Пандемія коронавірусної хвороби популяризувала тестування і зробила його ближчим до людей – директор лабораторії NIKOLAB
В Україні, у період активного росту кількості людей, які захворіли на COVID-19, на різних телеканалах з’являлися сюжети про начебто недоброчесну мережу лабораторій Nikolab. Це виглядало, як спланована акція, спрямована на дискредитацію конкурента.
Журналісти Lenta.UA вирішили поспілкуватися з керівництвом компанії і розставити всі крапки над «і». Вийшла дуже цікава й змістовна розмова, не тільки про атаки на Nikolab, а й про лабораторну галузь в цілому, і головне, про те, як вона впливає на життя кожного з нас.
Як все починалося?
Перший кабінет Nikolab з’явився у 2014 році. Спочатку робили тільки найбільш затребувані тести: загальні аналізи крові, біохімію, імунологію…
До цього ми 6 років займалися поставками лабораторної техніки, обладнання та витратних матеріалів. У медицині тоді був якраз переломний період переходу від старих ручних, простих технологій до більш складних. Клініки й лікарні активно закуповували обладнання та розширювали свої лабораторії. Доводилося багато консультувати, вирішувати сервісні питання. Ми зрозуміли що глибоко розуміємо лабораторний ринок і замислилися щодо відкриття власної лабораторії.
Ми стартували з невеликою кількістю людей і обмеженим бюджетом. Як завжди й буває у стартапах. До того ж це був дуже складний період. Початок війни на Донбасі, різкий стрибок курсу валют. Але ж все обладнання було імпортне і його вартість була прив’язана до долара.
Насправді в лабораторії легко працювати, якщо тільки друкувати потрібні результати на принтері. За бланком результату стоїть кропітка щоденна робота десятків людей. Складність цього бізнесу відштовхує багатьох підприємців. Оскільки він перебуває на межі між медициною та технологіями та потребує розуміння в обох цих сферах.
Попри труднощі, ми поступово набирали обертів. У нас з самого початку була ідея робити якісні тести за низькою ціною, доступною для людей. Наші ціни були набагато нижчими за ринкові. З часом попит на послуги Nikolab збільшувався, і у 2017 році ми відкрили ще один кабінет. І потім – 3-й, 4-й, 5-й ……
Скільки лабораторій маєте на даний момент?
Лабораторія одна. Вона дозволяє обробляти велику кількість аналізів і тестів. У Києві 12 забірних пунктів і на підході ще кілька.
Також з’явилися партнери, які в Київській області відкрили кабінети під нашим брендом. Завдяки цьому у людей не тільки в Києві, але й за його межами з’явилася можливість робити якісні аналізи за доступними цінами.
Я ось подумав: ми з вами розмовляємо у вашому кабінеті, але ж сьогодні неділя…
Лабораторія для мене — це не просто бізнес, це моє життя. І тому в неділю — я на роботі. На улюбленій роботі!
А що саме в ній вам подобається?
Не можу пояснити. Це ніби запитати, що в дівчині подобається? Можна назвати купу недоліків, а ось що подобається — це відчуття, хімія якась. Так і тут.
Я отримую задоволення від процесу. Навіть не від результату. Є розуміння, що робиш щось потрібне, корисне для людей.
Що змінилося в роботі лабораторії з початком пандемії коронавірусу?
До початку пандемії ми міцно стояли на ногах, стабільно працювали. З поширенням коронавірусу Nikolab одна з перших почала проводити тести на його виявлення, а також пройшла верифікацію у лабораторному центрі ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України». Спочатку здійснювали забір матеріалу на дому, а потім вже в забірних кабінетах. За ціною – 770 гривень. І це в той час, коли середня ціна на ринку була близько 2000. Це було десь у червні.
Можна сказати, що ваш бізнес виріс під час пандемії?
Кількість забірних кабінетів зросла з 6 до 12, оскільки існував попит, який виявився незадоволеним. І збільшення кількості забірних кабінетів стало вимушеним заходом, адже черги були з ранку до ночі.
При цьому люди приходили, стояли і лаяли нас за те, що їм не подобаються такі черги. Ми приймали десятки дзвінків від обурених клієнтів. Людям було незручно і некомфортно. І тоді ми почали відкривати нові кабінети, щоб задовольнити попит.
