Імунні антитіла до еритроцитів за системою Резус
Код
Назва
Ціна
Термін
10391
Імунні антитіла до еритроцитів за системою Резус
360 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Аналіз крові на ретикулоцити з підрахунком ретикулоцитарного індексу (Reticulocytes, reticulocyte index, RTC)
1 дн.
150 грн
Пряма проба Кумбса (Direct Coombs test) (гелевий метод)
1 дн.
360 грн
Розгорнутий аналіз крові (апаратна методика, ручний підрахунок лейкоцитарної формули, ШОЕ) (термінове виконання, cito)
4 год.
320 грн
Резус-антитіла до еритроцитів в організмі визначаються тільки у випадках імунізації, і виключно у осіб, які мають негативний резус. Це відбувається після переливання крові, як наслідок несумісності за резус-фактором і під час вагітності, коли мама резус-негативна (Rh-), а плід резус-позитивний (Rh+).
Діагностична цінність дослідження полягає у попередженні резус-конфліктів під час переливання крові та розвитку гемолітичної хвороби новонароджених (ГХН) при резус-конфлікті матері та плоду під час вагітності. ГХН проявляється у вигляді гемолізу – руйнування еритроцитів, що супроводжується сильним підвищенням рівня білірубіну, і є життєзагрозливим захворюванням.
Резус-антитіла до еритроцитів: визначення та опис
Даний аналіз спрямований на визначення наявності антитіл до специфічного білка, що розташовується на еритроцитах. Їхнє виявлення говорить про резус-конфлікт. Це можливо, якщо плід отримує від батька позитивний резус, а в матері він негативний. Внаслідок організм матері починає вироблення імунних антитіл у відповідь на чужорідні еритроцити, що часто призводить до розвитку гемолітичної хвороби новонароджених.
Резус-конфлікт можливий лише у випадку, якщо у плода Rh+, а у матері Rh-. Якщо у матері Rh+ та у плода Rh- або обидва батьки є власниками резус-негативного чи позитивного фактора крові, потреба в наступному динамічному визначенні рівнів антитіл може не знадобитись.
Особливості дослідження
Імунні антитіла до еритроцитів за системою Резус – це єдиний маркер для оцінки рівня сенсибілізації організму матері до чужорідних еритроцитарних антигенів плода. Останні можуть потрапити до організму лише через кров від плоду до матері. Під час самої вагітності цього зазвичай не трапляється, але можливо при пологовій діяльності. Коли настає повторна вагітність, організм матері починає активне вироблення антитіл, котрі можуть вільно проникати через плаценту дитини. Це загрожує розвитком гемолізу на тлі ГХН.
Дуже важливо, вже у I триместрі вагітності пройти дослідження на резус-антитіла до еритроцитів. Це дозволить запобігти ризику розвитку патології у новонародженого, за допомогою своєчасного початку терапії. Коли в організмі активно виробляються антирезусні антитіла, вже пізно проводити лікування за допомогою анти-D-гамма-глобулінів.
Під час першої вагітності резус-конфлікт рідко несе загрозу плоду, і ризик розвитку ГХН – мінімальний, оскільки немає прямого контакту з кров'ю матері. Але під час повторної вагітності антитіла починають вільно потрапляти в кровотік дитини через плаценту, що призводить до розвитку патології.
Коли та навіщо призначають аналіз резус-антитіла до еритроцитів
Дослідження призначається для:
- діагностики резус-конфлікту під час вагітності;
- оцінки ризику розвитку ГХН;
- визначення необхідної кількості імуноглобулінів для терапії при резус-конфлікті;
- підтвердження діагнозу ГХН;
- виявлення причин частих викиднів;
- спостереження вагітних з Rh-;
- підготовки до переливання крові
Показаннями до здачі аналізу є:
- Rh- у жінки, яка тільки планує вагітність або вже вагітна;
- прояви гемолітичної хвороби у новонароджених – жовтяничність шкірних покривів при народженні, високий рівень білірубіну та зниження рівня еритроцитів;
- повторна вагітність за умови, що під час попередньої було введення імуноглобулінів.
Призначають дослідження: гінекологи, акушер-гінекологи, неонатологи та педіатри.
Правила підготовки
Для проведення дослідження спеціальних правил підготовки немає, однак при підготовці до здачі аналізу слід керуватися стандартними правилами:
- кров на аналіз здають вранці, натще;
- необхідно відмовитися від вживання алкоголю мінімум за добу, куріння - за півгодини;
- напередодні рекомендована легка вечеря, без вживання жирної, смаженої їжі.
Інтерпретація результатів аналізу на резус-антитіла до еритроцитів
При проведенні аналізу на резус-антитіла до еритроцитів можливі два варіанти відповіді:
- позитивний – вказує на наявність антитіл та ризик розвитку резус-конфлікту;
- негативний – вказує на відсутність антитіл та мінімізацію ризику розвитку резус-конфлікту.
У поодиноких винятках антитіла виробляються в дуже невеликій кількості, тому визначити їх лабораторно не вдається.
Важливі примітки
Виявленні резус-антитіла до еритроцитів хоча б один раз у житті, слід весь час враховувати це перед проведенням переливання крові. Якщо аналіз раптово покаже негативний результат, необхідно здати його повторно.
При отриманні негативних результатів у резус-негативної матері, що виношує резус-позитивний плід, є великий ризик, що антитіла все ж таки продукуються, і плід має контакт з ними.
Після введення анти-D-гамма-глобулінів можливе виявлення антитіл при лабораторному дослідженні протягом півроку після ін'єкції.
- Матеріал для дослідження венозна кров
- Правила підготовки Детальніше тут
- Референтні значення не виявлено