ВІЛ
Код
Назва
Ціна
Термін
1029
600 грн.
2 год. (з моменту доставки у лабораторію)
Аналізи на ВІЛ дозволяють діагностувати ВІЛ-інфекцію, захворювання, викликане вірусом імунодефіциту людини. Останньою, найбільш важкою (термінальною) стадією ВІЛ-інфекції є синдром набутого імунодефіциту (СНІД), тому аналізи на ВІЛ часто називають аналізами на СНІД.
Що таке ВІЛ-інфекція, СНІД
ВІЛ проникає в організм через слизові оболонки та пошкоджену шкіру при їх контакті з біологічними рідинами хворої людини або вірусоносія, а також може безпосередньо потрапляти в кровотік. Джерелами інфекції є кров, секрети статевих органів, грудне молоко. Слизові оболонки уразливі незалежно від наявності-відсутності пошкоджень, а шкіра без пошкоджень непроникна для вірусу. Інфекція найчастіше передається статевим шляхом, при переливанні зараженої крові, використанні нестерильних ін’єкційних, хірургічних, косметологічних інструментів. Можливе зараження дитини від матері в процесі виношування, пологів, грудного вигодовування.
Існує 2 види вірусу імунодефіциту людини, обидва можуть викликати важкі імунодефіцитні стани, але ВІЛ-1 відрізняється більш високою патогенністю, частіше призводить до розвитку СНІДу. ВІЛ-2-менш поширений вид, і ризик зараження ним при контакті з інфікованою біологічною рідиною не такий високий, як для ВІЛ-1. Зазвичай людина заражається або ВІЛ-1, або ВІЛ-2, хоча можливе й подвійне інфікування. Аналізи на ВІЛ виявляють антитіла до обох видів вірусу.
ВІЛ проникає в кровоносну та лімфатичну систему, вражає клітини імунної системи та поступово руйнує їх, пригнічує захисну функцію. В результаті слабшає здатність організму чинити опір інфекціям, які для людей, чия імунна система функціонує нормально, є безпечними або малонебезпечними. Такі інфекції називають опортуністичними.
На ранній стадії ВІЛ-інфекція може мати перебіг з гострими симптомами, які нагадують клінічну картину при грипі, або взагалі без симптомів. Гостра стадія переходить у безсимптомну (латентну), яка може тривати 5-10 років, основний її прояв – збільшення лімфатичних вузлів. Якщо ефективне лікування ВІЛ-інфекції не проводиться, розвивається СНІД, кількість Т-хелперів, важливих клітин імунної системи, падає до критичного рівня. Організм вражають численні інфекції (бактеріальні, вірусні, грибкові, протозойні), які викликають важкі захворювання легень, шлунково-кишкового тракту, нервової системи. Ослаблений інфекціями організм стає беззахисним також перед неінфекційними, онкологічними захворюваннями.
Рання діагностика ВІЛ-інфекції вкрай важлива, оскільки дозволяє:
- виявити вірусоносія та попередити подальше поширення інфекції;
- своєчасно призначити проведення антиретровірусної терапії, яка покращує якість життя ВІЛ-інфікованого (чим раніше розпочате лікування, тим воно ефективніше).
Які аналізи на ВІЛ проводяться в лабораторії Nikolab
Основний метод діагностики зараження вірусом імунодефіциту людини – лабораторні дослідження. Найбільш поширений аналіз на ВІЛ – це дослідження крові на антитіла до ВІЛ-1 і ВІЛ-2. Зазвичай антитіла до вірусу імунодефіциту людини починають вироблятися через 2-4 тижні після зараження, а метод імуноферментного аналізу дозволяє виявити їх в крові.
У медичній лабораторії Nikolab аналіз на сумарні антитіла до ВІЛ-1/2 можна пройти як самостійне дослідження, а також у складі пакетних програм:
- «4 обов’язкових аналізи» (ВІЛ, гепатити С і В, сифіліс);
- «4 обов’язкові аналізи. Експрес» (аналогічний перелік аналізів, але дослідження проводиться в терміновому порядку);
- «Вагітність» (код 581);
- «Передопераційний» (код 1013);
- «Госпіталізація в терапевтичний стаціонар» (код 1014)
В яких випадках призначаються аналізи на ВІЛ
Аналізи на ВІЛ можуть призначатися як з профілактичною метою (у складі комплексного обстеження вагітних, донорів, при оформленні санітарної книжки, плануванні вагітності, підготовці до операції, госпіталізації), так і при підозрі на інфікування вірусом імунодефіциту людини. Найбільш ймовірні шляхи зараження:
- незахищений статевий контакт з ВІЛ-інфікованим партнером;
- повторне використання інструментів для ін’єкцій без стерилізації;
- виконання татуювання, пірсингу, косметологічних процедур і хірургічних операцій нестерильним інструментом;
- контакт з кров’ю інфікованого без застосування засобів захисту (через імовірність наявності непомітних оку пошкоджень шкіри);
- переливання інфікованої крові та пересадка інфікованих органів.
На можливе інфікування вказують:
- стійка субфебрильна температура в поєднанні з пітливістю, збільшенням лімфатичних вузлів, діареєю;
- грипоподібна симптоматика – лихоманка, болі в суглобах, м’язах, горлі.
Аналіз на ВІЛ рекомендується здати в інтервалі 2-4 тижнів з моменту можливого зараження навіть за відсутності симптомів. При отриманні негативного результату показане повторне дослідження через 3 і 6 місяців, оскільки у деяких людей відбувається відстрочене вироблення антитіл до ВІЛ.
Переваги здачі аналізів на ВІЛ у Nikolab
Медична лабораторія Ніколаб проводить аналізи на ВІЛ із застосуванням сучасних тест-систем, які дозволяють виявити антитіла незабаром після зараження. Аналізи на ВІЛ входять до складу ряду пакетних програм, які забезпечують економію часу та фінансів, також їх можна здати окремо. Результати аналізів на ВІЛ можна отримати через 1-2 дні після здачі крові, а при замовленні Експрес-пакету – всього через 4 години. Лабораторія гарантує конфіденційність.
Як підготуватися до аналізу на ВІЛ
Для аналізу на ВІЛ використовується венозна кров, яку необхідно здавати натщесерце. Перед її забором заборонено:
- вживати алкоголь мінімум протягом доби;
- приймати їжу (з моменту останньої трапези повинно пройти 6-12 годин);
- курити протягом 30 хвилин.
Якщо ви приймаєте будь-які ліки та скасувати їх прийом неможливо, обов’язково слід проінформувати про це фахівця при оформленні замовлення.