ДІАБЕТИЧНА ПАНЕЛЬ
Код
Назва
Ціна
Термін
Що таке діабет
Діабет – групова назва хронічних ендокринних захворювань, які супроводжуються метаболічними розладами (порушеннями обміну речовин). При таких порушеннях біохімічні показники крові змінюються, аналізи на діабет дозволяють виявити відхилення від норми. Основний прояв діабету – поліурія, часті та рясні сечовипускання, тому це захворювання ще називають сечовиснаженням.
Цукровий діабет (ЦД), для якого характерне підвищення рівня глюкози в крові (гіперглікемія), є широко розповсюдженим захворюванням. Виділяють кілька типів цукрового діабету:
- ЦД 1 типу (інсулінозалежний) розвивається внаслідок порушення вироблення інсуліну підшлунковою залозою. Відносно рідкісний і найбільш тяжкий тип діабету, зазвичай розвивається в дитячому, юнацькому віці. Хворим необхідна інсулінотерапія.
- ЦД 2 типу (інсуліннезалежний) розвивається, якщо інсулін виробляється в достатніх кількостях, але організм до нього нечутливий (слабо чутливий) і клітини не використовують цей гормон за призначенням. Підшлункова залоза в такій ситуації може почати виробляти інсулін понаднормово, в результаті метаболічні порушення посилюються. Інсуліннезалежний цукровий діабет – поширене захворювання, зазвичай розвивається у людей старше 45 років, часто при ожирінні. Деяким пацієнтам потрібна медикаментозна терапія цукрознижувальними препаратами, але в більшості випадків досить скорегувати спосіб життя – дотримуватися дієти, збільшити фізичні навантаження, скинути зайву вагу;
- менш поширені інші типи цукрового діабету, пов’язані з генетичними дефектами, ураженням підшлункової залози на тлі різних захворювань, інтоксикацією отрутохімікатами або медикаментозними препаратами та іншими причинами;
- іноді аналізи на діабет виявляють тимчасове підвищення цукру в крові у вагітних (зазвичай в інтервалі 24-28 тижнів). Такий стан називається гестаційним діабетом і вимагає лікування для профілактики гіпоглікемії у новонародженого й ускладнень при пологах через великий плод.
Стан, за якого рівень цукру (глюкози) в крові нижче, ніж при діабеті, але вище норми, називається переддіабетом. Він з високою ймовірністю може перейти в діабет, якщо своєчасно не скорегувати спосіб життя. Переддіабетний стан у більшості випадків не проявляється характерними симптомами, основний метод його діагностики – аналізи на діабет (на глюкозу в крові).
Для функціонування ряду органів глюкоза життєво необхідна, тому вони її отримують у першу чергу. Надходження глюкози до м’язової та жирової тканини, печінки, міокарду регулює інсулін, гормон підшлункової залози. Якщо порушене вироблення цього гормону (діабет 1 типу) або чутливість організму до нього (діабет 2 типу), глюкоза не може надійти до скелетних і серцевого м’яза, жирового прошарку, тканин печінки, ці органи страждають на вуглеводне голодування, дефіцит енергії. При цьому рівень глюкози в крові підвищується, до головного мозку, ниркових клубочків і ще деяких тканин, клітин вона надходить надлишково та пошкоджує їх білки. Внаслідок дисбалансу інсуліну та глюкози та пов’язаних з ним обмінних порушень поступово руйнуються кровоносні судини, нервові клітини, порушується кровопостачання та живлення тканин, знижується їх чутливість. Такий, коротко, механізм розвитку цукрового діабету.
Значно більш рідкісне захворювання – нецукровий діабет, який може розвиватися на тлі порушення функцій гіпоталамо-гіпофізарної системи (нейрогенний) або нирок (нефрогенний). Це захворювання розвивається через порушення вироблення гормону вазопресину або знижену сприйнятливість нирок до його впливу. Його основні симптоми – часті рясні сечовипускання та спрага.
Цукровий діабет при незначній гіперглікемії може мати безсимптомний перебіг, для більш тяжкої форми захворювання характерні специфічні прояви:
- збільшується частота сечовипускань і обсяг виділеної сечі;
- хворий за добу випиває більше 3 літрів води, постійно відчуває сильну спрагу, частішають напади голоду;
- людина швидко втомлюється, скаржиться на м’язову слабкість;
- шкіра свербить;
- рани довго не загоюються;
- людина худне (при діабеті 1 типу) або набирає вагу (при ЦД 2 типу);
- знижується гострота зору.
При цукровому діабеті виникають сприятливі умови для розвитку грибкової інфекції, яка погано піддається лікуванню. Грибкові захворювання мають перебіг, що характеризується частими рецидивами. До інших поширених ускладнень цукрового діабету відносяться офтальмологічні та серцево-судинні захворювання, ниркова недостатність. Можливі судоми та болі в кінцівках або їх атрофія, оніміння тканин. Патологічні процеси в тканинах нижніх кінцівок можуть призвести до розвитку гангрени. При цукровому діабеті може розвинутися кома, результатом якої може бути настання смерті. Тому рання діагностика діабету, визначення його причин для вибору схеми терапії, а також регулярний контроль рівня глюкози в крові хворого вкрай важливі. Вирішити ці завдання дозволяють різні аналізи на діабет.
