Пакет аналізів: "Гормони щитоподібної залози №3"
Код
Назва
Ціна
Термін
10053
Пакет аналізів: “Гормони щитоподібної залози №3”
- Тироксин вільний (Thyroxine free, Т4віл., fT4)
- Антитіла до тиреопероксидази (TPOAb, АТПО, Аnti-ТPО)
- Тиреотропний гормон (Thyrotropin, ТТГ, TSH)
550 грн.
1 дн.
Рекомендовані аналізи
Захворювання щитоподібної залози (ЩЗ) в Україні поширені повсюдно. Наприклад, у різних регіонах спостерігається дефіцит йоду у ґрунті та воді, що може призвести до захворювань щитоподібної залози.
Але найбільш поширені аутоімунні захворювання щитоподібної залози – хронічний тиреоїдит (Хашимото) та Базедова хвороба. Вони вимагають постійного контролю та лікування.
Для вирішення цієї проблеми дуже важливо проводити повсюдні скринінгові дослідження серед населення. Існує багато різних варіантів лабораторних досліджень. Наприклад, пакет аналізів "Гормони щитоподібної залози №3". Він включає оцінку 3 показників: вільного тироксину, антитіл до тиреопероксидази та тиреотропного гормону. Ці аналізи використовуються для оцінки функціональних можливостей щитоподібної залози, виявлення порушень її роботи та діагностики різних захворювань, пов'язаних із цим органом. Наприклад, гіпотиреоз, гіпертиреоз та аутоімунні захворювання щитоподібної залози. Результати цих аналізів допомагають лікарю визначити необхідність лікування та вибрати відповідний метод терапії для пацієнта.
Коли та навіщо призначають аналіз
Показання до проведення аналізу:
- підозра на патологію щитовидної залози;
- симптоми патології ЩЗ – втома, зміна ваги, проблеми зі шкірою та волоссям, зміни у психоемоційному стані тощо;
- вже діагностоване захворювання щитовидної залози;
- вагітність;
- обтяжений сімейний анамнез;
- аутоімунні захворювання.
Дослідження потрібне для:
- діагностики захворювань щитовидної залози;
- моніторингу терапії;
- виявлення аутоімунних захворювань;
- контролю перебігу захворювання;
- диференціальної діагностики;
- оцінки стану під час вагітності.
Призначають аналіз: ендокринологи, педіатри, терапевти та сімейні лікарі.
Показники та інтерпретація результатів
Тироксин вільний (Thyroxine free, Т4віл., fT4)
Тироксин (Т4) – це один з двох основних гормонів, що продукуються щитоподібною залозою (інший гормон – трийодтиронін, або T3).
Тироксин, який пов'язаний з білками в крові (головним чином з тироксинзв'язуючим глобуліном або ТСГ), не може бути безпосередньо використаний клітинами та тканинами організму. Однак вільний тироксин (FT4) може вільно проходити через клітинні мембрани та взаємодіяти з рецепторами всередині клітин, щоб надавати свої біологічні ефекти.
Саме тому, що FT4 є біологічно активною формою тироксину, він вимірюється в клінічних аналізах для оцінки функції щитоподібної залози та діагностики захворювань, пов'язаних з щитоподібною залозою, таких як гіпотиреоз (низький рівень тироксину) або гіпертиреоз (високий рівень тироксину).
Функції вільного тироксину включають:
- Регулювання обміну речовин. Бере участь у регуляції швидкості обміну речовин в організмі. Підвищений рівень FT4 може прискорити обмін речовин, що призведе до збільшення енергії, втрати ваги та інших симптомів гіпертиреозу.
- Вплив на органи та тканини. Впливає на роботу багатьох органів та тканин в організмі, включаючи серце, мозок, м'язи та печінку.
- Регулювання температури тіла. Може впливати на терморегуляцію організму та температуру тіла.
- Вплив на зростання та розвиток. Важливий для нормального зростання та розвитку, особливо у дітей.
- Підтримка енергетичного балансу. Допомагає організму отримувати енергію з їжі та ефективно використовувати її.
- Робота серця. Підвищений рівень може збільшити частоту серцевих скорочень та посилити серцевий викид, що може призвести до ускладнень з боку серцево-судинної системи при тривалому гіпертиреозі.
