Пряма проба Кумбса (Direct Coombs test) (гелевий метод)
Код
Назва
Ціна
Термін
10393
Пряма проба Кумбса (Direct Coombs test) (гелевий метод)
360 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Пряма проба Кумбса, або антиглобуліновий тест – дослідження венозної крові для визначення антиеритроцитарних антитіл. Пряма проба Кумбса дозволяє виявити на поверхні червоних кров'яних клітин антиеритроцитарні антитіла IgG і С3-компоненти, які здатні запустити систему комплементу, тобто активувати вироблення комплексу ферментів, що руйнують стінки еритроцитів.
Що потрібно знати про дослідження Кумбса
Посилене руйнування еритроцитів (гемоліз) відіграє ключову роль у розвитку гемолітичних анемій, гемолітичної хвороби новонароджених. При аутоімунній гемолітичній анемії гемоліз відбувається через те, що імунна система сприймає власні еритроцити як чужорідні та виробляє антитіла до їх фрагментів (антигенів). Саме такі антитіла виявляє пряма проба Кумбса. Індукувати розвиток гемолітичної анемії також може прийом деяких лікарських препаратів. Гемолітична хвороба новонароджених (ГХН) починається в процесі внутрішньоутробного розвитку в результаті руйнування еритроцитів плода материнськими антитілами, цей процес триває й після народження дитини. Гемолітична реакція також розвивається у відповідь на переливання несумісної крові.
Коли та навіщо призначається пряма проба Кумбса
Проведення прямої проби Кумбса може призначатися:
- при клінічних симптомах гемолітичної анемії (слабкість, підвищена стомлюваність, прискорене серцебиття, підвищення температури, блідість або жовтуватий відтінок шкіри та слизових оболонок рота, очей) і характерних змінах показників загального та біохімічного аналізів крові;
- при підозрі на гемолітичну хворобу новонароджених (якщо під час вагітності був діагностований резус-конфлікт, якщо у новонародженого відзначається набряклість, блідість або жовтизна шкіри, збільшення печінки, селезінки);
- при тривалому прийомі антибіотиків і ще деяких препаратів, які можуть викликати індуковану ліками гемолітичну анемію, якщо загальний і біохімічний аналізи крові виявляють відхилення від норми;
- при підготовці реципієнта до переливання крові, пересадки органів, стовбурових клітин;
- при підозрі на відстрочену гемолітичну реакцію через деякий час після переливання крові (на 2-21-й день). Характерні ознаки – загальне нездужання, лихоманка, жовтяниця.
Пряма проба Кумбса виконується для:
- диференціальної діагностики гемолітичних анемій;
- діагностики аутоімунної чи індукованої ліками гемолітичної анемії, ГХН;
- підбору сумісних трансфузійних середовищ, профілактики гемолітичних реакцій;
- діагностики гемолітичних реакцій після переливання крові.
Антиглобуліновий тест може виконуватися за призначенням гематолога, трансфузіолога, акушера-гінеколога, неонатолога, ревматолога, терапевта.
Як підготуватися до прямої проби Кумбса
Забір венозної крові для прямої проби Кумбса здійснюється в ранкові години натщесерце. Напередодні необхідно:
- за 12 годин виключити прийом алкоголю, обмежити фізичну активність;
- півгодини не курити;
- скасувати прийом медикаментів, якщо це неможливо, проінформувати лабораторію про проведення медикаментозної терапії.
Будь-які фізіотерапевтичні та інструментальні діагностичні процедури рекомендується проводити після забору крові.
Інтерпретація результатів прямої проби Кумбса
Результат прямої проби Кумбса може бути позитивним або негативним.
Негативний результат – норма, означає відсутність у крові антитіл і С3, пов'язаних з еритроцитами.
Найбільш імовірні причини позитивного результату:
- аутоімунна гемолітична анемія;
- лікарська імунна гемолітична анемія;
- гемолітична хвороба новонароджених;
- посттрансфузійна гемолітична реакція.
Важливі зауваження
Приблизно у 10% хворих на аутоімунну гемолітичну анемію антиглобуліновий тест дає негативний результат. Він може бути наслідком масового руйнування еритроцитів разом з фіксованими на них антитілами в гострій стадії хвороби, при гемолітичному кризі, а при хронічному перебігу захворювання антитіла можуть бути присутніми в крові в недостатній для виявлення кількості. Тому при наявності клінічних і непрямих лабораторних ознак захворювання в разі отримання негативного результату проби необхідні додаткові дослідження.
Пряма проба Кумбса може виявляти антитіла та С3 або тільки С3 (це ключовий компонент системи комплементу, білок, який виробляється в гострій фазі запалення). Результат, позитивний по відношенню тільки до С3, дозволяє припустити хворобу холодових аглютинінів.
При такому рідкісному захворюванні як пароксизмальна холодова гемоглобінурія результат негативний.
Переваги прямої проби Кумбса в лабораторії Ніколаб
Медична лабораторія Ніколаб застосовує високочутливі тест-системи для проведення прямої проби Кумбса гелевим методом. Інші плюси лабораторії – лояльна ціна та висока швидкість дослідження.
- Матеріал для дослідження Венозна кров
- Правила підготовки Детальніше тут
- Референтні значення
Вид забору