Види аналізів на діабет
Сьогодні для аналізів на діабет в основному використовується кров, хоча дослідження сечі теж мають певну діагностичну цінність. Аналізи крові, які входять до діабетичної панелі, можна умовно розділити на кілька груп:
- для оцінки та моніторингу рівня цукру в крові. Це аналізи на глюкозу та на її сполучення з білками крові (продукти глікозилювання, а саме глікозильований гемоглобін і фруктозамін);
- для оцінки функції підшлункової залози. Зазвичай виконується аналіз на С-пептид, який входить до складу секрету підшлункової залози, за його рівнем можна оцінити рівень вироблення інсуліну. Рідше при діабеті призначається аналіз на інсулін;
- для оцінки інсулінорезистентності (сприйнятливості до інсуліну). Оцінити її дозволяє комплексний аналіз на діабет, HOMA-IR. Кров досліджується на 2 показника – рівень глюкози та рівень інсуліну, після чого розраховується індекс інсулінорезистентності;
- інші, допоміжні аналізи на діабет. Так, аналіз на лептин проводиться для оцінки ризику розвитку діабету 2 типу, а аналіз на лактат – при підозрі на цукровий діабет для виявлення супутнього метаболічного розладу (лактацидозу).
У яких випадках призначаються аналізи на діабет
Аналізи на діабет можуть призначатися ендокринологом, терапевтом та іншими фахівцями з різними цілями:
- оцінка ризику розвитку діабету, виявлення переддіабетного стану;
- скринінг діабету, тобто виявлення захворювання на ранній стадії, до появи симптомів;
- підтвердження діагнозу в разі наявності симптомів діабету;
- диференціальна діагностика різних типів цукрового діабету;
- розробка схеми лікування, прийняття рішення про доцільність інсулінової терапії у пацієнтів з діабетом 2 типу;
- моніторинг рівня глюкози в крові для контролю ефективності терапії, попередження можливих ускладнень;
- діагностика гестаційного діабету та профілактика його ускладнень у вагітних;
- диференціальна діагностика діабету та інших обмінних порушень.
Проведення аналізів на діабет з метою скринінгу особливо важливе для пацієнтів групи ризику. Це:
- особи з несприятливою спадковістю (на цукровий діабет 2 типу хворіють батьки, брати/сестри);
- особи старше 45 років;
- люди із зайвою вагою, ожирінням, малорухливим способом життя;
- пацієнти з гіпертонією та будь-якими серцево-судинними захворюваннями;
- жінки, які під час вагітності страждали на гестаційний діабет та/або народили дитину вагою понад 4,5 кг;
- люди, у яких в результаті лабораторних досліджень були виявлені порушення жирового обміну, толерантності до глюкози.
В обов’язковому порядку аналізи на діабет призначаються:
- якщо раніше у пацієнта був виявлений переддіабет;
- при наявності симптомів гіперглікемії (поліурія, спрага, підвищена стомлюваність);
- при наявності симптомів гіпоглікемії (часте відчуття голоду, надмірна пітливість, помутніння свідомості, відчуття неспокою, запаморочення).
У кожного з аналізів діабетичної панелі своя сфера застосування та діагностичне значення:
- як правило, з усього переліку аналізів на діабет в першу чергу проводиться аналіз на глюкозу;
- аналіз на С-пептид – важливий інструмент диференціальної діагностики цукрового діабету 1 та 2 типу, контролю ефективності терапії при діабеті 1 типу;
- такий аналіз на діабет, як HOMA-IR (індекс інсулінорезистентності) дозволяє оцінити ризик розвитку діабету 2 типу або підтвердити діагноз при наявності симптомів захворювання;
- результати аналізу на інсулін можуть допомогти при виборі тактики лікування цукрового діабету 2 типу;
- деякі аналізи на діабет проводяться після того, як діагноз встановлений, для моніторингу рівня глюкози в крові протягом тривалого часу. Це аналізи на глікозильований гемоглобін (HbA1c) і глікозильований альбумін (фруктозамін);
- аналіз на лептин призначається пацієнтам з ожирінням та іншим представникам групи ризику для оцінки ймовірності розвитку у них ЦД 2 типу;
- аналіз на лактат може проводитися в складі комплексної діагностики широкого спектру захворювань, у тому числі цукрового діабету, а також для оцінки впливу цих захворювань на клітинний метаболізм, кислотно-лужний баланс.
Переваги аналізів на діабет в лабораторії Nikolab
Лабораторія Ніколаб проводить широкий перелік аналізів на діабет. Спираючись на результати цих аналізів, лікарі можуть поставити максимально точний діагноз, визначити причину діабету, розробити адекватну схему терапії та в разі необхідності внести до неї корективи. Застосування прогресивних методик дослідження забезпечує високу точність і достовірність результатів. У лабораторії можна оперативно виконати аналізи на діабет, діють лояльні розцінки. Можливий забір крові для проведення аналізів на діабет в лабораторії та на виїзді.
Як підготуватися до здачі аналізів на діабет
Для аналізів на діабет використовується венозна кров, правила підготовки до здачі різних аналізів діабетичної панелі трохи різняться:
- більшість аналізів на діабет здається вранці, строго натщесерце (12 годин після прийому їжі). Виняток становлять аналізи на HbA1c і фруктозамін, перед їх здачею досить утриматися від прийому їжі протягом 2-3 годин;
- протягом 30 хвилин перед забором крові необхідно зберігати повний спокій, виключити фізичні навантаження;
- перед здачею крові для аналізів на інсулін і С-пептид не можна курити 3 години, для інших аналізів-півгодини;
- перед здачею аналізу на С-пептид також необхідно протягом доби виключити вживання алкоголю;
- при призначенні аналізів на інсулін та індекс інсулінорезистентності повідомити фахівця про препарати, які приймаєте. Якщо призначений аналіз на інсулін, за добу до здачі крові за погодженням з лікарем прийом ліків припиняється.