Чесно кажучи, я не очікував на такий наплив клієнтів. До масової паніки і страху захворіти додавалася необхідність робити тести для перетину кордону. Ми екстрено шукали і набирали людей в лабораторії. Це була велика проблема, робочих рук не вистачало. Потім наступна проблема – нестача обладнання, виробничої потужності. У світі був величезний дефіцит, у мене ж збереглися всі контакти і, на відміну від інших українських компаній, ми забезпечили себе всім необхідним обладнанням, більше того, ми продавали обладнання багатьом іншим лабораторіям.
Тобто вийшло, що ви різко стали лідерами на ринку. І я так розумію, що комусь це не сподобалося?
Ну, судячи з усього, так. Я взагалі не розумів, як до лабораторій, які тестують на коронавірус, та ще за мінімальною ціною, можуть виникати якісь питання.
Виявилося, можуть, якщо це комусь вигідно. Протягом декількох тижнів до нас чотири рази приходили люди з Держпродспоживслужби Києва, в підмогу брали муніципальну варту і з’являлися великим натовпом, людей 12-15, і морально тиснули на персонал. Вони приходили в забірні кабінети з вимогою їх закрити. Ми не вірили, що це відбувається насправді, здавалося, що це якийсь абсурд, помилка.
Природно першим питанням було – які до нас претензії? Дайте якийсь папірець, що ви хочете? Ніхто нам паперів не надавав, жодних офіційних документів, жодних підписів, печаток – нічого. Просто рекет якийсь. Ці непрохані гості блокували вхідні двері, ми викликали поліцію, але муніципальна варта з правоохоронцями завжди з нею домовлялася. Вони стверджували, що жителям будинку не подобалися черги, при цьому жодних петицій, колективних скарг не надавали – ну чиста маячня.
Потім приїхав якийсь канал, ТРК “Україна” здається, і в сюжеті вони нас назвали незаконною лабораторією. Хоча всі документи були в порядку, приходьте – перевіряйте. Ще кілька телеканалів показали аналогічні сюжети, нам зламали сервер, кібератака була. Ми не могли працювати. Потім МОЗ прийшло з перевіркою, але ми на це все нормально реагували. Кілька днів тривала перевірка, але, як бачите, ми працюємо, порушення були надумані. Загалом, виглядало все спланованою, добре організованою спробою знищити Nikolab.
Ті, хто за цим стояв, вони навіть і народних депутатів підключали, коротше кажучи, використовували найрізноманітніші методи.
І тут цікаво: на тлі всього цього на ринок тестування на коронавірус заходить одна велика мережа. А іншу велику мережу перевіряє Антимонопольний комітет на предмет обґрунтованості високих цін. Отакий збіг …
А коли всі ці наїзди закінчилися?
Ще не закінчилися. Вони досі відбуваються. Ведеться слідство стосовно всіх лабораторій, які тестують на коронавірус. Але ці нападки зробили нас тільки сильнішими. У цей період я зрозумів, що саме треба зміцнювати.
І все-таки, на ваш погляд, недобросовісні конкуренти атакувати Nikolab почали насамперед через низькі ціни?
Скоріше за все, так. У нас завжди були низькі ціни у порівнянні з іншими. І на Covid-19 ми влітку тестували втричі дешевше. Тоді, повторюся, середня вартість тесту була близько 2 тис. гривень, а у нас – 770 гривень. І річ у тому, що ми не намагалися демпінгувати ринок. Ми ні на кого не рівнялися. Просто Nikolab ніколи не гнався за надприбутками, а давав клієнту чесну, обґрунтовану ціну. Ціна ж формується від собівартості, все можна порахувати. Ну і звичайно, комусь явно не сподобалась динаміка зростання нашої компанії.
Згоден, але все ж така відмінність у вартості тестів… Може, обладнання у вас інше? Чи як це пояснити?
Усе обладнання майже однакове, хіба що виробники різні. Є базові моделі, у всіх лабораторій одні й ті ж, на вигляд, може, трохи інші, але технології у них ідентичні, єдина відмінність – їхня потужність. Одні можуть робити 100 тестів на годину, інші — 1000. І вже лабораторія обирає, яку потужність вона хоче взяти.
