Глікозильований гемоглобін (HbA1c)

Глікозильований гемоглобін (HbA1c)

Глікозильований гемоглобін, або глікогемоглобін (коротко позначається: гемоглобін A1c, HbA1c) – біохімічний показник крові, що відображає середній вміст цукру в крові за тривалий період, на відміну від вимірювання глюкози крові, яке дає уявлення про рівень глюкози крові тільки на момент дослідження.

Глікозильований гемоглобін відображає гіперглікемію, що мала місце протягом періоду життя еритроцитів (до 120 діб). Еритроцити, що циркулюють в крові, мають різний вік, тому для визначення характеристики рівня глюкози орієнтуються на напівперіод життя еритроцитів – 60 діб. Таким чином, рівень глікозильованого гемоглобіну показує, якою була концентрація глюкози в попередні 4-8 тижнів і є показником компенсації вуглеводного обміну протягом цього періоду. Нормалізація рівня глікозильованого гемоглобіну в крові відбувається на 4-6 тижні після досягнення нормального рівня глюкози. У хворих на цукровий діабет, рівень цього з’єднання може бути підвищений в 2-3 рази. Відповідно до рекомендацій ВООЗ цей тест визнаний оптимальним і необхідним для контролю цукрового діабету. Хворим на цукровий діабет рекомендується проводити дослідження рівня глікозильованого гемоглобіну не менше одного разу на квартал. Значення можуть відрізнятися між лабораторіями в залежності від застосовуваного аналітичного методу, тому контроль в динаміці краще проводити в одній лабораторії або тим же методом.

Показання до призначення аналізу:

  • Діагностика і скринінг цукрового діабету;
  • Довготривалий моніторинг перебігу та контролю за лікуванням хворих на цукровий діабет;
  • Визначення рівня компенсації цукрового діабету;
  • Доповнення до глюкозотолерантних тесту при діагностиці преддиабета, млявої діабету;
  • Обстеження вагітних жінок (прихований діабет).

Підготовка до дослідження: Рівень глікозильованого гемоглобіну не залежить від часу доби, фізичних навантажень, прийому їжі, призначених ліків, емоційного стану пацієнта. Стани, що викликають вкорочення середнього “віку” еритроцитів (після гострої крововтрати, при гемолітичної анемії), можуть помилково занижувати результат тесту.

1229. Глікозильований гемоглобін (HbA1)

Не знайшли відповіді на своє запитання?
Напишіть нам і ми надамо всю необхідну інформацію

Задати запитання