Білірубін фракційно (Bilirubin fractions, Білірубін загальний (Bilirubin total, TBIL), Білірубін прямий (Bilirubin direct, DBIL), Білірубін непрямий (Bilirubin indirect, IB))
Код
Назва
Ціна
Термін
1041
Білірубін фракційно (Bilirubin fractions, Білірубін загальний (Bilirubin total, TBIL), Білірубін прямий (Bilirubin direct, DBIL), Білірубін непрямий (Bilirubin indirect, IB))
180 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Білірубін – жовчний пігмент, який створюється в процесі розпаду деяких білків (наприклад, гемоглобіну) в селезінці та кістковому мозку, після чого потрапляє до печінки, де зв'язується з глюкуроновою кислотою (кон'югується) та виділяється з організму. Рівень білірубіну в крові – один з основних маркерів стану печінки. При проведенні аналізу на білірубін фракційно оцінюється рівень загального білірубіну та його окремих фракцій (вільного та зв'язаного білірубіну).
Що потрібно знати про аналіз на білірубін фракційно
У крові білірубін знаходиться в двох фракціях:
- непрямий (вільний, незв'язаний) – створюється в селезінці, токсичний, жиророзчинний, погано розчиняється у рідинах. Проникає до мембран клітин, порушуючи внутрішньоклітинний обмін речовин. Може викликати серйозні ураження нервової системи з цілою низкою різноманітних неврологічних симптомів;
- прямий (зв'язаний, кон'югований) – створюється в печінці в результаті кон'югації непрямого за участю печінкових ферментів. Нетоксичний, водорозчинний, у крові міститься в незначних дозах, оскільки досить швидко вивільняється з організму разом з калом (але при обструкції жовчовивідних шляхів потрапляє до кровотоку та виводиться з сечею).
Водорозчинний білірубін взаємодіє з реактивом, який при проведенні аналізу додають у пробу крові. Цю фракцію називають прямим білірубіном, оскільки її вміст визначається безпосередньо в процесі дослідження. Вміст у крові непрямого білірубіну визначається розрахунковим методом (загальний мінус прямий).
Підвищення рівня білірубіну в крові називається гіпербілірубінемією. Основним її симптомом (незалежно від того, вміст якої фракції підвищений) є жовтяниця. Спочатку жовтіють склери очей, потім – слизові оболонки (в першу чергу – ротової порожнини), потім – шкіра обличчя, долонь, підошов, і, нарешті, всього тіла.
Важливо: шкіра може жовтіти без підвищення рівня білірубіну в крові при вживанні у великих кількостях їжі, багатої на каротин (морква, хурма, томати), а також при діабеті та гіпотиреозі. Склери очей при цьому не жовтіють.
Існують 3 основних механізми підвищення рівня загального білірубіну та розвитку жовтяниці – надпечінковий, печінковий і позапечінковий (підпечінковий). Аналіз на білірубін фракційно дозволяє диференціювати ці стани.
Надпечінкова (гемолітична) жовтяниця викликана активним вивільненням некон’югованого білірубіну при розпаді еритроцитів або порушенням його захоплення печінкою з крові. Підвищення відбувається за рахунок непрямої (вільної, некон'югованої) фракції, а рівень зв'язаного білірубіну не перевищує норму.
Печінкова (гепатоцелюлярна, паренхіматозна) жовтяниця розвивається внаслідок масового руйнування гепатоцитів (клітин печінки) та холангіол (розширень жовчних капілярів, резервуарів, у яких міститься жовч). При цьому відбувається активне вивільнення до крові обох фракцій білірубіну.
Позапечінкова (обтураційна, механічна) жовтяниця – наслідок порушення відтоку жовчі через виникнення механічної перешкоди (здавлювання, перекривання жовчних протоків). Зв'язаний білірубін, який утворюється в печінці, не виводиться до кишечника, а разом з рідкою частиною жовчі випотіває через стінки жовчного міхура та протоків, просочується через стінки дрібних капілярів і лімфатичних судин, потрапляє до кровотоку та лімфотоку.
Референсні норми загального білірубіну для новонароджених значно вище, ніж для дорослих, після 6 днів концентрація білірубіну в крові в нормі повинна знизитися до «дорослої» норми. Жовтяниця у новонароджених часто є фізіологічною (еритроцити, які містять фетальний гемоглобін, перші 3 дні життя активно розпадаються, а формування ферментних систем печінки, які відповідають за захоплення та кон'югацію непрямого білірубіну завершується тільки на 5-й день). Але гіпербілірубінемія та її зовнішній прояв – жовтяниця – також можуть бути пов'язані з гемолітичною хворобою новонароджених, вродженими патологіями печінки та жовчовивідних шляхів, гепатитом. Особливо небезпечне підвищення рівня токсичного вільного білірубіну для дітей до місяця, у яких не сформувався гематоенцефалічний бар'єр. Непряма гіпербілірубінемія може викликати у них тяжке ураження ЦНС, білірубінову енцефалопатію. Аналіз на білірубін фракційно дозволяє відрізнити фізіологічну жовтяницю новонароджених від патологічної.
