Онкомаркери
При виявленні в процесі скринінгу підвищеного рівня одного з онкомаркерів потрібне проведення додаткових методів дослідження, без яких постановка діагнозу нелегітивна!
CA-125 – специфічний маркер пухлини яєчників.
СА-125 – глікопротеїн, присутній в серозних оболонках і тканинах. У жінок дітородного віку основним джерелом СА-125 є ендометрій, з чим пов’язано циклічну зміну рівня СА-125 у крові в залежності від фази менструального циклу. У період менструації концентрація СА-125 в крові підвищується.
Кількісне визначення вмісту СА-125 в сироватці крові людини може бути використано для діагностики аденокарцином яєчників і динамічного контролю його рівня з метою оцінки ефективності проведеної терапії, раннього виявлення метастазів, а також прогнозування перебігу захворювання.
Концентрація СА-125 в крові підвищується при різних непухлинних захворюваннях при залученні в процес серозних оболонок – перитоніті, перикардиті, плевриті різної етіології. Більш значне збільшення рівня СА-125 в крові спостерігається іноді при різних доброякісних гінекологічних пухлинах (кісти яєчників), а також при запальних процесах, які залучають придатки, і доброякісної гіперплазії ендометрія.
CA 15-3 – специфічний маркер пухлини молочної залози.
Показання до призначення аналізу: прогноз перебігу захворювання; детекція ранніх рецидивів; виявлення метастазів; результативність лікування; відмінна діагностика раку молочної залози і доброякісної мастопатії.
Підвищення рівня CA 15-3 спостерігається при злоякісних новоутворення: рак молочної залози; бронхогенний рак; рак шлунку; рак печінки; рак підшлункової залози; рак яєчників; рак шийки матки; рак матки; рак ендометрії. А також при неонкологічних захворюваннях: доброякісні захворювання молочних залоз; цироз печінки; вагітність в III триместрі; аутоімунні захворювання.
CA 19-9 – маркер злоякісних пухлин шлунково-кишкового тракту.
Показання до призначення аналізу: моніторинг перебігу захворювання раку підшлункової залози; своєчасне виявлення метастазування; оцінка результативності лікування раку підшлункової залози; спостереження за пацієнтами з імовірним рецидивом раку шлунку – в поєднанні з РЕА; РЕА-негативні пухлини товстого кишечника.
Уровнь CА 19-9 підвищується при злоякісних новоутворення: рак підшлункової залози; рак жовчного міхура та жовчних шляхів; рак сечового міхура; первинний рак печінки; рак шлунку; рак прямої кишки; рак сигмовидної кишки; рак молочної залози; рак яєчників; рак матки. Неонкологічної патологія, яка супроводжується підвищенням рівня СА 19-9: цироз печінки; холецистит; муковісцидоз; гепатити; жовчокам’яна хвороба.
Раковий ембріональний антиген (РЕА) – неспецифічний пухлинний маркер.
На утримання РЕА впливає куріння і в меншій мірі прийом алкоголю.
При розвитку пухлин концентрація РЕА в сироватці крові підвищується і досить точно відображає стан злоякісного процесу. Кількісне визначення вмісту РЕА в сироватці крові людини має діагностичне значення і може бути використано для моніторингу терапії, виявлення рецидивів і недіагностованих метастазів раку різних локалізацій та органної специфічності.
Простатичний специфічний антиген (ПСА) – глікопротеід, що виділяється клітинами епітелію канальців передміхурової залози.
Дослідження ПСА застосовують для діагностики і моніторингу лікування раку передміхурової залози, при якому його концентрація збільшується, а також для моніторингу стану пацієнтів з гіпертрофією простати з метою якомога більш раннього виявлення раку цього органу.
Значне підвищення рівня ПСА в сироватці іноді виявляється при гіпертрофії передміхурової залози, а також при запальних її захворюваннях. Слід враховувати, що пальцеве ректальне дослідження, цистоскопія, колоноскопія, трансуретральна біопсія, лазерна терапія, затримка сечі -це також може викликати більш-менш виражений і тривалий підйом рівня ПСА. Вплив цих процедур на рівень ПСА максимально виражено на наступний день після їх проведення, причому найзначніше – у хворих з гіпертрофією простати. Дослідження ПСА в таких випадках рекомендується проводити не раніше ніж через 7 днів після проведення перерахованих процедур.
У сироватці крові ПСА перебуває в двох формах: вільної та зв’язаної з різними антіпротеазамі. Рівень вільного ПСА змінюється в залежності, як від індивідуальних особливостей організму, так і від виду захворювання передміхурової залози.
Рівень ПСА підвищується при доброякісних і злоякісних захворюваннях передміхурової залози. При цьому при карциномі простати більше збільшується частка зв’язаної фракції, тому співвідношення між вільним і загальним ПСА зменшується.
Визначення індексу ПСА особливо важливо при підвищенні загального ПСА від 4 до 10 нг / мл.
Для правильної інтерпретації даних аналізів ПСА загального і вільного розраховують індекс вільного ПСА (Вільний ПСА / Загальний ПСА х 100%):
15 – 70% – сприятливий прогноз;
<15% – несприятливий прогноз, необхідно додаткове обстеження;
9002. Пакет аналізів «Жіноча онкологічна панель»:
- Онкомаркер яєчників (СА 125)
- Онкомаркер молочної залози (СА 15-3)
- Онкомаркер підшлункової залози (СА 19-9)
- Раково-ембріональний антиген (РЕА)
- Пакет аналізів «Чоловіча онкологічна панель»:
- Онкомаркер підшлункової залози (СА 19-9)
- Раково-ембріональний антиген (РЕА)
- Простат-специфічний антиген загальний (ПСА загальний)
- Простато-специфічний антиген вільний (ПСА вільний)
- Індекс вільного ПСА
Не знайшли відповіді на своє запитання?
Напишіть нам і ми надамо всю необхідну інформацію