АНАЛІЗИ СЕЧІ
Код
Назва
Ціна
Термін
Аналіз сечі загальний (фізико-хімічні властивості, мікроскопія осаду)
Моча здорової людини стерильна, але може забруднюватися у процесі проходження по сечових шляхах і зборі сечі. У зв’зку з тим, що збір сечі пацієнт зазвичай проводить самостійно (за винятком дітей і тяжкохворих), найважливіше значення набуває процес збору лабораторного матеріалу і дотримання правил гігієни. Див. Підготовка до здачі аналізів.
Розшифровка результатів:
Фізичні показники сечі
Колір сечі. Колір сечі залежить від рівня урохрома – спеціальних жовтих пігментів. Бліда або безбарвна сеча спостерігається при сильному розведенні, низької щільності сечі, хронічної ниркової недостатності, цукровому і нецукровому діабеті, прийому діуретиків. Темно-жовта – підвищення жовчних кислот, вживання недостатньої кількості води, при втраті рідини та прийомі аскорбінової кислоти. Сеча кольору пива – при різних гепатитах – вірусних, токсичних, аутоімунних, ураженнях тканини печінки. Кров і її компоненти, вживання буряка, вишні, ожини, харчових барвників, прийом жаросніжающіх коштів, аспірину і фенолфталеїну забарвлюють сечу в червоний колір. Темно-коричневий колір – при гемолітичній анемії, білірубінурія, метгемоглобінурія і порфірінуріі, при прийомі салолу, трихопола, де-Нола і вісмут-утримуючих препаратів. Зелена сеча виділяється при механічної жовтяниці, а блакитна при застосуванні індиго і метиленового синього.
Прозорість сечі. У нормі сеча прозора. Помутніння може бути результатом: наявність еритроцитів, лейкоцитів, епітелію, бактерій, жирових крапель, гною; випадання в осад солей; при тривалому стоянні.
рН сечі. У нормі рН сечі коливається від 5,0 до 7,0 і є нейтральною із зсувом в кислу сторону. Різко кисла реакція відзначається при вживанні білкової їжі тваринного походження, гарячкових станах, діабеті, голодуванні, ниркової недостатності, в той час як лужна реакція відзначається при вегетаріанство, циститах і пиелитах, після блювоти і проносу, при прийомі соди і мінеральної води.
Питома вага сечі. У нормі коливається від 1,015 до 1,025. Якщо питома вага нижча за норму – порушення концентраційної функції нирок (хронічний пієлонефрит, гломерулонефрит), висока питома вага – при гострому гломерулонефриті, цукровому діабеті.
Хімічні показники сечі
Білок в сечі. Білка в сечі дуже небагато, він практично не виявляється якісними пробами. Поява білка спостерігається при циститах, пієлітах, простатитах, уретритах.
Глюкоза в сечі. У нормі практично не виявляється (слідові кількості). Поява свідетельствовует як про прийом їжі з високим вмістом вуглеводів, лікарських препаратів (кофеїн, кортикостероїди, діуретики) так і про патологічні зміни (діабет).
Кетонові тіла в сечі. Утворюються в результаті посиленого розпаду жирних кислот. Виявляються при алкогольної інтоксикації, тривалому голодуванні, цукровому діабеті, еклампсії.
мікроскопія осаду
Лейкоцити в сечі. Підвищений рівень свідчить про запальні процеси в нирках або сечовивідних шляхах (пієліт, цистит, пієлонефрит).
Еритроцити в сечі. Підвищений рівень свідчить про органічному ураження нирок (хронічні та гострі нефрити) і при важких фізичних навантаженнях.
Епітелій в сечі. Постійно присутній в осаді і відбувається з різних відділів сечостатевої системи (плоский, перехідною, нирковий). Підвищення кількості плоского епітелію: інфекції сечовивідних шляхів. Поява перехідного епітелію: цистити, пієлонефрит, сечокам’яна хвороба. Поява клітин ниркового епітелію: поразка паренхіми нирок (гломерулонефрити, пієлонефрити, інтоксикації, розлади кровообігу).
Циліндри в сечі. Це своєрідні білково-клітинні освіти. У великій кількості свідчить про органічне ураження нирок (нефриті, нефрозах), а також про інфекційні захворювання.
Слиз в сечі. З’являється при інфекції сечовивідних шляхів.
Солі в сечі. У нормі не знаходяться. Присутність солей сечової кислоти (уратів): висококонцентрованих сеча, кисле реакція сечі (м’ясна дієта, лихоманка), подагра, ХНН, зневоднення (блювота, пронос). Присутність солей фосфорної кислоти (фосфатів): лужна реакція у здорових людей, блювота, цистит, синдром Фанконі, гіперпаратиреоз. Присутність солей щавлевої кислоти) оксалати): вживання продуктів, багатих щавлевої кислотою (шпинат, щавель, томати, спаржа), пієлонефрит, цукровий діабет.
Пам’ятайте, що у кожної лабораторії, а точніше у лабораторного обладнання та реактивів є «свої» норми. У бланку лабораторного дослідження вони йдуть в графі – норма!