Діагностика гельмінтозів

Діагностика гельмінтозів

Гельмінти (в просторіччі глисти) – загальна назва паразитичних черв’яків, що мешкають в організмі людини, тварин і рослин, що викликають гельмінтози.

За даними ВООЗ, щороку приблизно кожна друга людина на планеті заражається одним з трьох основних видів гельмінтів. Деякі оцінки, виконані в США (Росс Андерсон) повідомляють, що 95-99% населення має паразитів, але не знають про це.

Симптоми глистів у людини різноманітні, вони різняться в залежності від наявності конкретного збудника і від того, в якому органі він розташовується.

До характерних ознак глистів у людини відносяться:

  • збільшення лімфатичних вузлів;
  • алергічні висипання на шкірі;
  • розлад травлення (діареї, запори, підвищене газоутворення, біль в животі, нудота);
  • збільшення селезінки, печінки;
  • сухий кашель;
  • слабкість організму;
  • свербіж шкіри, свербіж в області статевих органів і анального отвору;
  • схуднення при звичайному раціоні харчування;
  • хронічна субфебрильна температура тіла;
  • головний біль.

Деякі гельмінтози не супроводжуються якими-небудь симптомами протягом тривалого періоду часу. Так, перші прояви ехінококозу виникають через 6 місяців і більше з моменту проникнення хробака в організм. Ехінокок зазвичай локалізується в печінці. Хітинова капсула, в яку укладено гельмінт, поступово збільшується в розмірі, стискаючи сусідні структури, а потім і органи, чим і обумовлені основні його прояви – біль у правому підребер’ї, пожовтіння шкірного покриву, нудота, розлад травної функції і т.д.

Хронічний кашель, утруднення дихання, задишка можуть вказувати на ураження гельмінтами (легеневий сисун, ехінокок) легких. Обидва паразита в рідкісних випадках локалізуються в головному мозку і в м’язовій тканині.

Все гельмінтози викликають у людини симптоми інтоксикації: слабкість, біль в м’язах, головний біль, підвищення температури тіла, що виникають періодично.

Людська аскарида – це черв’як-паразит, який живе в кишечнику людини. Ця паразитарна інфекція зустрічається у дітей і дорослих, базується і розмножується в тонкому кишечнику. Довжина черв’яків-аскарид становить іноді до 40 сантиметрів, якщо інфекцію запустити.

Аскариди в кишечнику рухаються вільно, не закріплюючись на його стінках, тому вони не залишаються в калі після дефекації, що значно ускладнює процес первинної діагностики.

Іноді під час лабораторного дослідження в калових масах виявляють яйця аскарид, однак так трапляється не завжди, тому для розпізнавання захворювання використовуються більш ефективні дослідницькі методики.

Трихинелла – це паразит, який відноситься до круглих черв’якам. Він живе в організмі багатьох тварин і людини.
Личинки трихінел в першій стадії розвитку вражають поперечно-смугасту мускулатуру, потім, у другій і третій стадії, вони паразитують в просвіті тонкого кишечника.
При зараженні трихінелою у людини виникає небезпечне захворювання трихінельоз.

Ехінокок – це паразит, що відноситься до роду стрічкових черв’яків. Паразитує в кишечнику багатьох тварин – собак, вовків, шакалів і ін. Личинкова стадія ехінокока у людини викликає захворювання ехінококоз.
Паразит ехінокок виділяє в навколишнє середовище личинки, які потрапляють в організм проміжних господарів (людина, велика рогата худоба, вівці, кози, коні, свині). Там формується ехінококова кіста – міхур зі складною багатошаровою структурою. Усередині таких бульбашок знаходяться сколекси (головна частина майбутніх статевозрілих форм), дочірні бульбашки і живильна рідина. Кісти зовні покриваються щільною сполучною тканиною і можуть роками зберігатися в організмі людини.

Опісторхоз – захворювання викликається паразитичними плоскими черв’яками. Опісторхоз поширений на території Росії, України, Казахстану та країн Південно-Східної Азії. Зараженню піддається людина і рибоїдні тварини. Зараження відбувається при прийомі в їжу сирої або недостатньо термічно обробленої річкової риби. Захворювання характеризується ураженням протоки печінки, жовчного міхура і протоки підшлункової залози.

Токсокароз – зараження відбувається при ковтанні яєць токсокар з їжею і водою, забрудненими випорожненнями собак, а також при контакті з інвазованими чотирилапими. Виходять вони з яєць личинки і мігрують з кишечника через стінку кишки і по кровоносних судинах потрапляють в різні органи і тканини, де інкапсулюються і, зберігаючи тривалий час біологічну активність, викликають личинкову форму захворювання. Личинки токсокар кішок після міграції знову потрапляють в кишечник в статевозрілій стадії розвитку (імаго) і викликають імагінальну форму захворювання. Самка токсокар за добу відкладає близько 200 000 яєць. Кров’ю яйця розносяться по органах і тканинах носія. Загальна кількість відкладених яєць на добу вимірюється мільйонами.

Лямбліоз – вкрай поширене побутове захворювання, яке викликають лямблії, паразити, які потрапляють в кишечник людини із зовнішнього середовища. Найчастіше діагноз лямбліоз ставлять дітям дошкільного та шкільного віку, проте нерідко хворіють і дорослі люди, котрі нехтували правилами особистої гігієни.

Діагностика гельмінтозів може грунтуватися на клінічній картині, даних епідеміологічного анамнезу і результатах лабораторних досліджень. У лабораторній діагностиці поширені аналізи калу на яйця глистів, але мінусом цього методу є, то що лише яйця деяких глистів можна виявити в калі.
Найсучаснішим методом діагностики є дослідження сироватки крові на наявність антитіл до паразитів (метод ІФА)

Не знайшли відповіді на своє запитання?
Напишіть нам і ми надамо всю необхідну інформацію

Задати запитання
Аналізи та ціни Аналізи та ціни Аналізи та ціни Де здати аналізи
Меню

Оберіть мовну версію сайту


Ми використовуємо файли cookie. Продовжуючи перегляд сайту, Ви погоджуєтесь на це.