Непряма проба Кумбса (Indirect Coombs test)
Код
Назва
Ціна
Термін
10392
Непряма проба Кумбса (Indirect Coombs test)
360 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Розгорнутий аналіз крові (апаратна методика, ручний підрахунок лейкоцитарної формули, ШОЕ) (термінове виконання, cito)
4 год.
320 грн
Загальний аналіз крові (апаратна методика з лейкоцитарною формулою, 22 показники) (ЗАК, CBC)
1 дн.
130 грн
Розгорнутий аналіз крові (апаратна методика, ручний підрахунок лейкоцитарної формули, ШОЕ) (ЗАК, CBC)
1 дн.
190 грн
Непряма проба Кумбса – тест на алоімунні (антирезусні) антитіла, який проводиться методом реакції аглютинації. Цей аналіз спрямований на виявлення в сироватці крові антитіл, які запускають гемоліз (посилене руйнування еритроцитів). Найчастіше проводиться для виявлення резус-сенсибілізації вагітних з негативним резус-фактором.
Що треба знати про дослідження непряма проба Кумбса
Непрямий антиглобуліновий тест дозволяє виявити алоімунні антиеритроцитарні антитіла, тобто антитіла до резус-фактору, специфічного білку, який знаходиться на поверхні еритроцитів приблизно у 85% людей (резус-позитивних).
Організм резус-негативної людини (у якої такий білок відсутній) сприймає резус-позитивні (Rh+) еритроцити чужої крові як небезпечні, чужорідні, та реагує виробленням алоімунних (антирезусних) антитіл. Їх вироблення є основною причиною резус-конфлікту матері та плоду, гемолітичної хвороби новонароджених (ГХН), гемолітичних реакцій після переливання крові та її компонентів. Непряма проба Кумбса дозволяє звести до мінімуму ризик негативних наслідків резус-несумісності, оскільки за її результатами можна вчасно призначити вагітним терапію імуноглобулінами або курс лікування, спрямований на профілактику гемолітичної хвороби плода.
Перша вагітність жінки з Rh- зазвичай має благополучний перебіг і не призводить до розвитку ГХН, навіть якщо у дитини позитивний резус-фактор, оскільки в нормі її еритроцити не проникають до крові матері через плаценту. Масове вироблення антитіл починається після того, як еритроцити Rh+ плода проникають в кров'яне русло Rh- матері. Це відбувається:
- при пологах;
- після мимовільного або штучного переривання вагітності, в тому числі позаматкової;
- якщо під час вагітності відбуваються травми живота, виникає загроза переривання з кровотечею, застосовуються інвазивні методи діагностики внутрішньоутробних патологій, виконується штучна зміна положення плода.
Антирезусні антитіла продовжують циркулювати в крові жінки, можуть вільно проникати через плаценту при наступних вагітностях, руйнувати еритроцити плода та викликати його анемію. З кожною наступною вагітністю їх титр зростає.
Вироблення антирезусних антитіл можна попередити, якщо протягом 72 годин після проникнення еритроцитів плода (дитини) з позитивним резус-фактором до крові резус-негативної жінки провести курс ін'єкцій анти-D-гама-глобулінів (так звану антирезусну вакцинацію, спрямовану на запобігання резус-конфлікту при поточній вагітності або в майбутньому). Планова профілактика резус-сенсибілізації показана всім вагітним з Rh- в інтервалі з 28 по 30 тиждень (за винятком ситуацій, коли батько теж резус-негативний). Антирезусні імуноглобуліни зв'язують еритроцити дитини в крові матері та тим самим перешкоджають резус-сенсибілізації, тобто виробленню антитіл. Але вони не можуть зруйнувати або нейтралізувати антитіла, які вже виробилися.
Якщо непряма проба Кумбса виявляє антитіла у вагітної, необхідні додаткові обстеження. Найбільш складне серед них – кордоцентез, забір і дослідження пуповинної крові для діагностики анемії плода, оцінки ризику гемолітичної хвороби новонароджених і доцільності проведення внутрішньоутробної гемотрансфузії (переливання крові плоду), яка є найбільш ефективним методом профілактики ГХН.
Іноді антитіла, які виробилися в результаті вагітності або переливання крові, викликають гемолітичну реакцію при подальшому переливанні. Як правило, для реципієнта небезпечна наявність таких антитіл в крові донора.
Коли та навіщо призначається непряма проба Кумбса
Непряма проба Кумбса призначається:
- жінкам з негативним резус-фактором при постановці на облік у зв'язку з вагітністю та під час моніторингу (як правило, щомісяця);
- при невиношуванні вагітності;
- при підготовці до переливання крові.
Непряма проба Кумбса виконується для:
- діагностики та моніторингу резус-конфлікту;
- прогнозування гемолітичної хвороби новонароджених;
- прийняття рішення про доцільність введення антирезусного імуноглобуліну (анти-D-гамма-глобуліну) на 28-30 тижнях вагітності та після народження резус-позитивної дитини;
- обґрунтування призначення поглибленого обстеження для оцінки тяжкості резус-конфлікту;
- профілактики посттрансфузійних гемолітичних реакцій.
Непряма проба Кумбса зазвичай проводиться за призначенням акушера-гінеколога. Дослідження з метою підготовки до переливання крові може призначити трансфузіолог, хірург.
Як підготуватися до непрямої пробі Кумбса
Забір крові для непрямої проби Кумбса здійснюється вранці натщесерце. Правила підготовки:
- у день напередодні дослідження необхідно виключити прийом алкоголю, важкої їжі, обмежити навантаження;
- рекомендується проходити інструментальну діагностику та фізіотерапевтичні процедури після забору крові;
- за півгодини до забору крові не курити, повністю виключити фізичні та емоційні навантаження.
Інтерпретація результатів непрямої проби Кумбса
Результат непрямої проби Кумбса може бути позитивним або негативним.
Позитивний результат (антитіла виявлені) – відбулася резус-сенсибілізація, в разі вагітності є ризик резус-конфлікту.
Негативний результат (антитіла не виявлені) вказує на відсутність резус-сенсибілізації. Ризик резус-конфлікту, розвитку гемолітичної хвороби новонароджених на даному етапі низький.
Важливі зауваження
Кількість антирезусних антитіл в крові може бути настільки низькою, що не піддається визначенню лабораторними методами.
Якщо жінка проходила терапію анти-D-гамма-глобулінами, протягом 6 місяців після її закінчення результат непрямої проби Кумбса може бути позитивним.
Якщо резус-фактор негативний і у жінки, й у її партнера, проведення непрямої проби Кумбса недоцільне.
Переваги непрямої проби Кумбса в лабораторії Ніколаб
Лабораторія Николаб:
- піклується про комфорт і безпеку пацієнтів в процесі забору крові;
- гарантує швидке отримання достовірних результатів;
- пропонує доступні ціни на дослідження;
- надає послугу забору крові на виїзді;
- оперативно надсилає результати аналізу на електронну пошту.
Вид забору
Last viewed posts
Рекомендовані аналізи