ГЕПАТИТИ
Код
Назва
Ціна
Термін
1030
200 грн.
2 год. (з моменту доставки у лабораторію)
1031
200 грн.
2 год. (з моменту доставки у лабораторію)
Що таке гепатити
Гепатити – група запальних захворювань печінки різної природи, в тому числі вірусної. Існує кілька типів даного вірусу, які передаються різними шляхами та викликають захворювання різного ступеня тяжкості.
Гепатит А – одна з найпоширеніших інфекцій, особливо часті випадки захворювання цим типом гепатиту в жарких країнах. Шлях інфікування – фекально-оральний, переважно в результаті вживання зараженої води та продуктів харчування. Вірус (ВГА, HAV) потрапляє в кишечник, звідти з кровотоком проникає в печінку та викликає її запалення. Запальний процес супроводжується пошкодженням клітин печінки та порушенням її функції. Зазвичай захворювання триває близько 40 днів і завершується одужанням, у деяких людей відзначається більш тривалий перебіг гепатиту А (6-9 місяців). Після перенесеного захворювання або вакцинації формується імунітет до даного типу вірусу.
Гепатит В. Зараження відбувається при контакті з інфікованою кров’ю (інструментами), рідше – іншими біологічними рідинами. Можлива передача вірусу статевим шляхом, від вагітної матері дитині. Тривалість інкубаційного періоду становить від 30 до 180 днів. При первинному інфікуванні вірусом гепатиту В (ВГВ) можливий безсимптомний перебіг або поява виражених симптомів ураження печінки. Гостра форма частіше завершується одужанням, у 5-8% пацієнтів хвороба переходить у хронічну форму. У рідкісних випадках можлива смерть внаслідок гострої печінкової недостатності. Хронічний гепатит може ускладнюватися смертельно небезпечними захворюваннями – цирозом і раком печінки.
Гепатит С. Вірус гепатиту С (ВГС, HCV) передається тими ж шляхами, що ВГВ. Тривалість інкубаційного періоду – від 2 тижнів до 6 місяців, у 80% випадків перебіг гострої форми безсимптомний. Гострий гепатит С приблизно в 30% випадків завершується одужанням, в 70% – переходить в хронічну форму, для якої також характерна тривала відсутність симптомів. Вторинні симптоми хронічного гепатиту С можуть проявлятися через 10 і більше років, якщо відбувається важке ураження печінки (фіброз, цироз). На сьогоднішній день не існує ефективної вакцинації від ВГС.
Гепатит D менш поширений, ніж гепатити типу А, В і С, діагностується приблизно у 5% людей з хронічним гепатитом В. Шляхи передачі цього типу вірусу ті самі, що у ВГВ, але заразитися ВГД (HDV) окремо від ВГВ неможливо. Відбувається або одночасне зараження вірусами гепатиту В і Д, або ВГД проникає в організм, вже інфікований ВГВ. Інкубаційний період становить 21-45 днів, до півроку хвороба має перебіг у гострій формі, після чого відбувається одужання або перехід у хронічну форму. Гепатит D відрізняється найбільш важким перебігом з вираженими симптомами. При переході в хронічну форму існує високий ризик стрімкого розвитку печінкової недостатності та інших смертельно небезпечних ускладнень.
Гепатит G за симптомами схожий з гепатитом С, але має перебіг в більш легкій формі, як правило, не ускладнюється цирозом або раком печінки. Часто спостерігається поєднання гепатитів G і С. основний шлях передачі – через нестерильні ін’єкційні, рідше хірургічні, косметологічні інструменти, які контактували з інфікованою кров’ю. Зрідка відзначаються випадки зараження статевим шляхом або передача вірусу від матері до дитини. Перебіг гострої форми захворювання зазвичай відбувається без симптомів, при гострому гепатиті G можливо одужання або перехід в хронічну форму, також людина може стати вірусоносієм. Вірус гепатиту G (HGV)є РНК-містить. Аналізи на гепатит можуть виявляти в організмі його РНК максимум протягом 9-12 років з моменту інфікування. Антитіла до даного вірусу виявляються в крові тільки після повного одужання і зникнення його РНК.
