Мутації COVID-19, виявляємо всі штами, в т.ч. Омікрон

Мутації COVID-19, виявляємо всі штами, в т.ч. Омікрон

ПЛР-дослідження, що має на меті визначення коронавірусної інфекції COVID-19, викликаної  різними штамами вірусу SARS-CoV-2, наразі є найточнішим методом діагностики.

Лабораторія Ніколаб пропонує зробити ПЛР-аналіз і отримати результат впродовж 12 годин з моменту здачі біоматеріалу. Даний тест виявляє всі відомі на сьогодні штами вірусу, в тому числі Омікрон, який швидко шириться Україною впродовж останніх місяців. З правилами підготовки до здачі аналізу можна ознайомитися тут. Ми використовуємо тільки сертифіковані реагенти, стерильні та безпечні матеріали для забору мазків, рекомендовані стандартами, а ціни на тести є одними з найдоступніших в Україні.

Починаючи з 2020 року триває світова пандемія COVID-19. Складність в боротьбі з нею полягає в тому, що вірус SARS-CoV-2 не є стабільним, весь час мутуючи під впливом різних (як зовнішніх, так і внутрішніх) чинників.

Кожен вірус має геном – ланцюг рибонуклеїнової чи дезоксирибонуклеїнової кислоти (РНК чи ДНК відповідно). SARS-CoV-2 є РНК-вірусом. Геном COVID-19 – це ланцюг розташованих у певному порядку нуклеотидів, які є складними органічними сполуками. В момент мутації відбувається певний «збій», під час якого один нуклеотид замінюється іншим, і хоча новий зразок буде відрізнятися від свого попередника на якісь частки відсотка, його генетичний код буде зовсім іншим, утворюючи нову «гілку вірусу», яку науковці називають «новим штамом».

Вірусна мутація  – це абсолютно нормальний еволюційно зумовлений процес, який частіше за все не впливає на загальний функціонал вірусу. Однак деякі мутації викликали підвищену увагу з боку лікарів і науковців, оскільки зумовили більш швидке поширення вірусу або більш тяжкі клінічні прояви захворювання.

У травні 2021 року ВООЗ прийняла класифікацію, за якою штами, що викликали зацікавлення чи занепокоєння через свої відмінні властивості, отримали назву за літерами грецького алфавіту.

Поговоримо про віруси, що викликають стурбованість (занепокоєння), оскільки вони є найбільш поширеними та мають більш важливі наслідки для світу.

Віруси, що викликають стурбованість, повинні відповідати хоча б одному з критеріїв:

  • Підвищення коефіцієнта трансмісивності або зростання шкідливих змін в епідеміології хвороби.
  • Зростання вірулентності або різкі зміни в клінічній картині перебігу хвороби.
  • Зниження ефективності медико-санітарних засобів, соціальних профілактичних заходів або засобів лабораторної діагностики, лікування та профілактичної вакцинації.

Альфа – виявлено у вересні 2020 року у Великобританії. Поширився у щонайменш 197 країнах світу. Коефіцієнт трансмісивності (легкість передачі вірусу) оцінюється у 29%. За оцінками експертів, цей штам приблизно на 59% частіше, ніж оригінальний, перший варіант вірусу (він не отримав літери до назви) призводив до госпіталізації.

Бета – виявлено в ПАР у травні 2020 року. Вважається найменш заразним серед усіх інших штамів. При цьому коефіцієнт трансмісивності оцінюється приблизно у 25%. Поширеність – принаймні в 146 країнах світу. Майже вдвічі частіше призводить до госпіталізації в порівнянні з «оригінальним» вірусом. Становить більшу загрозу для життя, ніж оригінальний вірус, а також штами Альфа та Гама.

Гама – було вперше виявлено в Бразилії в листопаді 2020 року. Є більш заразним, ніж Альфа і Бета, коефіцієнт трансмісивності в середньому оцінюється в 38%, наприкінці минулого року було виявлено в 103 країнах світу. Приблизно на 30% частіше, ніж оригінальний варіант вірусу, призводить до госпіталізації. Особливість – найвищий, у порівнянні з іншими штамами, ризик повторного зараження.

Дельта – штам, що вперше діагностовано в Індії в жовтні 2020 року. Є на 97% вільш заразним, ніж оригінальний вірус SARS-CoV-2, наприкінці минулого року його виявлено в 196 країнах. Відрізняється складним перебігом, який, у порівнянні з іншими штамами, частіше призводить до госпіталізації та є найбільш летальним.

Омікрон – виявлено в ПАР та Ботсвані у листопаді 2021 року. За коментарями вчених, цей штам є більш заразним, ніж Дельта (точні коефіцієнти поки неможливо обчислити, але менше, ніж за 2 місяці він поширився 110 країнами світу), але відрізняється легкістю перебігу та значно нижчим відсотком госпіталізацій та смертності.

Сьогодні Україною шириться штам Омікрон, який характеризується такими симптомами, як, насамперед, сильний нежить, головний біль, сильна втома, чхання, біль в горлі, висока температура, а також охриплість голосу та кашель.

Даний штам має найменший інкубаційний період (в середньому 3 дні), тому при появі перших симптомів рекомендовано невідкладно зробити ПЛР-тест на виявлення коронавірусної інфекції COVID-19.

Не знайшли відповіді на своє запитання?
Напишіть нам і ми надамо всю необхідну інформацію

Задати запитання