АНАЛІЗИ НА ТОКСОПЛАЗМОЗ
Код
Назва
Ціна
Термін
Що таке токсоплазмоз
Токсоплазмоз – інфекційне захворювання групи TORCH-інфекцій, збудниками якого є найпростіші внутрішньоклітинні паразити Toxoplasma gondii. Носіями токсоплазм є багато ссавців і птиць, але тільки в організмі котячих вони проходять повний цикл розвитку з утворенням ооцист, які можуть виділятися з фекаліями, потрапляти до ґрунту, води. Всі інші ссавці, птахи, а також людина є проміжними господарями Toxoplasma gondii. Ооцисти в організмі проміжних господарів не утворюються та в навколишнє середовище не виділяються.
Основні шляхи зараження людини – через вживання в їжу забрудненої води та продуктів, м’яса, яке не пройшло достатню термічну обробку, а також в результаті контакту з екскрементами котячих. Токсоплазми здатні проникати через плацентарний бар’єр, тому можливе також зараження дитини від матері в процесі внутрішньоутробного розвитку та при пологах. Якщо жінка вперше була інфікована токсоплазмозом під час вагітності, ризик зараження плоду (дитини) становить 30-40%, небезпека для плоду латентної, хронічної інфекції у матері не доведена. Вкрай рідкісними є випадки зараження при переливанні крові носія.
У більшості дорослих людей з нормальним імунітетом зараження токсоплазмами призводить до безсимптомного носійства, хвороба зазвичай розвивається при ослабленні імунітеті. Розвиток токсоплазмозу протягом перших тижнів або місяців проявляється грипоподібною симптоматикою з болями в м’язах, ломотою в суглобах, загальним нездужанням. Для гострої стадії характерні:
- лихоманка;
- збільшення лімфовузлів;
макулопапульозні висипання (складаються з плоских червоних плям і вузликів), які поширюються по всьому тілу, за винятком волосистої частини голови та поверхні долоней, підошов.
Також можливе ураження нервової, серцево-судинної системи, сітківки очей, різних внутрішніх органів (печінки, нирок, легень). Додаткові клінічні прояви залежать від того, які органи та системи вразила інфекція. Особливо небезпечно інфікування людини з імунодефіцитом і внутрішньоутробне інфікування плода. Набута форма токсоплазмозу у хворих з імунодефіцитними станами часто ускладнюється енцефалітом, сепсисом. Результат внутрішньоутробного інфікування залежить від стадії, коли воно відбулося:
- у I триместрі токсоплазмоз призводить до викидня;
- у II – до мертвонародження або вад розвитку ЦНС, зорової системи, серця та інших внутрішніх органів, які зазвичай проявляються відразу після пологів;
- у III – внутрішньоутробний розвиток також порушується, але симптоми ураження внутрішніх органів можуть проявитися відразу після народження, а ураження ЦНС, очей – віддалено, через кілька місяців або років.
Первинне інфікування токсоплазмами або активація латентної інфекції супроводжується виробленням антитіл IgM, іноді антитіла цього класу персистують в організмі до 2 років після перенесеної гострої інфекції. Також вони можуть вироблятися в організмі плоду та є маркером внутрішньоутробного інфікування токсоплазмами. Антитіла IgG починають вироблятися трохи пізніше, ніж IgM, і зберігаються в організмі довічно.
Види аналізів на токсоплазмоз
Існує 2 різновиди аналізів на токсоплазмоз (Toxoplasma gondii):
- серологічні – аналізи крові на виявлення антитіл класу IgM і IgG до збудника, а також на авідність антитіл IgG;
- молекулярно-генетичні (дослідження методом ПЛР, полімеразної ланцюгової реакції) – на виявлення ДНК Toxoplasma gondii в крові.
Антитіла до Toxoplasma gondii є непрямим маркером токсоплазмозу, а ДНК – прямим, видоспецифічним.
У яких випадках призначаються аналізи на токсоплазмоз
Аналізи на токсоплазмоз призначаються:
- при плануванні вагітності для оцінки імунного статусу жінки та ризику зараження плода;
- під час вагітності з метою скринінгу;
- при підозрі на токсоплазмоз у вагітних (після вживання їжі, води, які могли бути заражені, контакту з котячими екскрементами, а також при появі характерних симптомів);
- при наявності клінічних симптомів, які можуть бути проявами токсоплазмозу (лихоманка неясної природи, збільшення лімфовузлів) для підтвердження діагнозу;
- при симптомах енцефаліту, тяжких порушеннях зору інфекційної природи для диференціальної діагностики, визначення збудника;
- при імунодефіцитних станах;
- при підозрі на вроджений токсоплазмоз.
В першу чергу призначаються аналізи на антитіла. Аналіз на авідність IgG призначають при позитивному результаті аналізу на цей клас антитіл, якщо необхідно точно встановити давність зараження (як правило, це важливо при вагітності). Найбільш інформативним є комплексне обстеження на токсоплазмоз, поєднання аналізів на антитіла з ПЛР-дослідженням.
Переваги аналізів на токсоплазмоз у лабораторії Ніколаб
У лабораторії Ніколаб можна здати основні аналізи на токсоплазмоз, які відрізняються найбільшою діагностичною цінністю. Досвід і кваліфікація співробітників у поєднанні із застосуванням сучасного обладнання, сертифікованих реактивів і передових методів дослідження дозволяють гарантувати високу точність і інформативність результатів. Дослідження проводяться в стислі терміни, діють конкурентні ціни, надається послуга забору крові на дому.
Як підготуватися до здачі аналізів на токсоплазмоз
Для виявлення ДНК Toxoplasma gondii або антитіл до неї, оцінки авідності антитіл IgG досліджується кров. Правила підготовки до здачі крові загальні для всіх аналізів на токсоплазмоз:
- кров здається натщесерце;
- у день напередодні дослідження необхідно уникати інтенсивних фізичних навантажень, стресів, відмовитися від алкоголю;
- безпосередньо перед забором крові півгодини не курити, протягом 15 хвилин звести до мінімуму фізичні навантаження й емоційне напруження.