Головне в аналізі – реагент, а всі застосовувані реагенти виконують одну й ту ж функцію. Тобто на клієнта і на якість аналізу це не впливає. Є стандартизація технологій. У всьому світі ці стандарти єдині, тому говорити, що у когось гірше або краще — в корені неправильно. І хочу наголосити, що в Україні є вітчизняні виробники реагентів дуже високої якості, котрі успішно продаються на європейському ринку.
Хотілося б також прояснити ситуацію з підробками ваших тестів.
Наведу приклад. До нас звернувся клієнт, дружина якого полетіла до Єгипту з підробленим тестом. Але ми цей тест не робили. Його продали з усіма документами на виліт. Хтось банально підробив. Жінку там за це затримали, чоловік дзвонить у лабораторію й обурюється. Але наш адміністратор відразу, коли побачила скріншот, сказала, що це не наш тест, це підробка.
Ті, хто створює ось такі прецеденти з підробками і всіляко їх підживлює за допомогою замовних матеріалів, намагаючись очорнити когось, можливо, не розуміють, що дискредитують всю галузь. Лабораторній діагностиці в принципі не довіряють після цього.
Підроблені тести з нашими реквізитами продають на ОLX. Ми звернулися до правоохоронних органів, триває слідство. Як мені пояснили – наша законодавча база в цьому плані недосконала. Потрібно посилити відповідальність за підробку тестів. І це вже проблема не окремо взятої лабораторії Nikolab. Адже інфікована особа може свідомо купити негативний тест і заразити безліч людей навколо.
Дивіться, у нас в країні кількість тестувань знижується, а кількість вильотів за кордон збільшується. Особливо протягом новорічного періоду, при цьому якогось сплеску тестів перед Новим роком не спостерігалося. Люди вже, напевно, самі собі підробки купують, їм так легше, ніж йти робити тести. І ось це – проблема.
Ми були на нараді з питань збільшення кількості тестувань і просили МОЗ внести таку законодавчу ініціативу – посилити відповідальність за підробку тестів на коронавірус. Очікуємо на реакцію.
Я прогнозую, що дуже скоро через цю ситуацію результати тестів з України перестануть приймати в інших країнах. Постраждає репутація держави в цілому.
Як у Nikolab ставляться до соціальної відповідальності? Ви згодні з тим, що в нашій країні бізнес повинен бути соціально відповідальним?
Ми завжди хотіли бути соціально відповідальними, шукали, як зробити, щоб допомога дійшла до тих, хто її реально потребує. І ось нам вдалося знайти тих, кому насправді потрібна допомога, хто її може справедливо розподілити. Ми передали членам спілки ветеранів АТО Київської області 250 тисяч гривень на лабораторні дослідження на всі тести.
Вони вже між собою будуть розподіляти, між сім’ями загиблих, між інвалідами, між ветеранами АТО. І це тільки початок, побачимо, наскільки ефективно спрацює, і будемо продовжувати проявляти соціальну активність як у цьому, так і в інших напрямках.
І на завершення нашої розмови хотілося б запитати, чи зміниться, на ваш погляд, лабораторна галузь після пандемії?
Вона вже змінюється. Пандемія коронавірусної хвороби популяризувала тестування і зробила його ближчим до людей. Тобто питання здачі аналізів, їхньої якості, вартості, часу отримання результатів стали обговорювати, як кажуть, на кухні. У сімейному колі, на роботі, в навчальних закладах і так далі. Люди почали розбиратися у багатьох нюансах, які раніше цікавили тільки професіоналів. Природно, все це вимагає нових підходів від лабораторного бізнесу. Більш високого сервісу, поліпшення комунікації з клієнтом, тощо.
Лабораторій стає все більше, зростає конкуренція, а значить, минув час монополій. І це добре для людей, адже чим вище конкуренція, тим активніше йде боротьба за лояльність клієнта, а отже підвищується якість послуг!
Розмовляв Микола Назаренко
Не знайшли відповіді на своє запитання?
Напишіть нам і ми надамо всю необхідну інформацію