- Психологічний стан. Підвищений рівень може викликати нервозність, занепокоєння та безсоння, а знижений – депресію та апатію.
Усі ці функції роблять FT4 невід'ємною частиною нормального функціонування організму. Тому дуже важливо стежити за його рівнем.
Інтерпретація результатів
Позитивний результат може вказувати на:
- гіпертиреоз (підвищена активність щитоподібної залози);
- Базедову хворобу;
- доброякісні пухлини щитоподібної залози;
- тиреоїдит (запалення щитоподібної залози);
- тиреотоксикоз (підвищений рівень тиреоїдних гормонів);
- деякі пухлини та захворювання гіпофіза;
- приймання великих доз синтетичних гормонів (наприклад, левотироксину) для лікування захворювань щитоподібної залози.
Негативний результат може вказувати на:
- гіпотиреоз;
- хворобу Хашімото;
- хірургічне видалення щитоподібної залози;
- радіотерапію щитоподібної залози;
- недостатнє споживання йоду з їжею;
- травми, опіки, інфекції чи хірургічні операції;
- вузловий зоб;
- дифузний зоб.
Високі дози антибіотиків сульфаніламідів, а також приймання антитиреоїдних та деяких антисептичних препаратів можуть спричинити помилково низькі результати FT4.
Антитіла до тиреопероксидази (TPOAb, ATPO, Anti-TRO)
Антитіла до тиреопероксидази або антитіла до пероксидази щитоподібної залози – це імуноглобуліни, спрямовані на атаку ферменту тиреопероксидази. Тиреопероксидаза – це фермент, необхідний для переведення йодиду в щитоподібної залозі в активні щитоподібні гормони тироксин (T4) та трийодтиронин (T3). Ці гормони впливають на безліч важливих процесів в організмі, включаючи метаболізм, зростання, розвиток та функціонування нервової системи.
Антитіла до тиреопероксидази є частиною імунної системи організму і, як правило, не завдають шкоди. Але коли їхній рівень у крові підвищений, це свідчить про те, що імунна система організму почала атакувати власні клітини щитоподібної залози, включаючи тиреопероксидазу. Це називається аутоімунним процесом.
Наявність антитіл має важливе значення при діагностиці та моніторингу різних захворювань щитоподібної залози. Головним чином, оцінку їхнього рівня використовують для таких цілей:
- Діагностика аутоімунних захворювань щитоподібної залози. Підвищений рівень TPOAb може бути ознакою аутоімунних захворювань щитоподібної залози, таких як тиреоїдит Хашимото (хронічний тиреоїдит) або Хвороба Грейвса (гіпертиреоз). Ці стани характеризуються атакою імунної системи на власні тканини щитоподібної залози.
- Моніторинг лікування. Необхідний для оцінки ефективності лікування аутоімунних захворювань щитоподібної залози та контролю перебігу захворювання.
- Визначення ризику розвитку захворювань щитоподібної залози. Високий рівень антитіл у осіб без симптомів може свідчити про підвищений ризик розвитку аутоімунних захворювань щитоподібної залози у майбутньому.
- Оцінка функції щитоподібної залози. Оскільки антитіла пов'язані з аутоімунними порушеннями щитоподібної залози, їх рівень може впливати на функцію цієї залози та рівень щитоподібних гормонів (T3 та T4).
Інтерпретація результатів
Позитивний результат може вказувати на:
- хронічний аутоімунний тиреоїдит (Хашімото);
- гіпертиреоз;
- зоб;
- аутоімунні захворювання легкої секреції (синдром шегрена, аутоімунний діабет 1 типу);
- аутоімунні захворювання інших органів – ревматоїдний артрит або системний червоний вовчак.
Негативний результат може вказувати на:
- відсутність аутоімунних захворювань;
- недостатній рівень антитіл для визначення;
- індивідуальні (генетичні та імунологічні) особливості.
Препарати літію та аміноглікозидні антибіотики можуть помилково підвищити рівень антитіл. Інші медичні стани, такі як бруцельоз, вірусні інфекції та інші аутоімунні захворювання також призводять до хибних результатів.
