Демодекс
Демодекс (Demodex або кліщ-желізниця) – мікроскопічний членистоногий кліщ роду demodex, що живе всередині або близько волосяних фолікулів ссавців. Зазвичай шкірні захворювання, зумовлені паразитуванням кліщів- желізниць, називають демодекозом (демодикозом).
Акбулатова Л. Х. (1968, 1970) виділила дві форми кліща Demodex folliculorum, що паразитують у людини і відрізняються за будовою дорослих особин і по циклу розвитку: D. follicullorum і D. brevis. Паразитуючі на тілі людини два види кліщів, як правило, розділені.
Оскільки Demodex виявляється на здоровій шкірі, його можна вважати умовно-патогенних паразитом. Кліщі живуть у волосяних фолікулах, протоках і секреті сальних залоз особи дорослої людини, де і живляться вмістом епітеліальних клітин стінок волосяних фолікулів і сальних залоз, проколюючи їх стилітообразними хеліцерами. Іноді виявляються на шкірі волосистої частини голови, в області брів і вій. Кліщі роду Demodex можуть тривалий час зберігати свою активність поза організмом людини. Зараження відбувається безпосередньо від людини (носія або хворого) або опосередковано – через натільну або постільну білизну. Деякі автори не виключають зараження від домашніх тварин. У весняно-літній період кліщі виявляються на шкірі частіше. Цикл розвитку демодекса в шкірі триває 15 днів. Запліднена самка відкладає яйця ромбовидної форми в гирлі фолікула. З появою великої кількості кліщів починаються перші висипання на шкірі. Захворювання виникає раптово. Виявляє тенденцію до прогресування та розповсюдження. Основними елементами висипу є розсіяні еритематозні плями на шкірі навколо гирла волосяних фолікулів, що супроводжуються мультифоллікулярним або крупнопластінчатим лущенням. У зоні еритеми розташовуються фолікулярні папули рожевого або червоного кольору з конічною верхівкою і наявністю сіруватих лусочок на поверхні, папуловезікули, папулопустули. При запущених формах хвороби спостерігаються осередкове або навіть дифузне потовщення шкіри, відчуття стягування, зменшення еластичності і м’якості шкіри, наявність серозних або кров’янисті-гнійних корок. Шкіра виглядає смаглявою, у деяких хворих вона набуває жовтувато-коричневий відтінок. При подальшому перебігу хвороби в результаті приєднання вторинної пиококкової інфекції виникають більші пустули, нодулярні елементи, що іноді призводить до значного спотворення обличчя.
Лабораторна діагностика.
Для виявлення кліща і підтвердження діагнозу проводять мікроскопічне дослідження. Поводиться зішкріб з шкіри обличчя або з сальних залоз на наявність яєць демодекса (носогубні складки, підборіддя, лоб). Також з кожного ока відбирається по вісім війок: чотири з верхньої повіки і чотири з нижнього. Вії занурюють в краплю лугу, поміщають на предметне скло і розглядають під мікроскопом. Таке дослідження дозволяє швидко діагностувати наявність кліща і призначити відповідне лікування.
Підготовка до аналізу.
Протягом двох днів перед тим, як відправитися на аналізи, заборонено користуватися декоративною косметикою, умиватися і використовувати засоби особистої гігієни з високим вмістом лугу. При порушенні цих правил висока ймовірність помилки при діагностиці демодекса.
Результат лабораторного дослідження.
Вважається позитивним при виявленні в препараті кліщів, яєць, личинок, спорожнілих яєчних оболонок. У разі виявлення тільки оболонок необхідно повторне дослідження.
Не знайшли відповіді на своє запитання?
Напишіть нам і ми надамо всю необхідну інформацію