Гепатит TTV викликає HTTV вірус, що містить ДНК. HTTV передається в основному при переливанні інфікованої крові та її компонентів, тому цей різновид гепатиту ще називають посттрансфузійним. Можливе також інфікування при пересадці органів в результаті виконання ін’єкцій із застосуванням нестерильних шприців, голок. Захворювання супроводжується підвищенням активності печінкових ферментів АЛТ, ЛДГ, ГГТФ, ЛФ, змінами тканин печінки. Іноді у вірусоносіїв відсутні симптоми захворювання, функції печінки не порушені, печінкові проби та інші методи діагностики не виявляють ознак її ураження. У хворих на гепатит TTV і вірусоносіїв в крові виявляється ДНК HTTV, а після зникнення ДНК – антитіла (анти-TTV).
Частинки різних патогенів, в тому числі вірусів герпесу, сприймаються організмом як чужорідні, ворожі речовини (антигени) та провокують імунну відповідь (вироблення специфічних антитіл). Деякий час в організмі одночасно існують антигени та антитіла до них, потім відбувається сіркоконверсія – антигени зникають, а антитіла зберігаються, і аналіз на гепатит дозволяє виявити їх в крові.
Види аналізів на гепатити
У лабораторії Ніколаб можна здати широкий перелік аналізів на гепатити А, В, С, D, G і TTV, в тому числі експрес-аналізи на гепатити А, С і В. Аналізи на гепатити можна розділити на 2 великі групи:
- серологічні;
- молекулярно-генетичні (ПЛР).
Різні серологічні аналізи на гепатити проводяться для виявлення в крові ранніх (IgM), пізніх (IgG) або сумарних антитіл до вірусів гепатиту (антигенів), а також самих антигенів. Серологічні аналізи на гепатит можуть проводитися різними методами:
- ІФА (імуноферментний аналіз);
- ІХА (імунохроматографічний аналіз);
- ІХЛА (імунохемілюмінесцентний аналіз).
Останні два методи забезпечують швидке отримання результатів, застосовуються для експрес-діагностики. Результат таких аналізів на гепатит може бути позитивним або негативним.
Молекулярно-генетична діагностика вірусних гепатитів здійснюється методом ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції), який дозволяє виявити в плазмі крові ДНК і/або РНК різних вірусів герпесу. ПЛР-дослідження може бути якісним (визначає наявність-відсутність вірусу) або кількісним. Ще один різновид молекулярно-генетичних аналізів на гепатити – генотипування, тобто визначення генотипів одного вірусу. Окремі генотипи вірусу гепатиту С розрізняються чутливістю до противірусної терапії, тому генотипування дозволяє підібрати оптимальну схему терапії та спрогнозувати її ефективність.
У яких випадках призначаються аналізи на гепатит
Кожен аналіз на гепатит має свої показання до проведення, але в цілому аналізи цієї групи призначають у таких випадках:
- під час профілактичного обстеження контактних осіб та інших представників групи ризику;
- за наявності жовтяниці та інших клінічних симптомів, які вказують на ураження печінки, в тому числі, якщо результати «печінкових проб» відхиляються від норми;
- перед проведенням вакцинації від гепатиту А, В;
- для оцінки ефективності вакцинації;
- для диференціальної діагностики різних типів гепатиту;
- перед початком лікування та після його завершення;
- при підозрі на гепатит в анамнезі;
- при комплексному обстеженні донорів, плануванні вагітності, підготовці до операції, госпіталізації, для деяких фахівців – при працевлаштуванні.
Переваги аналізів на гепатити в лабораторії Nikolab
Медична лабораторія Nikolab виконує солідний перелік аналізів на гепатити. Зокрема, тут можна здати аналізи на гепатит Д (цю послугу надають не всі лабораторії України), пройти експрес-діагностику й отримати результати протягом 4 годин з моменту здачі крові. У списку аналізів на гепатити можна знайти дослідження, які підходять для вирішення широкого кола завдань: скринінгу, підтвердження й уточнення діагнозу, оцінки ефективності лікування тощо.
Лабораторія підтримує партнерські стосунки з провідними виробниками тест-систем, обладнання та реактивів. Такий підхід забезпечує високу якість досліджень у поєднанні з привабливою для клієнтів ціновою політикою.
Ніколаб піклується про комфорт пацієнтів, забір крові для аналізів на гепатити можливий як в зручно розташованих відділеннях лабораторії, так і вдома, а результати надсилають на електронну пошту.
Як підготуватися до здачі аналізів на гепатити
Для серологічних аналізів на гепатити і ПЛР-досліджень використовується венозна кров. Загальні правила:
- кров здається натщесерце;
- протягом доби перед здачею аналізів на гепатит необхідно дотримуватися щадної дієти, виключити з раціону жирну їжу, алкоголь;
- півгодини перед забором крові не курити.