження серцевого м'яза, через 24-36 годин показники досягають пікових значень, а їх нормалізація відбувається через 5-6 днів. Але якщо зона інфаркту розширюється, активність АСТ збільшується повторно.
Для аналізу рівня показників АСТ і АЛТ буде доречним згадати коефіцієнт де Рітіса (KDR). KDR – це співвідношення АСТ/АЛТ, яке варто визначати тільки за умови, коли хоча б один з показників виходить за межі норми. Для цього коефіцієнта нормальний діапазон значень – від 0,91 до 1,75. При цьому KDR значно нижче 1 може свідчити про вірусні захворювання печінки, а вище 2 – говорить про те, що відбувається руйнування клітин серцевого м'яза (ситуація, характерна для інфаркту міокарда).
Коли та навіщо призначається аналіз на аспартатамінотрансферазу
Аналіз на АСТ може виконуватися як самостійне дослідження або в складі пакету «Печінкові проби» (код 1002).
Здати аналіз на аспартатамінотрансферазу необхідно:
- при симптомах захворювань печінки (нудота, блювота, болі в животі, поганий апетит, загальна слабкість, жовтяниця, темний колір сечі, світлі калові маси);
- пацієнтам з високим ризиком таких захворювань (спадкова схильність, зловживання алкоголем, гепатит в анамнезі або контакт з хворими на гепатит, прийом гепатотоксичних препаратів, зайва вага, діабет);
- при симптомах захворювань серцевого м'яза (болі за грудиною, задишка, порушення серцевого ритму);
- при патологіях скелетної мускулатури (зниження тонусу, м'язова слабкість, підвищена стомлюваність, атрофія);
- пацієнтам, у яких діагностовано захворювання печінки та призначено лікування;
- донорам (у складі комплексного обстеження).
Аналіз на аспартатамінотрансферазу виконується для:
- виявлення пошкоджень печінки (зазвичай у комплексі з аналізом на АЛТ);
- диференціальної діагностики захворювань печінки (в комплексі з іншими печінковими пробами);
- диференціальної діагностики інфаркту міокарда та інших захворювань серцевого м'яза;
- контролю впливу на печінку препаратів, які потенційно є гепатотоксичними, своєчасної корекції схеми терапії;
- оцінки ефективності терапії при захворюваннях печінки.
Аналіз на АСТ може виконуватися за призначенням гастроентеролога (гепатолога), кардіолога, терапевта (педіатра), хірурга.
Як підготуватися до аналізу на аспартатамінотрансферазу
Перед тим, як здати аналіз на аспартатамінотрансферазу, необхідно:
- протягом 12 годин нічого не їсти;
- напередодні виключити алкоголь, жирну, гостру, солону їжу, обмежити навантаження;
- півгодини не курити, повністю виключити фізичні навантаження й емоційне напруження.
Інтерпретація результатів аналізу на АСТ
Підвищений рівень АСТ може спостерігатися:
- при вірусних гепатитах (при гострому перебігу може підвищуватися в 10 разів і вище, при хронічній формі – максимум в 4 рази);
- при інших захворюваннях і травмах печінки, в тому числі її ураженні внаслідок інфекційного мононуклеозу, а також при обструкції жовчних шляхів, які розташовані поза печінкою;
- при інфаркті міокарда;
- після операцій на серці;
- внаслідок отруєння токсичними речовинами;
- при пошкодженнях скелетної мускулатури та загибелі її клітин (міодистрофії, міопатії та її крайньому ступені – рабдоміолізі);
- при фізичному перенапруженні (часте явище у спортсменів);
- при тривалому прийомі лікарських препаратів, що мають гепатотоксичний ефект (антибіотики, деякі гормональні препарати, гепарин, деякі біологічно активні добавки);
- у осіб, які зловживають алкоголем.
Оскільки в нормі рівень АСТ в крові близький до 0, зниження цього показника в більшості випадків не має діагностичного значення. Рівень АСТ у вагітних жінок може дещо знижуватися в порівнянні зі значеннями, що спостерігаються до вагітності. Це є варіантом норми та не повинно викликати занепокоєння. Також нормальним є зниження цього показника при проведенні діалізу нирок. У деяких випадках знижена активність АСТ може вказувати на патологічні стани:
- розрив печінки, її важкі некротичні пошкодження;
- хронічний дефіцит вітаміну В6.
Важливі зауваження
При призначенні аналізу на АСТ необхідно інформувати лікаря про прийом будь-яких медикаментозних препаратів і БАДів, які теж можуть впливати на рівень цього ферменту.
Для диференціальної діагностики основну цінність має не ізольований показник АСТ, а коефіцієнт де Рітіса.
Переваги аналізу на АСТ у лабораторії Ніколаб
Фахівці лабораторії Ніколаб готові допомогти вам позбутися сумнівів щодо стану вашого здоров'я, адже ми гарантуємо якість проведених аналізів, яка підтверджена сертифікатами. Дослідження проводяться кваліфікованими фахівцями із застосуванням обладнання від провідних виробників, в лабораторії створені комфортні та безпечні умови, можливий забір крові на дому. Високий рівень послуг, що надаються, поєднується з демократичними цінами.
- Матеріал для дослідження Венозна кров
- Правила підготовки Забір крові проводиться натщесерце (детальніше)
- Референтні значення для жінок 0-31 Од/л, для чоловіків – 0-41 Од/л
Вид забору