Тиреотропний гормон (Thyrotropin, ТТГ, TSH)
Тиреотропний гормон (ТТГ), також відомий як Тиротропін або ТТГ – це гормон, який виробляється передньою часткою гіпофіза і відіграє основну роль у регуляції функції щитоподібної залози. Особливості гормону:
- Синтез та вивільнення. Гіпофіз виробляє та вивільняє тиреотропний гормон (ТТГ) у кров. Процес вивільнення контролюється гіпоталамусом.
- Дія на щитоподібну залозу. Тиреотропний гормон стимулює щитоподібну залозу та стимулює її клітини (тиреоцити) до вироблення двох основних гормонів щитоподібної залози, які називаються тироксин (Т4) та трийодтиронін (Т3). Ці гормони відіграють ключову роль у регуляції обміну речовин.
- Зворотній зв'язок. Рівень тиреоїдних гормонів у крові впливає на активність гіпоталамуса та гіпофіза. Коли рівень Т3 і Т4 у крові надто низький, гіпоталамус та гіпофіз починають виробляти ТТГ, щоб стимулювати щитоподібну залозу. Якщо рівень Т3 і Т4 надто високий, вироблення ТТГ знижується, щоб уповільнити роботу щитоподібної залози.
Тиреотропний гормон виконує безліч важливих функцій, як самостійно, так і побічно через роботу тиреоїдних гормонів:
- Регулювання щитоподібної залози. Основна функція стимуляція ЩЗ для вироблення двох ключових гормонів: тироксину (Т4) та трийодтироніну (Т3). Ці гормони впливають майже на всі клітини та тканини, регулюючи обмін речовин, температуру, масу тіла та безліч інших процесів.
- Обмін речовин. Тиреоїдні гормони, що регулюють ТТГ, контролюють швидкість обміну речовин в організмі.
- Серцевий ритм. Тиреоїдні гормони діють на серцевий ритм, підтримуючи його стабільність.
- Психічний стан. Рівень ТТГ може впливати на психічний стан. Наприклад, низький рівень ТТГ може призвести до депресії, високий – до нервозності.
- Теплорегуляція. Тиреоїдні гормони впливають на здатність організму регулювати температуру.
Маючи нормальний рівень ТТГ, організм може підтримувати баланс тиреоїдних гормонів та забезпечувати нормальне функціонування організму. Існує ще безліч інших функцій, які виконує ТТГ та тиреоїдні гормони.
Інтерпретація результатів
Позитивний результат може вказувати на:
- гипертиреоз (тиреотоксикоз);
- хворобу Грейвса;
- токсичний зоб;
- певні пухлини;
- тиреоїдит.
Негативний результат може вказувати на:
- гіпотиреоїдизм – недостатність ЩЗ;
- тиреоїдит Хашимото;
- хірургічне видалення ЩЗ;
- променеву терапію;
- порушення гіпофізу.
- гіпотиреоз при вагітності;
- синдром зниження функції гіпофіза
Правила підготовки
Показники, які оцінюються в цьому пакеті досліджень, можуть мати інтерференцію через недотримання правил підготовки. Дуже важливо відмовитися від:
- за 5-7 годин – їжі;
- за 2 доби – масажу;
- за 2 доби – фізіопроцедур;
- за 2 доби – фізичного навантаження;
- за добу – вживання спиртного;
- за добу – стресових ситуацій;
- за 2 доби – авіаперельотів;
- за 2 доби – проведення інструментальних діагностичних заходів;
- за 1 годину – куріння.
Також не можна приймати препарати, які можуть вплинути на гормони та імунну систему. Важливо порадитися з лікарем, щоб скоригувати приймання лікарських засобів.
Допускається вживання невеликої кількості негазованої води перед здаванням крові.
Важливі примітки
Підвищений або знижений рівень одного або кількох показників не завжди означає, що пацієнт має проблеми з ЩЗ. Діагностика та лікування аутоімунних захворювань залози повинні проводитись лікарем на основі всіх клінічних показників. Тому всі отримані результати необхідно надати лікарю, тільки він зможе допомогти пацієнту.
- Матеріал для дослідження Венозна кров
- Правила підготовки Детальніше тут
- Референтні значення