Коли та навіщо призначають аналіз на білірубін фракційно
Аналіз на білірубін фракційно призначають:
- при жовтяниці та інших симптомах гепатобіліарної патології (біль, тяжкість у правому підребер'ї, свербіж шкіри, освітлення калу, потемніння сечі);
- при вираженій і тривалій жовтяниці новонароджених;
- при підозрі на гемолітичну анемію;
- пацієнтам з хронічними захворюваннями печінки або високим ризиком їх розвитку (зловживання алкоголем);
- при тривалому прийомі гепатотоксичних препаратів, препаратів з гемолітичною дією;
- якщо виявлено інфікування вірусом гепатиту;
- у складі печінкових проб, біохімічного скринінгу.
Аналіз на білірубін фракційно призначається для:
- диференціальної діагностики надпечінкової, печінкової та позапечінкової жовтяниці;
- диференціальної діагностики фізіологічної та патологічної жовтяниці новонароджених, оцінки ризику білірубінової енцефалопатії;
- оцінки рівня гіпербілірубінемії;
- діагностики гемолітичної анемії;
- діагностики порушень відтоку жовчі;
- оцінки функції печінки, в тому числі при гепатитах;
- моніторингу пацієнтів з гепатобіліарними порушеннями та гемолітичною анемією;
- виявлення побічних ефектів прийому препаратів з потенційною гепатотоксичною, гемолітичною дією.
Аналіз може проводитися за призначенням гастроентеролога, гепатолога, гематолога, сімейного лікаря, неонатолога.
Як підготуватися до аналізу на білірубін фракційно
Кров для дослідження на білірубін загальний, прямий і непрямий здається строго натщесерце:
- з моменту останнього прийому їжі необхідно витримати 12 годин;
- напередодні виключити жирну їжу, алкоголь;
- за погодженням з лікарем скасувати прийом медикаментозних препаратів;
- дослідження з внутрішньовенним введенням контрастних препаратів необхідно проводити після забору крові або мінімум за добу до нього;
- за 30 хвилин до забору крові виключити фізичне та емоційне перенапруження, не курити.
Інтерпретація результатів аналізу на білірубін фракційно
Підвищений рівень вільного, кон'югованого білірубіну й обох фракцій одночасно пов'язані з різними причинами.
Можливі причини підвищення загального білірубіну переважно за рахунок непрямого (некон'югована гіпербілірубінемія):
- анемії гемолітичного характеру (гемолітична, серповидноклітинна, перніціозна анемія, таласемія, спадковий мікросфероцитоз);
- аутоімунний гемоліз, гемолітична хвороба новонароджених внаслідок резус-конфлікту, посттрансфузійна гемолітична реакція внаслідок переливання несумісної крові;
- масова загибель еритроцитів при інфаркті міокарда, геморагічному інфаркті легень, крововиливі в тканини;
- малярія;
- сепсис;
- спадкові ферментопатії, при яких порушується кон'югація вільного білірубіну – синдроми Жильбера, Кріглера-Найяра;
- неонатальна жовтяниця (в інтервалі з 2 по 5 день життя).
Підвищення переважно прямого білірубіну (кон'югована гіпербілірубінемія) може свідчити про:
- вроджені патології або набуті захворювання жовчовивідних шляхів з рубцюванням, закупоркою конкрементами або паразитами (атрезія, склерозуючий холангіт, холедохолітіаз, жовчнокам'яна хвороба та холецистит, гельмінтози біліарної системи);
- порушення виведення білірубіну печінкою при біліарному холангіті, алкогольній хвороби, вірусному гепатиті, спадкових патологіях транспортної системи (синдроми Ротора, Дабіна, Джонса);
- здавлювання протоків пухлиною при раку головки підшлункової залози;
- гіпотиреоз у новонароджених.
Підвищення загального білірубіну за рахунок обох фракцій (змішана гіпербілірубінемія) – ознака паренхіматозної жовтяниці, яка може бути наслідком:
- гепатитів, цирозу, гепатозу тощо;
- абсцесів або паразитарних кіст печінки;
- онкологічних хвороб печінки.
Знижений рівень загального білірубіну спостерігається при:
- негемолітичних анеміях;
- туберкульозі;
- виснаженні;
- хронічній нирковій недостатності;
- гострому лейкозі;
- недоношеності (у немовлят).
Важливі зауваження
При інтерпретації результатів слід враховувати медикаментозну інтерференцію. Існує широкий перелік медикаментів, які можуть викликати підвищення або зниження рівня загального білірубіну. Атазанавір (препарат для лікування ВІЛ) і нікотинова кислота сприяють підвищенню вільного білірубіну.
Гіпербілірубінемія може бути наслідком інтенсивних фізичних навантажень, тривалого голодування.
Ступінь гіпербілірубінемії не завжди корелює з тяжкістю стану.
При виявленні підвищення рівня будь-якої з фракцій білірубіну або змішаної гіпербілірубінемії необхідне поглиблене обстеження для уточнення причин.
Переваги аналізу на білірубін фракційно в лабораторії Ніколаб
У лабораторії Ніколаб оцінка рівня загального білірубіну та його фракцій проводиться як самостійний аналіз і в складі пакетних досліджень (печінкові проби, біохімічний скринінг). Діють привабливі ціни на послуги. Дослідження проводиться оперативно, протягом одного дня. Застосування сертифікованих реактивів і високочутливого лабораторного обладнання забезпечує високу точність результатів.
- Матеріал для дослідження венозна кров
- Правила підготовки Забір крові проводиться натщесерце (детальніше)
- Референтні значення
Вид забору